Pozew zbiorowy

Jedną z ważniejszych rzeczy jakie chciałbym uzyskać publikując informacje na tej stronie jest zebranie grupy osób, która zdecydują się na uczestnictwo w pozwie zbiorowym prowadzonym przez kancelarię prawną wobec Banku Millennium. Przekazanie podstawowych wiadomości i informowanie o podejmowanych działaniach.

Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do kilkunastu największych kancelarii prawnych w Polsce.
Po otrzymaniu odpowiedzi, ocenie, porównaniu podejścia do sprawy i kosztów wybraliśmy na naszego reprezentanta kancelarię Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy Sp. K..
21 stycznia 2014 roku została ustalona ostateczna forma umowy i koszty pozwu dla każdego uczestnika.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt oraz o rejestrację na tym blogu.
W odpowiedzi zostanie udzielona informacja jak przekazać dane do Kancelarii.

Zapraszam tym bardziej, że zgłoszenie po przyjęciu pozwu przez sąd będzie dwukrotnie droższe (wiąże się to min. z tym, że im większa grupa początkowa, tym mniejsze wymagania finansowe na uczestnika).

Przyjęcia do Grupy, z uwzględnieniem preferencyjnej stawki, kończą się 9 maja 2014r.

225 odpowiedzi na „Pozew zbiorowy

 1. arturk pisze:

  Witam,
  na forum kancelarii toczy się dyskusja na temat ubezpieczenia niskiego wkładu własnego UNWW. Przyznam się szczerze, nie do końca to rozumiem. Chciałbym zapytać wprost – czy można się także ubiegać o zwrot tego ubezpieczenia niezależnie od tego czy po zmianie warunków kredytowania po wygranym procesie wkład własny nie będzie stanowił 20%? Czy wprowadzenie tej klauzuli jest legalne? Jedna z osób tam wypowiadających się odmówiła zapłacenia ubezpieczenia i bank to przyjął bez konsekwencji – nic z tego nie rozumiem.
  Pozdrawiam

 2. Piotrek W. pisze:

  Witam,

  Mam pytanie odnośnie pozwu. Klauzule, o które się rozchodzi, na stronie kancelarii wyglądają tak jak poniżej. Dodatkowo, nie wiadomo w których paragrafach są zawarte:

  1. „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.”
  2. „W przypadku kredytu indeksowanego kursem waluty obcej kwota raty spłaty obliczona jest według kursu sprzedaży dewiz, obowiązującego w Banku na podstawie obowiązującej w Banku Tabeli Kursów Walut Obcych z dnia spłaty.”

  Niestety nie odpowiada to do końca temu co jest napisane w FAQ, albo źle czytam. Punkt 1 w FAQ się zgadza, ale punkt 2 już nie:

  1. Paragraf 2, punkt 2: „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.„.

  2. I przez analogię paragraf 7, punkt 1: „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF/USD/EUR ustaloną zgodnie z par 2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.„.

  Moja umowa z bankiem ma co prawda pierwszą część paragrafu 2, pkt. 2 taką samą, ale dodatkowo jest napisane: „Po uruchomieniu kredytu lub pierwszej transzy kredytu wypłacanego w transzach Bank wysyła do Kredytobiorcy pismo informujące o wysokości pierwszej raty kredytu, kwocie w CHF oraz jego równowartości w PLN zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu/transzy, przy czym zmiany kursów walut w trakcie okresu kredytowania mają wpływ na wysokość kwoty zaciągniętego kredytu oraz raty kapitałowo odsetkowej”.

  Po mojemu dalsza część mojego paragrafu nie jest objęta pozwem. Czy możecie napisać jak wygląda dalsza część waszego pkt 2 ?

  Czy ktoś wie który paragraf i jaki punkt przedstawia pozew nr 2 ?

  Pozdrawiam
  Piotrek

  • piotrwk pisze:

   Technicznie nie jest istotne gdzie w umowie są zastosowane klauzule, ważne że są. Ale jako że bank posługiwał się jednym szablonem to większość ma je umiejscowione tak jak Pan.
   Jeśli nie jest Pan pewny czy umowa nadaje się do pozwu to proszę wysłać zapytanie do Kancelarii (ze skanem umowy oczywiście, pełnym). Po analizie dostanie Pan odpowiedz i instrukcję co dalej.

 3. celia19 pisze:

  Witam!
  Czy można jeszcze dołączyć do pozwu? trochę przespałam temat…

  • piotrwk pisze:

   Tak.
   Do czasu przyjęcia ostatecznego składu Grupy przez sąd. Myślę, że to jeszcze 2-3 miesiące aż sąd ogłosi zamknięcie listy powodów.
   Ale proszę pamiętać, że podpisywanie dokumentów współpracy z Kancelarią, Rzecznikiem i złożenie dokumentów chwilę trwa, więc trzeba mieć zapas czasowy.

 4. celia19 pisze:

  super – dziękuje za szybką odp. jakie są koszty przystąpienia na chwilę obecną?
  czy w tym temacie mam się już kontaktować z kancelarią?

 5. piotrwk pisze:

  Pierwsza wpłata wynosi 500 zł brutto plus 250 zł brutto na dodatkowe koszty związane z pozwem. Po ustaleniu przez sąd składu Grupy, zostaną one rozliczone fakturami korygującymi.
  Dopłata po wygraniu sprawy prawomocnym wyrokiem: 500 zł brutto.
  Wszystko jest w FAQ.

Dodaj komentarz