Zwrot za Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego (UNWW) – wzory pism

Zwrot ubezpieczenia niskiego wkładu własnego można uzyskać dzięki pomocy arbitra bankowego.

Dzięki uprzejmości Pani Jolanty przedstawiam poniżej wzory pism, dzięki którym udało się odzyskać UNWW wraz z odsetkami ustawowymi od 2011 roku.

Kroki jakie zostały podjęte:
– reklamacja do BM,
– odpowiedź odmowna z BM,
– pismo do Arbitra,
– propozycja ugody ze strony MB i Arbitra,
– odrzucenie propozycji ugody,
– orzeczenie Arbitra, który zasądza zwrot za UNNW.

Głównym argumentem uzasadniającym zwrot ubezpieczenia była zmiana ubezpieczyciela – bank nie współpracuje od dawna z ubezpieczycielem, który został wpisany na umowie hipotecznej.

Dodam, że tak można wygrać pojedynczą opłatę UNWW, do kwoty 12.000zł. Jeśli opłat było kilka, to trzeba postępowanie powtórzyć.

Ważne jest odrzucenie ugody proponowanej przez Bank – przyjęcie aneksu zmieniającego nazwę ubezpieczyciela, blokuje możliwość odzyskania kolejnych opłat UNWW. Taki sam negatywny efekt daje zmiana UNWW na prowizję banku.

Wzory pism:
1. Reklamacja do Banku Millennium
2. Pismo do Arbitra Bankowego
3. Odrzucenie ugody Banku Millennium

513 komentarzy

 1. madda

  Bank w aneksie poza zmianą ubezpieczyciela zmienia też inne zapisy, więc zastanówcie się dobrze czy warto go podpisać (bynajmniej w takiej formie). Myślę, ze mają świadomość, że teraz możemy walczyć o zwrot unww na podstawie zapisu w umowie o dwóch okresach 36 miesięcznych a nie więcej… wiec bank chce przemycic taki zapis w aneksie by móc nadal nas doić. wg mnie w aneksie powinien być zmieniony tylko i wyłącznie zapis o nazwie ubezpieczyciela a reszta bez zmian, bo sami sobie możemy zaszkodzić, no chyba, że ktoś lubi bulić kilka tys. co trzy lata.

 2. shem2011

  madda, mozesz cos wiecej napisac o tych dwoch 36 miesiecznych, tak jest w umowie, ze tylko dwa?

  1. madda

   Jeżeli weźmiesz swoja um. kredytową i zerkniesz na paragraf 9 p. 8, 9 i 10, to zauwazysz, że jest napisane, że zobowiazujesz się do zapłaty ileś tam na 36 mies. unww a jak po 36 mies nie osiagniesz 80% wart. nieruchomości, to za kolejny ores 36 mies. Nie ma słowa, że tak ma być przez np 5 takich 36- mies.okresów. Myślę, że bank będzie próbował się bronić, punktem 10 tego paragrafu…. Ale tak: my dostaliśmy wzór aneksu, bo o to poprosiliśmy i bank zmienia te punkty- czyli pewnie go „uwierają”, dodają słowo „dany okres 36-mies” i zamieniają zwrot kosztów unww na opłatę dot. refinasowania. I wspaniałomyslnie chce oddać częśc kasy za bieżące unww (bardzo podejrzane- banki nie są hojne). Poza tym ktos już wygrał w sądzie co prawda zwrot trzeciej sładki unww na tej właśnie podstawie. Jeżeli zapisy w umowie mozna dwojako interpretować, to inerpreuje się je na rzecz klienta:) Tak, wiec jeżeli już podpisywać aneks, to ze zmienionym par.9 p. 7 i nic więcej. Mam nadz, że z sensem napisałam.

   1. MikIza

    Nie mogą zmienić tylko paragrafu 9 pkt. 7 bo i w pkt 9 też jest wymieniany z nazwy ubezpieczyciel. Mi przysłali nowy wzór aneksu, bo na ten, w którym próbują przemycić „opłatę i kilka innych „haczyków”, na które się nie zgodziłam. W nowym zmieniają pkt. 7 i 9. Wpisali TU EUROPA ale dopisali „lub inny współpracujący w tym zakresie z bankiem”. Zastanawia mnie tylko, czy jak teraz podpisze ten aneks to czy nie zaczną liczyć tego „kolejnego” okresu ubezpieczeniowego od nowa (od daty podpisania aneksu) – patrz par. 9 pkt. 9. Już nie wiem co robić dalej…

 3. hanysxx

  Teraz już też mogę się pochwalić jak odzyskałem składkę UNWW za lata 2011 – 2014, a zajęło mi to niespełna 8 dni roboczych !!! :) Na podstawie zamieszczonych tu wzorów pism napisałem reklamację (czwartek wieczór) do BM poprzez MILNET i oczywiście dostałem odmowę (piątek do południa). W sobotę przygotowałem dokumenty do Arbitra, zapłaciłem i le trzeba i w poniedziałek kpl dokumentów został wysłany i spokojnie czekałem na zwrotkę z poczty o dostarczeniu dokumentów. Jakież było wczoraj moje zdziwienie gdy moje konto zostało zasilone zwrotem UNWW wraz z odsetkami.
  Więc jak są jeszcze osoby które są sceptycznie nastawione to nie wahać się i próbować walczyć o swoje.

  1. yahoo

   gratuluję ! a możesz podać dokładną datę pobrania składki przez bank ,którą udało Ci się odzyskać ,bo w ostatnim czasie arbiter zaczął uznawać roszczenia za bezzasadne ,jeżeli zostało złożone po 3 latach od pobrania składki przez bank. pozdrawiam

  2. Marzena100

   Witam.Rozumiem ze wnosił Pan zwrot za 2011 a rok 2014 również składał Pan reklamację ? Nie wiem czy wnosić o zwrot za 2011 czy 2014? .Proszę o podpowiedz.
   Marzena

  3. aaasta

   Czy jest możliwy jakiś kontakt z Tobą ? mam kilka pytań. właśnie otrzymałam pismo z Millenium, że mam zapłacic ponad 8000 i trochę się załamałam.

  4. Damian Haftkiewicz

   Czy jest możliwy kontakt z Panem? Chciałem o coś zapytać. d.haftkiewicz@gmail.com tel. 501134584.

 4. agata_g.

  Panie Piotrze,
  Zgodnie z zamieszczoną procedurą (korzystając z wzorów pism) zamieszczoną na forum wysłałam reklamację do banku, przyszła odmowa, dalej wysłałam pismo do Arbitra. Dzisiaj otrzymałam odpowiedź od Pani Arbiter że mamy w terminie 7 dni zająć stanowisko w sprawie oraz złożyć ewentualne wnioski dowodowe. w załączeniu odpowiedź z banku argumentująca że nie ubezpieczyciel a wartość salda jest istotna, więc wnoszą o oddalenie wniosku jako bezzasadnego. Zastanawiam się co odpisać Arbitrowi (w dalszym ciągu podtrzymuję stanowisko zawarte we wniosku) powołać się na coś jeszcze? Sądziłam że dostanę informację o ugodzie którą należy odrzucić. Bardzo proszę o kontakt tel.608025495

  1. piotrwk (Autor)

   Wiele osób przechodziło już tą drogę. Proszę poszukać w komentarzach pod wszystkimi postami dotyczącymi UNWW – wpisać sobie UNWW w wyszukiwarkę po prawej stronie.

  2. madda

   Może i wartość salda jest ważna ale zmienili zapisy umowy i nie poinformowali o tym a każda zmiana wymaga aneksu, możesz tak napisać ( umowie kredytowej sami tak napisali – par.11 p. 1.)

 5. agata_g.

  Bardzo dziękuję Wam za podpowiedź :)

 6. shem2011

  dzieki za odpowiedz madda, ja tydzien temu napisalem zeby mi przeslali aneks do analizy, to zobacze co proponuja, ale tez sie zgadzam, ze zmiana- tylko ubezpieczyciel nic wiecej. ja jeszcze napisalem zeby mi przeslali czy pracownik banku,
  sprzedający ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i inne produkty
  ubezpieczeniowe, posiadał stosowna licencje. oraz o podanie jej numeru
  i kopie zaświadczenia. tak zeby mieli co robic:)

 7. Yoannay
 8. norbertj

  Witam,
  Po zwrocie składki UNWW otrzymałem standardowe pismo z 3 propozycjami. Poprosiłem o projekt aneksu i otrzymałem – wydaje się nawet uczciwy:

  9.7
  tylko zmiana „TUiR CIGNA STU S.A.”
  na „towarzystwem ubezpieczeń współpracującym z Bankiem w tym zakresie.

  9.9
  tylko zmiana „za kolejny 36-o miesięczny okres udzielonej Bankowi przez TUiR CIGNA STU S.A. ochrony ubezpieczeniowej”
  na „za kolejny 36-o miesięczny okres ochrony udzielonej Bankowi przez towarzystwo ubezpieczeń współpracujące z Bankiem w tym zakresie …”

  co o tym sądzicie? Czy Ktoś dostał coś podobnego?

  1. mariok

   zmiany w 9.9 wyglądają nieładnie jest zmieniany szyk w zdaniu… chyba wymuszają kolejną zapłatę składki i tworzą kolejne okresy jej spłaty… PATRZ: „madda pisze: 23 lipca 2015 o 13:49 ”

   może jakiś prawnik się wypowie…

  2. nabity1

   dostałem podobne, wybieram sie z tym do rzecznika praw konsumenta. Zmieniają sobie paragrafy pod nich a opłaty nic nam nie dające zostają.

 9. piotr1

  http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,146266,18635202,niegodziwe-jak-ubezpieczenie.html?

  czyżby powoli rozwiązywał się worek dlatego ustawa frankowa dla banków tak szybko jest im potrzebna? tylko trochę im się sytuacja gmatwa bo zamiast mieć 50% zysków zostało im 10%

 10. TomaszB

  A mnie arbiter oddalił wniosek o zwrot za 2010 r uznając, że pomimo zasadności merytorycznej roszczenie uległo przedawnieniu, które dla roszczeń o świadczenia okresowe wynosi 3 lata (118 kc).
  Pytam się więc na jakich zasadach zwracane były inne roszczenia?
  Do tego Arbiter wykluczył występowanie w takim przypadku klauzuli abuzywnej.
  W 2013 roku podpisałem aneks i teraz kroi mi się kolejny okres 36 m-czny.

  1. yahoo

   Witam , ja również złożyłem roszczenie za składkę pobraną w 07/2010 (za lata 2010-2013) ,czekam na odpowiedz od arbitra. Mam nadzieję ,że moja sprawa się nie przedawniła ,bo okres ubezpieczenia dotyczy lat 2010-2013 ,wiec do 07/2016 miną wspomniane 3 lata. Na Twoim miejscu proponuję odwołanie ,lub ewentualnie konsultacja z prawnikiem. Zastanawiam się też czy są osoby na naszym forum ,które otrzymały zwrot za lata 2010-2013? możnaby wtedy powołać się na sygnaturę akt.

   1. nabity1

    Dostalem zwrot za 2010-2013

  2. norbertj

   Mam pytanie, w jaki sposób jest liczony 3-letni okres?
   3 miesiące temu odzyskałem składkę za lata 2010-2013 – zapłaconą 06/2010?

 11. TomaszB

  Arbiter napisała, że okres 3 letni dla składki opłaconej 31-03-2010 minął 31-03-2013 roku.

 12. TomaszB

  1. Od orzeczenia arbitra mogę odwołać się do sądu.
  Nie wiem czy mogę do arbitra?
  2. czy w Polsce obowiązuje jedno prawo?
  Bo jeśli tak, to albo to roszczenie wcale nie jest przedawnione i inni arbitrzy o tym wiedzą, albo każdy na swój sposób interpretuje przepisy.
  A jeśli jest przedawnione, to co – BM wytoczy wszystkim sprawy i odzyska pieniądze?

 13. TomaszB

  Jeśli ktoś nie boi się podzielić sygnaturą akt
  to chętnie skorzystam w jakimś odwołaniu.

  1. pozwalembank

   Okres przedawnienie 10 lat. Potwierdza to też ostatni wyrok przeciwko Bankowi Millenium w sprawie UNWW. Wyrok o którym było ostatnio głośno :-)

   Wyrok z dnia 7 lipca 2015. Sąd Rejonowy w Krakowie, sygn. akt. I C 1305/14/S.
   Link do uzasadnienia: http://www.pozwalembank.pl/wp-content/uploads/2015/09/I-C_1305_14_S.pdf

   1. TomaszB

    Dodałeś mi trochę nadziei.
    Co powinienem zrobić teraz – napisać odwołanie od decyzji arbitra do … arbitra?
    Napisać jeszcze raz do arbitra i zapłacić kolejne 50zł?

    1. norbertj

     Znalazłem jeszcze coś takiego:

     Sąd uznał, że UNWW jest świadczeniem nienależnym i nieokresowym, wobec tego czas przedawnienia wynosi 10 lat.

     Sygnatura akt III Ca 576/14:

     Ostatecznie za chybiony należało uznać zarzut naruszenia art. 118 k.c. poprzez nieuwzględnienie podniesionego przez pozwanego zarzutu przedawnienia roszczeń powoda. Słusznie bowiem Sąd Rejonowy stwierdził, iż jeżeli skutkiem uznania określonego postanowienia umowy za klauzulę niedozwoloną, co niewątpliwie ma miejsce w rozpoznawanej sprawie, jest to, iż postanowienie to nie wiąże powoda, to nie ma podstawy do uiszczania na jego podstawie żadnego świadczenia na rzecz pozwanego. W grę wchodzi zatem zwrot nienależnego świadczenia. Należy wobec powyższego zauważyć, iż w sytuacji, gdy zasądzona przez Sąd Rejonowy kwota ma swą podstawę w roszczeniu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a nie zaś roszczeniu o świadczenia okresowe, to roszczenie o zapłatę przedmiotowej kwoty podlega przedawnieniu według ogólnego dziesięcioletniego terminu przedawnienia, a nie zaś terminu trzyletniego odnoszonego do świadczeń okresowych.

     Zwrócić należy także uwagę na pewną niekonsekwencję skarżącego. Z jednej bowiem strony pozwany, celem wykazania, iż postanowienie § 3 ust. 3 umowy kredytowej zawiera jasne sprecyzowanie praw i obowiązków stron umowy, podkreślał, że w paragrafie tym nie zostało zawarte określenie dotyczące składki z tytułu ubezpieczenia, co czyniło bezpodstawnym przekonanie powoda o tym, że jest on stroną umowy ubezpieczenia, z drugiej zaś strony na nałożeniu na powoda obowiązku uiszczenia właśnie owej składki, opierał swój zarzut przedawnienia, wskazując, iż świadczenie z tytułu składki jest świadczeniem okresowym, a w związku z tym podlega trzyletniemu terminowi przedawnienia. Niezależnie jednak od tego, czy kwota pobrana przez pozwanego w wysokości 3.564 zł istotnie stanowiła klasyczną składkę, czy też winna być ona traktowana jedynie jako koszty ubezpieczenia, należy zauważyć, iż roszczenie powoda oparte zostało w istocie na przepisach o nienależnym świadczeniu i jako takie podlega ogólnemu, dziesięcioletniemu przedawnieniu.

     Ostatecznie należy się również zgodzić ze stanowiskiem Sądu Rejonowego, iż w okolicznościach rozpoznawanej sprawy korzystanie przez pozwanego z zarzutu przedawnienia musi zostać uznane również jako nadużycie prawa podmiotowego, niekorzystające z ochrony – art. 5 k.c. Nie można bowiem nie dostrzec, że zasadne roszczenie powstało w wyniku stosowania przez pozwanego niedozwolonego postanowienia umownego, a więc postanowienia którego był autorem, a które rażąco narusza uzasadnione interesy powoda oraz jest sprzeczne z dobrymi obyczajami. W tej sytuacji uwzględnienie zarzutu przedawnienia, zgłoszonego przez pozwanego, skutkowałoby tylko pogłębieniem owej rażącej dysproporcji i w żaden sposób nie służyłoby przywróceniu stanu zgodnego z dobrymi obyczajami obrotu z udziałem konsumentów. Z tych też względów należy się zgodzić ze stanowiskiem Sądu Rejonowego, iż podniesiony przez skarżącego zarzut przedawnienia w okolicznościach rozpoznawanej sprawy nie tylko był zarzutem nieuzasadnionym, ale nadto korzystanie przez pozwanego z przedmiotowego zarzutu uznane musiało zostać za niekorzystające z ochrony prawnej.

     Pełna treść wyroku: http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/152510000001503_III_Ca_000576_2014_Uz_2014-06-26_001.

     1. TomaszB

      Napisałem odwołanie.
      Czy coś z tego wyjdzie – przy moim „szczęściu” wątpię.
      Mam wrażenie, że to wszystko robi się jakieś coraz bardziej hermetyczne.
      Nie wiem czy bankierzy wytoczyli jakieś „daleko sięgające działa” nacisków?
      Przepisy każdy interpretuje wg. swoich widzimisię. Arbiter ten sam paragraf 118 kc interpretuję odmiennie niż sędzia sądu.
      Jak prosty człowiek ma walczyć z systemem?

  2. marcin

   Cześć,

   Dzisiaj otrzymałem pismo od arbitra, z ta samą informacją iż roszczenie się przedawniło. Dodatkowo dołączona była karteczka z informacją w skrócie: jeżeli jestem niezadowolony z rozstrzygnięcia mogę skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. I z tego co czytałem to jest już koniec sprawy i nie ma odwołania u arbitra. Jutro do nich dzwonię i zobaczymy co powiedzą. Proszę daj znać jak dostaniesz odpowiedź. Trzymam kciuki.

 14. pozwalembank

  To też chyba BM…???
  Wyrok prawomocny.
  Po przegranej w SR w Wrocławiu, sygn. akt I C 1455/13.
  http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155025500000503_I_C_001455_2013_Uz_2014-12-23_001
  Przegrana także w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu – sygn. akt II Ca 436/15.
  http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/oprocentowanie$0020mo$017ce/155025000001003_II_Ca_000436_2015_Uz_2015-07-06_001

 15. agata_g.

  Mam pytanie, czy komuś udało się nie podpisać aneksu z BM, jak otrzymał zwrot niesłusznie pobranej składki UNWW przy pomocy arbitra? Zastanawiam się czy jakakolwiek argumentacja zawierająca wyroki sądu działa na bank, czy też wysyłają w nieskończoność schematy pism zmieniając adresata?. Jestem na etapie odpowiedzi na słynne 3 propozycje…

  1. nabity1

   Jestem na tym samym etapie, nawet poprosilem aneks aby sie z nim zapoznac ale przyslali tylko wzor bo czytac i podpisywac mozna tylko w banku! W aneksie nastepuje wpis „z towarzystwem ubezp. wspólpracujacym z bankiem” to pewnie zamknie drogę do zwrotu nastepnych kosztów ubezpieczenia z banku „bo przeciez moglismy podpisac aneks a nie sie czepiac”. napisalem do uokik bo nie wiem co robic??

   1. agata_g.

    nabity1 otrzymałeś może odpowiedź z uokik? ciekawa jestem co Ci odpisali. BM odpowiadając na moją odmowę 3 propozycji proponuje spłatę zadłużenia do wysokości 80% przy którym UNWW nie jest wymagane :( . Zastanawiam się nad pozwem zbiorowym UNWW bo nie mam pomysłu co zrobić żeby nie podpisywać aneksu zmieniającego TU

    Może ktoś na tym forum ma podpisany aneks na UNWW zgodnie z rekomendacją U KNF?

    1. piotrwk (Autor)

     Pozew zbiorowy dot. UNWW jest prowadzony przez Kancelarię DTW.
     Pozew póki co obejmuje 450 osób (dokumenty złożone w Sądzie wraz z pozwem).
     Do pozwu można się nadal zgłaszać. Termin ostateczny wyznaczy Sąd.
     Więcej informacji na stronie http://www.dt.com.pl i ew. u nich przez telefon.
     Zapraszam też do zapisania się na prowadzona przeze mnie grupę mailową dot. UNWW.

     1. ch_franek

      Jak mogę się zapisac do grupy mailowej bo po wejściu w link przekierowuje mnie na link zgłoszenia pozwu grupowego ? dziękuję

    2. nabity1

     Niestety odpowiedzi nie mam, wybieram sie osobiscie do powiatowego rzecznika konsumentów i podobnie jak Ty zastanawiam sie nad pozwem zbiorowym…
     Odrzucenie ich propozycji moze sprawic ze powiedza przy nastepnej skladce ze to my nie chcemy sie dogadac a oni wyciagali reke….

 16. nowak

  Witam,
  czy jeśli kredyt był brany 03-10-2011 (wtedy tez była pobrana opłata ubezpieczania niskiego kładu własnego 2011-2014) to mogę się obiegać o zwrot tego ubezpieczenia?
  Pozdrawiam.

  1. piotrwk (Autor)

   To nie jest zależne od daty tylko od treści umowy. Arbiter przyznaje zwrot jeśli niezgodne z rzeczywistością było wpisanie w umowę towarzystwa ubezpieczeniowego. W sensie wpisano np. Europę, a składka poszła do PZU.

   1. nowak

    w umowie kredytowej mam wykaz załączników miedzy innymi : „oświadczenie kredytobiorcy dla TU Europa S.A.”
    opłata pobrana

    Odbiorca:
    „BANK MILLENNIUM SA ROZLICZENIE CESJ
    Tytuł:
    xxxxxxx”

    Gdzie dalej mam szukać?

    1. nowak

     w umowie mam: „Kredytobiorca zobowiązuje się do dostarczenia do banku dokumentów potwierdzenia przystąpienia do ubezpieczenia grupowego nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu w PZU S.A od ognia i innych zdarzeń losowych..”

     oraz:

     „dodatkowe zabezpieczenie kredytu do czasu gdy saldo zadłużenia z tytułu udzielonego kredytu z tytułu udzielonego kredytu stanie się równe lub niżesz niż …….. stanowi ubezpieczanie kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym Kredytobiorcy na podstawie umowy zawartej przez Bank millennium z Towarzystwem ubezpieczeniowym EUROPA S.A. lub z innym towarzystwem ubezpieczeniowym z którym bank będzie współpracował w tym zakresie”

     1. piotrwk (Autor)

      Niestety wstawka: „lub z innym towarzystwem ubezpieczeniowym z którym bank będzie współpracował w tym zakresie” blokuje Pani możliwość odebrania UNWW na podstawie nieprawidłowego TU, któremu przekazano część składki.
      Jedyna możliwość odzyskania istnieje w pozwie cywilnym – toczyło się i toczy wiele podobnych pozwów.

   2. TomaszB

    Niestety nie jest to prawda.
    Mnie nie przyznał ze względu na przedawnienie 3 lat.
    Pisałem o tym wyżej.

    1. lu

     arbiter popełnił błąd.

     „Z ostrożności procesowej strona pozwana podniosła zarzut przedawnienia roszczeń
     powoda. W jej ocenie, roszczenia powoda objęte pozwem przedawniają się z upływem lat
     dwóch, stosownie do art. 731 k.c. Bank pobierał bowiem opłaty wskazane w pozwie
     z rachunku bankowego powoda, w związku z powyższym w niniejszym stanie faktycznym
     zastosowanie ma dwuletni termin przedawnienia roszczeń wynikających ze stosunku
     rachunku bankowego. W razie jednak nie podzielenia przez Sąd powyższej argumentacji, co
     do dwuletniego terminu przedawnienia, strona pozwana wskazała, że roszczenia powoda
     przedawniają się najpóźniej w terminie 3 lat. Opłaty z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu
     własnego stanowią bowiem roszczenia o świadczenia okresowe o których mowa w art. 118
     k.c. i których termin przedawnienia wynosi 3 lata. Jak wynika bowiem z § 9 ust 7-10 umowy
     kredytu opłaty pobierane są przez bank okresowo, co 36 miesięcy.”

     sąd orzekł
     „Odnosząc się do podniesionego przez stronę pozwaną zarzutu przedawnienia to,
     zdaniem Sądu, nie jest on trafny. Termin przedawnienia roszczeń powoda to 10 lat, zgodnie z
     regułą zawartą w art. 118 k.c. Roszczenie powoda nie wynika, bowiem, ze stosunku rachunku
     bankowego. Roszczenie to jest związane z umową o kredyt bankowy i nie zmienia tego fakt
     pobrania opłaty z rachunku bankowego powoda. Jednocześnie świadczenie powoda nie miało
     charakteru świadczenia okresowego. Jak to wynika z umowy o kredyt powód był
     zobowiązany do uiszczenia jednorazowej opłaty z tytułu ubezpieczenia, która pokrywała 36-
     miesięczny okres. Po tym okresie nastąpiło natomiast zbadanie stanu zapłaconej części
     kredytu i określenie czy kolejna opłata ma zostać uiszczona i jaka będzie jej ewentualna
     wysokość. Każda z powyższych opłat miała zatem charakter jednorazowego świadczenia,
     a nie świadczenia płatnego okresowo, przez pewien czas w określonych wysokościach.”

     Bank Millenium i ubezpieczenie niskiego wkładu. Przegrana banku.
     Wyrok z dnia 7 lipca 2015. Sąd Rejonowy w Krakowie, sygn. akt. I C 1305/14/S.

     http://www.pozwalembank.pl/wp-content/uploads/2015/09/I-C_1305_14_S.pdf

    2. piotrwk (Autor)

     Do TomaszaB – Może napisałem zbyt skrótowo.
     Od Arbitra nie można się odwołać. Nie ma takiej instytucji.
     Ale można to samo zagadnienie złożyć do sądu i tam wygrać jak pokazano w komentarzu powyżej.
     Sądu proszę się nie bać. Pozew można złożyć na formularzu i poprosić o rozstrzygnięcie bez obecności powoda.

     1. TomaszB

      Myślę nad sądem ale właśnie jakoś się boję…
      Nie chciałbym wdepnąć w jakieś koszty.
      Do jakiegoś konkretnego sadu trzeba to składać czy do rejonowego?
      Jeśli sąd nie uzna pozwu to ile będzie mnie to kosztować?
      Czy dokumentację od Arbitra też należy dołączyć do pozwu?

     2. TomaszB

      ps.
      Poza tym jeśli do sądu to miałbym wnosić o zwrot tej jednej składki czy wszystkich poza pierwszą?

     3. piotrwk (Autor)

      Trzeba poszukać (tutaj i na forum grupy mailowej) wypowiedzi ludzi, którzy taki proces prowadzili lub prowadzą.
      Koszt to 5% żądanej kwoty (do zwrotu po wygranej).
      I ew. koszt prawnika, też do zwrotu w pewnej wysokości.
      Ja UNWW nie mam, ale składałem pozew o zwrot opłat pomostowych.
      Do Sądu w Warszawie-Mokotów, I Wydział Cywilny – pod to podlega Bank Millennium.
      Ale z tego co się orientuję, to sprawy te toczą się w całej Polsce, więc pewnie można składać gdziekolwiek.

 17. Marineri74

  Te decyzje o przedawnieniu po 3 latach są już nagminne, czy to wciąż jednostkowe przypadki – ktoś z Was się orientuje? Dostałem od nich propozycję rozłożenia UNNW na 36 miesięcy (rzekomo wychodzi taniej) i zastanawiam się nad tym, tylko że wtedy musiałbym podpisać aneks i pozamiatane… a jak złożę dokumentację do arbitra tuż po zapłacie pełnej kwoty UNNW, to mogę dostać decyzję, że jest kilka tygodni po terminie, który wynosi 3 lata i też pozamiatane… ech, chyba zostaje czekać na wygraną PIS-u i spełnienie obietnicy PAD-a;)

 18. yahoo

  Witam ,Dziś otrzymałem pismo od arbitra z odpowiedzią z BM w skrócie bank oczywiście odrzuca reklamacje z powodu „przedawnienia roszczeń” ,które wg niego mijają po 3 latach od pobrania składki. Co ciekawe dalej bank na kilku stronach podaje argumenty ,które mają mnie utwierdzić w przekonaniu ,iż ubezpieczenie trzeba płacić ,a co dalej dzieje się z tymi środkami i z komu bank płaci to już nie moja sprawa. Trochę to śmieszne ,bo w identycznych sprawach ,które się „nie przedawniły” zwyczajnie zwracali te składki. Mam zamiar odpisać do arbitra z prośbą o rozstrzygnięcie sporu ,gdyż obowiązuje tu 10 -letni a nie 3-letni okres przedawnienia jak pokazał wyrok sądu: Wyrok z dnia 7 lipca 2015. Sąd Rejonowy w Krakowie,
  Pozdrawiam

 19. TomaszB

  Obyś nie trafił na takiego Arbitra jak ja.
  Podtrzymała zdanie Banku o 3 letnim terminie przedawniania.
  Na moją prośbę o ustosunkowanie się do decyzji sądu (tak, tak – wyrok z dnia 7 lipca 2015) Arbiter odpisała, że mogę złożyć pozew do sądu jak się nie zgadzam z jej opinią.
  Jak komuś zależy, mogę zacytować całą odpowiedź.
  Obecnie czekam na odpowiedź kancelarii na pytanie, czy można jeszcze dołączyć się do pozwu o UNWW
  Pozdrawiam.

 20. yahoo

  bede wdzieczny jakbyś napiasał do mnie na email jasiu252@wp.pl i podal jakieś szczegóły tego pozwu ,mam wrażenie ,że jeżeli chcę odzyskać tą kasę to nie ma innej drogi ,nie sądzę żeby arbiter w mojej sprawie orzekł inaczej niż u Ciebie.

  1. TomaszB

   Spróbuj – to w sumie 50 zł a w wielu przypadkach Arbiter przyznał zwrot.
   Nie jest to dla mnie zrozumiałe ale dla mnie furtka już zamknięta.
   Co do pozwu to prowadzi go ta sama kancelaria, która prowadzi pozew grupowy.
   Wszystkie dane na stronie:
   http://pozewgrupowymillennium.dt.com.pl/

   Do odzyskania (oby) wszystkie składki łącznie z pierwszą.

 21. Kaper75

  Dzięki yahoo, za ten wyrok, ja też dostałem odmowę z uwagi na przedawnienie. Aktualnie piszę pozew uproszczony dla jednej składki. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ?

  1. yahoo

   proszę bardzo ,jeżeli chcesz napisz do mnie na mail jasiu252@wp.pl ,może razem coś więcej wymyślimy…jakoś trzeba zaprowadzić sprawiedliwość w tej sprawie …

   1. Magda36

    Nie wiem, czy ktoś jeszcze trafi do tego wątku o którym pisze kilku kolegów powyżej. Chodzi o okres przedawnienia 3 lub 10 lat. Sprawa jest prosta i nikt się nie myli, niestety:)
    10 letni okres przedawnienia dotyczy tzw. świadczenia nienależnego. Takie świadczenie występuje, jeżeli np. jakaś klauzula zostanie uznana za niedozwoloną klauzulę umowną. Aby tak było, musi np. orzec sąd. Orzeka, że wg niego klauzula jest abuzywna, bo …. i tu są 4 warunki: brak indywidualnej negocjacji, żądanie nie dotyczy gł. świadczenia stron, sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenie interesów konsumenta. Roszczenia pieniężne przedawniają się w takim przypadku po 10 latach. CO innego jest w przypadku kiedy upominamy się o zwrot zapłaconych składek. Przedawnienie dla składki ubezpieczeniowej, to 3-lata, bo jest to roszczenie okresowe. Jeżeli Arbiter nie przeprowadza postępowania w którym uznaje, że dana klauzula jest niedozwolona, a nie przeprowadza, to nie może orzec o 10-letnim okresie przedawnienia. Orzeka w sprawie składki ubezpieczeniowej a dla tej po 3 latach klops. Przy czym to nie zamyka drogi sądowej i tam w przypadku uznania przez sąd, że klauzula jest abuzywna jest 10 lat. Zwróćcie uwagę, kto jest obecnie zastępcą Arbitra, była prawnik Nordea Banku, raczej nie ma co liczyć na wielką przychylność tej instytucji jeżeli chodzi o np. naruszenie dobrych obyczajów przez banki. W sprawach oczywistych Arbiter zapewne pomoże w takich jak ta, trudno liczyć na stanowisko przyjazne klientowi.

    aaa Arbiter Bankowy jest jeden:)

    1. yellowbird

     Magda36,
     Twoje argumenty raczej kiepsko trzymają się kupy: przecież w sytuacji, kiedy bank pobrał składkę UNWW na rzecz innego TU niż wymienione w umowie, to także jest świadczenie nienależne. A jeżeli chodzi o traktowanie UNWW jako świadczenia okresowego (ten argument był podnoszony przez bank niemal w każdej sprawie o zwrot świadczeń) to na ten temat wielokrotnie wypowiadały się Sądy: UNWW nie jest świadczeniem okresowym, nawet jeżeli było ono pobierane z rachunku bankowego (przyznam, że nie wiem co w sytuacji, kiedy składka UNWW została rozbita na raty). Raz na trzy lata jest badane aktualne LTV i wtedy jest podejmowana przez Bank decyzja o pobraniu składki: jest to jednorazowa zapłata za każdy 36-miesięczny okres, który podlega indywidualnej ocenie.
     Sądzę, ze arbiter wykorzystuje fakt, iż ludzie wnosząc o zwrot składki UNWW, bazują na gotowych wzorach, nie próbując już we wniosku zbijać ewentualnych argumentów na temat 3 letniego okresu przedawnienia, czy rzekomej okresowości świadczeń. Wystarczy tylko poczytać i powołać się na orzeczenia sądów: w takiej sytuacji arbiter powinien być zdecydowanie bardziej ostrożny w formułowaniu niekorzystnych dla kredytobiorców orzeczeń..

 22. chosten

  Witam,

  również mam kredyt hipoteczny i UNWW w BM, ale ponieważ jestem laikiem chcę dopytać:
  umowę kredytową mam od 11/2006 również mam w niej wskazane towarzystwo TUiR CIGNA STU S.A zapłaciłam UNWW w listopadzie 2006 oraz w listopadzie 2009, w 2012 zamieniłam wpłatę na prowizję.
  i tu pojawia się kilka pytań:
  1. Jeżeli dobrze rozumiem mogę się ubiegać o zwrot ubezpieczenia zapłaconego w listopadzie 2009 (ponieważ wtedy bank już nie pracował z TUiR CIGNA STU S.A)
  natomiast nie mogę się ubiegać o zwrot składek wpłacanych jako prowizja
  2. otrzymałam właśnie kolejne pismo ws UNWW czy rozumiem z płatnością na listopad 2015 z możliwością zamiany na prowizję. Co należy w tej sytuacji zrobić?
  czy można to jakoś zatrzymać ?
  będę wdzięczna za podpowiedź
  al

 23. mosad

  Wpadł mi taki pomysł na zneutralizowanie kwestii ostatnio często poruszanego przedawnienia roszczenia zwrotu UNWW. Ciekawy jestem co myślicie, wydaje się prosty ale może jest do wyrzucenia.
  Otóż może po prostu należy złożyć takie roszczenie o zwrot ostatniego dnia wygasającej trzylatki? (np. poprzez millenet)

  Jak rozumiem, nie ubiegamy się o zwrot składki za istniejący okres ubezpieczenia by uniknąć zarzutu (po zwrocie), że nie spełniamy danego warunku umowy. Ale zapewne bank nie zwróci nam składki wciągu 24 godzin, więc składając roszczenie ostatniego dnia ochrony unikniemy zarzutu przedawnienia (nieważne czy słusznego czy nie) i nie wpadniemy w ryzyko, że nie spełniamy warunków umowy bo przecież procesowanie zwrotu / arbiter zajmie więcej niż 24h:)

  Jak to widzicie? Ma to sens czy nie bardzo?

  Pozdrawiam

  1. madda

   Myślę, że ma to duży sens, bo sama planuję tak zrobić ale to dopiero za rok.

 24. kockodo

  Dzień dobry , kredyt podpisałem w 2007 roku.
  Opłaciłem składki w
  2007 – 2934pln
  2010 – 3982
  2013 – 4834.
  Aktualnie zbliża się wielkimi krokami termin kolejnej składki tzn luty 2016.
  Chciałbym zwrócić się o zwrot składek z 2010 i 2013, przez to że łączna kwota jest ponad 8tys przez arbitra nie mogę. Czy mogę zwrócić się osobno dwoma pismami o zwrot składki z 2010 i 2013 do arbitra.? Z tego co wyczytałem i dobrze rozumuję to chyba warto poczekać do końca okresu obowiązywania składki z 2013 roku , opłacić składkę z 2016 roku i dopiero wnioskować o zwrot składek z 2010 i 2013 ? Zgadza się ? Jeszcze pytanie, co dalej z kolejnymi składkami ? Wiem że jeszcze daleko do tego czasu ale teoretycznie… odzyskuje składki, bank przysyła 3 propozycje, nie zgadzam się i co dalej ? kolejna składka zostaje wyliczona do zapłaty w 2019 roku ?

  1. arek_sam

   Również jestem ciekawy co z osobami, które odzyskały składkę/składki a zbliża się powoli „termin” płatności kolejnej ……..

  2. Roska

   Dzień dobry, przymierzam się własnie do stworzenia pisma do Arbitra, bo również dostałam odmowę z Millennium zwrotu składek UNWW, a ubiegałam się o to z powodu zmiany ubezpieczyciela. Argumentacja banku jest taka, że jest to zmiana redakcyjna. Moje pytanie brzmi: czy faktycznie Arbiter przestrzega wartości przedmiotu sporu do 8 tyś zł? Moje roszczenie (dwie pobrane składki) opiewa na prawie 17 tysięcy. Czy ta kwota dyskwalifikuje roszczenie w tym trybie, trzeba od razu do sądu? Dziękuję z góry za info.

   1. piotrwk (Autor)

    Arbiter z automatu odrzuca wszystkie wnioski na kwoty przewyższające 8.000zł.
    Nie ma po co składać takiego pisma.
    Można próbować rozbić tą kwotę, jeżeli dotyczy dwóch lub więcej wpłat UNWW.
    I tak je ograniczyć, by żadna nie przewyższała 8.000 zł.

    1. Roska

     Dziękuję. Mam problem, co zrobić. Bank oczywiście się wywinął „zmianą redakcyjną”, złożyłam odpowiedź na ich pismo. Faktycznie spróbuję rozbić dochodzoną kwotę na połowę, może się uda…. Jeśli ktoś miał podobny problem, to będę wdzięczna za informację, jak sobie z tym poradził.

 25. agata_g.

  Witam,
  Odzyskałam składkę UNWW zapłaconą w 2010r poprzez Arbitra :).
  Pani Arbiter w uzasadnieniu napisała że „Bankowi przysługuje 3-letni okres dochodzenia roszczeń z tyt. niezapłaconych należności. Nie dotyczy to natomiast roszczeń kredytobiorcy o zwrot bezpodstawnie pobranej opłaty, bowiem może on być skutecznie dochodzony na zasadach ogólnych w terminie 10 letnim.” We wniosku do Arbitra dopisałam wyroki Sądu mówiące o 10 letnim okresie podane na forum.

  Mam pytanie do osób które „unikają” podpisania aneksu proponowanego przez BM udało się komuś? możecie podzielić się informacją?

  1. mariok

   Po decyzji o zwrocie składki przez bank za okres od 2010 do 2013 dostaliśmy info o możliwości podpisaniu aneksu.

   Odpowiedzieliśmy przez Millenet, że jesteśmy skłonni podpisać aneks ale po zwrocie całkowitej składki za okres 2013-2016.

   Bank się zgodził bez marudzenia na zwrot składki proporcjonalnie do dnia podpisania aneksu-licząc pełne miesiące. Czyli podpisujemy i bank oddaje.

   Niestety będzie pewnie trzeba im to oddać przy kolejnej płatności w sierpniu.

  2. nabity1

   Witam,
   Własnie tez mam problem i głowkuje co zrobic z tym aneksem…. tak czekam i zwlekam a oni naciskają. Jak podpiszę to nie będę mógł wnioskowac o zwrot następnej a jesli nie podpisze to pewnie tez bedzie problem ze zwrotem „bo jestem stroną nieugodową”.
   Panie Piotrze może Pan cos poradzi???

   1. piotrwk (Autor)

    Ja bym pewnie próbował zwlekać. Może jakąś własną propozycję złożyć :-)
    Ja nie mam UNWW dla umowy, ale o ile pamiętam to toczyła się dyskusja, że sformułowanie z umowy jest na tyle dyskusyjne, że można z niego wywieść, że obowiązuje przy podpisaniu i na kolejny okres 3-letni. Jeden! Proszę przejrzeć swoją umowę.

   2. ch_franek

    Witam :)) opanowałem forum ! Załóżmy że odzyskujemy nieprawnie pobrane skłądki UNWW i do dalej bank wysyła aneks do umowy o UNWW -raty lub 3 warianty lub coś innego .Czy my musimy w ogóle brac coś takiego pod rozwagę ? czyba nie mamy takiego obowiązku ? po prostu olewamy propozycję BM i ostatniego dnia trwania 3 letniego okresu UNWW skladamy o zwrot składki za ten okres uNWW.
    CO WY NA TO ?? POZDRWAWIAM

  3. Tomasz

   Gratuluje odzyskania składki! :)

   Pani Agato chciałbym wymienić się stanowiskiem jakie Arbiter wydał w Pani sprawie, a tym jakie dotyczy mojego wniosku, gdyż u mnie niestety Pani Arbiter uznał 3 letni okres przedawnienia i odrzuciła roszczenie z 2011 roku.
   W prywatnej korespondencji mogę przesłać korespondencję dotyczącą aneksu po odzyskaniu składki z 2014 roku

  4. Mag Da

   Witam Panią,
   Czy mogłaby Pani wrzucić wzór wysłanego pisma?
   Pozdrawiam!

 26. chosten

  Witam,
  bardzo Was proszę o informację
  opłacona składka
  w 2009
  teraz kolejne pismo z informacją o nowej składce powołujące się na umowę kredytową z zapisanym TUiR CIGNA STU S.A

  składka bieżąca z terminem płatności na 30/11/2015
  propozycja BM zamiany na prowizję to „aneks do umowy zmieniający składkę na prowizję” – oczywiście odrzucam
  znalazłam wzór pisma dotyczący błędnego sposobu wyliczenia składki
  moje pytanie:
  – w pierwszej kolejności chcę przesłać pismo dotyczące błędnego wyliczenia składki, czy tym samym nie zamknę sobie drogi do wnioskowania o zwrot tej składki ?
  – rozumiem, że żeby nie wchodzić w sporne terminy z bankiem aktualna składka musi zostać opłacona w terminie, czy w następnej kolejności mogę przesłać dwa równoległe pisma 1. ws zwrotu UNWW z 2009 i 2. ws zwrotu UNWW z 2015 powołując się na zmianę ubezpieczyciela??
  z góry bardzo dziękuję za wskazówki

  1. madda

   wiem, że są osoby, które wywalczyły zwrot „bieżącego” ubezpieczenia, tylko wtedy bank domagał się od nich spłaty kredytu do wysokości 80% wart. nieruchomości, bo twierdzili, że kredyt jest nie ubezpieczony wiec lepiej poczekać. Nie wiem o co lata z tym błędnym wyliczeniem składki i nie odpowiem czy zamykasz sobie drogę. Wiem tylko, że nie warto zmieniać ubezpieczenia na prowizję, bo już nic nie odzyskamy. A jeżeli podpisywać aneks to tylko i wyłącznie taki który zmienia tylko i wyłącznie paragraf 9 punkt 7, inne nich pozostaną bez zmian. Myślę, że nawet jak dostosujemy się do innego ubezpieczyciela nadal będzie można odzyskiwać UNWW na podstawie punktów 8 i 9 parag. 9. Można by to rozumieć, że płacimy 2 razy- przy podpisaniu umowy i po 36 miesiącach a nie non stop. Tak więc jak już podpiszecie aneks ty tylko z tym jednym zmienionym punktem na inne się nie zgadzajcie.

 27. chosten

  Witam,
  bardzo dziękuję za informację
  w międzyczasie doszłam o co chodzi z tym błędnym wyliczeniem składki, także co do tego już nie mam pytań.
  Z tego co rozumiem pozostaje grzecznie zapłacić za składkę 2015 i ubiegać się o zwrot 2009,
  a dopiero w następnej kolejności ewentualnie wnioskować o zwrot 2015, żeby nie było ze strony banku żądania spłaty do 80%

  1. madda

   Tak, dokładnie, a w 2012 nie płaciłaś UNWW? Bo jak tak, to też możesz starać się o zwrot (o ile zapłaciłaś kolejną składkę w 2015).

 28. Teilweise

  Witam Państwa,
  w chwili obecnej zajmuje się porządkowaniem spraw w zakresie kredytu w frankach, w tym zwrot UNWW, dla kogoś z swojej rodziny. Chciałbym złożyć reklamację, a następnie odwołanie do arbitra.
  Niestety temat jest dla mnie nowy i zajmuję się nim dopiero od niedawna. Czy mógłbym otrzymać do kogoś z Państwa kontakt e-mailowy i w krótkiej korespondencji rozwiać niektóre wątpliwości i uporządkować wiedzę? Są to raczej podstawowe i proste kwestie. Jednak wymagają pewnego usystematyzowania, abym miał szerszy pogląd na sprawę.
  pozdrawiam

 29. nabity1

  Czy ktos dostał z BM propozycje z 3 NOWYMI wariantami:
  – podział 50 na 50 franki \zlotowki (i obnizenie 0,2% marzy na zlotowkach)
  – przewalutowanie przy obecnym kursie i obnizenia marzy o 0,2%
  – wczesniejsza splata czesci zadluzenia i obnizenie oprocentowania np o 0,17 %??

  Co myslicie o tych rozwiazaniach?
  Co Pan sadzi Panie Piotrze?

  1. piotrwk (Autor)
   1. nabity1

    Panie Piotrze,

    A jesli nie jestem (w tej chwili) na liscie z pozwem?
    Jaki bank ma interes w tym wyciągnięciu reki??
    Moze to wynikac z ewentualnych działan rzadu dot franków??

    1. piotrwk (Autor)

     Oj, bank ma w tym bardzo duży interes.
     Proszę sobie przeanalizować co Panu oferuje bank i ile na tym zarobi :-)

 30. Marineri74

  Wielka prośba – podobno jest sposób (odpowiedni program?) żeby odzyskać potwierdzenie wpłaty w Millenecie za okres sprzed 3 lat. Podobno było to gdzieś na forum, ale nie mogę znaleźć. Czy ktoś może mi pomóc?

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]