Cel do osiągnięcia

Strona powstała by pomóc wszystkim klientom Banku Millennium w podjęciu decyzji o upomnienie się o naprawę szkody spowodowanej naruszeniem prawa przez Bank w postanowieniach umowy o kredyt hipoteczny.

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem naprawę można uzyskać tylko z pomocą sądu powszechnego.  W procesie cywilnym lub w pozwie zbiorowym. W chwili obecnej jestem w trakcie zbierania osób, które do takiego procesu chciałyby dołączyć.

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy Sp. K. przygotowała umowę. Zainteresowanych zapraszam do przesłania swoich danych. W odpowiedzi otrzymacie Państwo informacje o dalszym postępowaniu.

POZEW
Pozew, który wytoczyliśmy Bankowi Millennium, dotyczy uznania odpowiedzialności Banku za wprowadzenie nielegalnej klauzuli do umów hipotecznych.
Po uznaniu przez sąd naszych racji, z umowy i regulaminu zostaną usunięte punkty wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dla kredytobiorców oznacza to brak odniesienia w umowie do przeliczeń walutowych – kredyt pozostanie kredytem złotówkowym z dnia jego wypłaty. Oprocentowanie się nie zmieni, pozostanie jak zapisano w umowie – marża plus LIBOR 3M.
Przy takim przeliczeniu większość spłaconych dotychczas rat jest mocno nadpłacona – to nadwyżka do wypłaty przez Bank. Wartość kapitału kredytu osiągnie wartość kredytów spłacanych, a nie podbijanych na 150%-200% przez zawyżany kurs CHF.
Kalkulator, pozwalający zorientować się w kwotach o jakie będziemy walczyć, można znaleźć tutaj.
Dodatkowym plusem jest rozwiązanie problemu UNWW – kwota kredytu automatycznie spadnie mocno poniżej wartości nieruchomości.

PODSTAWA PRAWNA
Naprawa szkody oparta jest o decyzję wydaną przez Sąd Okręgowy w Warszawie – XVII Wydział Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzeczenia nr 3178 wobec Banku Millennium spółka akcyjna w Warszawie o wpisaniu do rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK klauzuli: „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.” (Strona z decyzją sądu).

Każda osoba, której umowa hipoteczna zawiera powyższą klauzulę, ma prawo do żądania od Banku naprawy poniesionej szkody.
Na stronie tej przedstawiono:

  • wymianę pism z Bankiem (i wzory tych pism),
  • informacje od poszczególnych instytucji chroniących klienta,
  • korespondencję/informacje od prawników, którzy pomagają/mogą pomóc w sprawie,
  • informacje od klientów Banku,
  • dyskusje nad dalszym postępowaniem,
  • informacje o, wybranej przez członków Grupy, kancelarii adwokackiej,
  • proces zbierania chętnych i wymagania dla uczestników pozwu,
  • informacje o kolejnym pozwie zbiorowym dot. UNWW,
  • informacje o odzyskaniu kwot za nieprawnie pobrane ubezpieczenie pomostowe.

Mam nadzieję, że poniższa strona pomoże klientom Banku w dochodzeniu swych praw oraz pozwoli zgromadzić wiedzę, która pomoże osiągnąć nasz cel – pieniężną naprawę szkody wywołaną nielegalnym wpisem w umowach hipotecznych Banku Millennium.

Dla przypomnienia – naprawa dotyczy szkody poniesionej przez klientów poprzez przeliczanie kursów walut kursem ustalanym dowolnie przez Bank, który to kurs znacząco podnosił koszty kredytu.
Po wygraniu kredyt będzie kredytem złotowym, z dnia pobrania kredytu, z odjęciem już spłaconych kwot z niezmieniony poziomem oprocentowania.

Osoby chcące przystąpić do pozwu proszę o kontakt.

Termin zamknięcia Grupy został wyznaczony przez Sąd na dzień 23 kwietnia 2018 roku. Po tym terminie przystąpienie do pozwu będzie niemożliwe.

152 komentarze

  1. agot

    Panie Piotrze, mam pytania-
    -1.w przypadku przegranej – czego możemy się spodziewać jako klienci Banku? czy sam udział w procesie może mieć negatywny wpływ na dalszy przebieg wykonywanej umowy
    -2.jakie mogą być koszty procesu indywidualnego po wygranym pozwie zbiorowym?

    1. piotrwk (Autor)

      1. Jest to bardzo mało prawdopodobne.
      Proszę się zapoznać z http://millennium.arkis.pl/faq/#zemsta
      2. Pozew ten można zrobić z dowolnym prawnikiem. Skorzystanie w tej sprawie z przedstawicielstwa DTW jest to opisane w umowie z Kancelarią.

  2. lidar

    Jaki jak przewidywany termin rozstrzygnięcia pozwu przez sąd??

    1. piotrwk (Autor)

      Gdyby to było wiadomo, to ktoś z nas miałby pewną posadę jako wróżbita w Polsacie ;-)
      Nie ma możliwości. Sąd może pracować długo, ale szybko.

      1. lidar

        Czyli możliwy jest np taki scenariusz, ze przed rozstrzygnięciem sądowym pozwu trzeba będzie zdecydować na ewentualne porozumienie, które może zaproponować rząd w porozumieniu z KNB oraz bankami?? Jeśli takie porozumienie będzie miało ograniczone ramy czasowe…

        1. piotrwk (Autor)

          Ugoda jest możliwa w każdym czasie.
          Zanim pozew się rozpocznie (wyznaczenie końcowego składu Grupy przez Sąd), można się wycofać.
          Po rozpoczęciu pozwu ponad 50% pozywających musi się zgodzić na ugodę i wtedy pozew ulega umorzeniu.

          1. lidar

            To jasne, tylko miałem na myśli ewentualne propozycje szefa KNF Jakubiaka i porozumienie z tym związane.. no nieważne bo w sumie walczyć trzeba o wszystko a nie o ułamek… i tak już podjąłem decyzję, ze przyłączę się do grupy…

        2. PaulinaP

          Ja liczę na to, że osoby które zgłosiły się do pozwu są rozsądne i wiedzą, że to co może ewentualnie zaoferować Państwo będzie zdecydowanie mniej korzystne niż to co możemy wywalczyć w sądzie. Szybka kalkulacja propozycji KNF i widać jak na dłoni, że jedynie niewielu może się taki manewr opłacać. Inni, postawieni pod ścianą mogą nie mieć zdolności kredytowej do przewalutowania na PLN i spłacania dwóch kredytów (jeden zabezpieczony i drugi niezabezpieczony na hipotece). Niech nikt nie wierzy, że banki coś od siebie extra dadzą. Tak będą to wszystko wyliczać, że okaże się, ze po 8 latach spłacania jest się w punkcie wyjścia (kapitał) i dodatkowo trzeba jeszcze zapłacić różnicę od przewalutowania (kurs dziś a kurs w dniu wzięcia kredytu). Pomysł wydaje się mocno nieopłacalny. Ale może ktoś to próbował np. w excelu liczyć?

          1. lidar

            to jedno a drugie, że jeszcze muszą się na te propozycje zgodzić w co szczerze wątpię…

  3. lukaszkielar@interia.pl

    Witam.
    Właśnie jestem przed podpisaniem z bankiem Aneksu do umowy umożliwianego mi spłatę kredytu w CHF. Czy ten Aneks nie spowoduje braku możliwości wniesienia roszczeń wobec banku zgodnie z Państwa pozwem?

    1. Yoannay

      A nie znalazł Pan odpowiedzi w zakładce FAQ…?

      1. Łukasz

        Odpowiedź jest bardzo ogólna-
        „Podpisanie aneksu nie stanowi przeszkody w przystąpieniu do pozwu”. Co np w przypadku jeśli zostanie wygrany pozew – czy będzie można być rozliczanym w zł jeśłi teraz aneks pozwoli na CHF? Zadałem pytanie w dwóch miejscach – tak więc kontynuuję tutaj http://millennium.arkis.pl/pozew-zbiorowy/comment-page-6/#comment-1714 (przepraszam za zamieszanie)

        1. piotrwk (Autor)

          Wszystko zależy od decyzji sądu. Albo aneks zostanie uznany za nieważny (tak jak klauzula), ale wtedy trzeba będzie uzyskać w wyroku wskazanie jakim kursem należy liczyć Pana franki, albo uzna, że jest ważny i wtedy po przejściu na franki żadne dodatkowe odszkodawania za raty nie będą Panu przysługiwać.

  4. wiktor_ro

    witam,
    mam pytanie, a co z paragrafem 7.1 umowy? z tego co doczytałem się w wyroku, to określa on, podobnie jak 2.1 zobowiązanie główne i jako taki nie podlega badaniu pod kątem abuzywności, a swoi w nim, że kredyt ma być spłacony we frankach.., nie ma co prawda zasad przeliczenia, ale millennium może nam wytoczyć proces powołując się na paragraf 7.1.. żeby się nie okazało, że trzeba uderzyć w nuty związane z oszustwem, osiąganiem nienależnych korzyści i złamaniem zasad współżycia społecznego…
    Rozważaliście pewnie problem 7.1, proszę o jakieś info

    1. piotrwk (Autor)

      Paragraf 7.1 także jest klauzulą nielegalną.

  5. aanjaa

    cześć,
    udało mi się załapać do pozwu zbiorowego w sprawie zakazanych zapisów o indeksowaniu do CHF.
    o pozwie nie ukrywam więcej się dowiedziałam niedawno i nie robiłam kompletnie żadnych ruchów.
    Pytanie…, czy powinnam wcześniej posłać jakieś wezwania do banku?
    jak tak, gdzie znajdę wzór? jak obliczyć kwotę do zwrotu?

    1. piotrwk (Autor)
      1. aanjaa

        sorry, znalazłam…
        człowiek w panice….

  6. PiotrP

    Witam, właśnie wczoraj dołączyłem do waszego Szanownego Grona, i od razu mam pytanie, czy gdzieś znajdę wzór pierwszej reklamacji którą powinienem złożyć w banku, czy od razu mam składać wezwanie do zapłaty? Dziś rozmawiałem z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów i powiedział mi że najpierw powinienem napisać reklamację, i czekać na odpowiedź. Jak wy to załatwialiście? Jestem dopiero na początku tej drogi cierniowej. Pozdrawiam PP

    1. piotrwk (Autor)

      Reklamację można napisać, ale według Kancelarii nie jest to konieczne.
      Wezwanie do zapłaty należy wysłać/złożyć w banku, z potwierdzeniem odbioru – dla sprawy jako takiej nie ma to znaczenia, zapewnia jednak odsetki ustawowe od naszego roszczenia, co może stanowić niebagatelną sumę.

  7. PiotrP

    Witam, Dziś rozpoczął się proces przeciw Getinowi, i wyczytałem że prawnicy Getin Banku zażądali jakiegoś zabezpieczenia roszczenia w wys. 3 mln pln, A jak to może być w naszym przypadku? Czy po rozpoczęciu procesu możliwa jest jakaś zrzutka na na przykład 5-10 baniek, bo tyle zażądają prawnicy banku? jak to wygląda prawnie? bo może się okazać że to będzie tak wielkie obciążenie dla naszych budżetów, że będziemy musieli się wycofać. Pozdrawiam

  8. PaulinaP

    A skad taka kwota? Przeciez to chyba zabezpieczenia powinni zadac pokrzywdzeni a nie bank. Chyba ze sie myle

  9. PiotrP

    Właśnie przeczytałem w wyborcza.pl że prawnicy banku złożyli wniosek o zabezpieczenie powództwa w kwocie 3 mln, włosy mi się zjeżyły, a tam na razie występuje 92 osoby i około setki deklaruje chęć dołączenia, jak sąd się przychyli to będą musieli chyba wziąć kredyt, ciekawe czy Getin im da

  10. piotrwk (Autor)

    Zabezpieczenie jest możliwe w każdym pozwie. Indywidualnym i grupowym.
    Pozwany wnioskuje o nie by mieć zabezpieczenie, że pozywający, w razie przegranej, będzie wypłacalny i odda potencjalne koszta procesu. W indywidualnym pozwie to chyba 5 lub 10% kwoty roszczenia w grupowym 2%.
    U nas oczywiście bank wnioskuje o pełną kwotę :-)
    Jednak reprezentuje nas Rzecznik Praw Konsumenta – urzędnik państwowy – co daje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wniosek banku o zabezpieczenie zostanie oddalony. Tak min. było w pozwie „nabitych w mBank”.

  11. Wojciech_Kowalski_12

    Zapraszam na debatę: http://panstwomiasto.pl/wydarzenia/nabici-we-franka/
    Środa, 25.02.2015 18:00
    Państwomiasto, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

    Przy obecnym kursie łączna wartość kredytów we frankach szwajcarskich sięga 9% polskiego PKB. Zadłużonych w tej walucie jest około 700 tysięcy rodzin. Ale szok związany z uwolnieniem przez bank centralny Szwajcarii kursu franka dotknął nie tylko osób, które wzięły kredyty w tej walucie. I nie tylko osoby spłacające kredyty odczują następstwa tej decyzji.

    Trwająca dyskusja na temat odpowiedzialności kredytobiorców, banków i państwa za kryzys frankowy rodzi pytania o możliwe konsekwencje obecnej sytuacji dla gospodarki, demografii i jakości życia kredytobiorców. W debacie publicznej pojawiają się też różne pomysły rozwiązania problemu kredytów we frankach. Pragniemy wraz z zaproszonymi ekspertami, przedstawicielami różnych dziedzin, poszukać odpowiedzi na kilka powiązanych ze sobą pytań:

    – Jakie są granice odpowiedzialności państwa i jakie środki powinny zostać podjęte, by kredyty hipoteczne w przyszłości były bezpieczniejsze zarówno z perspektywy kredytobiorcy, jak i całej gospodarki?
    – W jaki sposób państwo powinno prowadzić politykę ochrony konsumentów w tym obszarze?
    – Czy frankowi kredytobiorcy – w zdecydowanej większości przedstawiciele klasy średniej – powinni liczyć na realną pomoc finansową państwa, np. w formie ulg podatkowych lub preferencyjnych przewalutowań?

    Organizatorami debaty są:
    Instytut Spraw Publicznych
    Fundacja Kaleckiego
    Projekt: Polska
    państwomiasto

  12. piotr80

    Witam. Czy jeśli podpisałem aneks do spłaty w CHF tzn że jest ryzyko że w przypadku ugody przewalutowania na złotówki, mój kredyt może zostać przewalutowany po kursie z dnia podpisania aneksu?

    1. piotrwk (Autor)

      Nie, raczej jest prawdopodobne, że od dnia podpisania aneksu kredyt może być traktowany jako walutowy, czyli będzie kwotą X CHF, którą spłaca Pan jak teraz w CHF. Zależnie od decyzji sądu nadpłaty od dnia wypłaty kredytu zostaną zwrócone na konto lub pomniejszą kwotę bazową kredytu.

  13. piotr80

    Czyli rozumiem, że w tej sytuacji nie ma raczej szansy na to że cały pozostały kredyt zostanie przewalutowany po kursie z dnia uruchomienia kredytu? Tylko już do końca pozostanie mi do spłaty we frankach z aktualnym kursem?

    1. piotrwk (Autor)

      Założeniem pozwu jest usunięcie klauzul niedozwolonych. Aneks także odnosi się do klauzuli niedozwolonej, jednak wiele zależy od sądu i orzeczenia.
      Logiczna i najprostsza interpretacja, którą my i większość Kancelarii z jakimi rozmawialiśmy zakładała, to usunięcie klauzuli i usunięcie aneksu, który po usunięciu klauzuli nie ma się do czego odnosić.
      Takie jakby mnożenie zera przez coś. I tak wyjdzie zero.
      Ale przy dalszym postępowaniu Kancelaria zakłada także możliwość mniej korzystnego rozwiązania, czy że Sąd może utrzymać moc wiążącą aneksu, co opisałem powyżej.

  14. piotr80

    Dziękuję za odpowiedzi.

  15. Robson

    Witam. Stowarzyszenie Profuturis koordynuje akcję formowania grup negocjacyjnych z bankami, które udzielały kredytów w CHF. Poszukiwany jest koordynator oraz członkowie grupy negocjacyjnej do rozmów z Bankiem Millennium. Technicznie byłoby najlepiej aby były to osoby z W-wy lub okolic. Negocjacje z bankiem nie mają wpływu na nasz pozew ale „podobno” KNF ciśnie banki do rozpoczęcia bezpośrednich rozmów klienci/ banki w sprawie rozwiązania problemu. W przypadku banku Raiffeisen rozmowy są podobno bardzo zaawansowane (znów „podobno” bo jest to informacja moderatorów z ich grupy na FB . „Czy jest ktoś chętny do pociągnięcia tematu dla BM?
    http://www.profuturis.eu/negocjacje1.html

  16. lucillla

    Chciałabym przystąpić do pozwu zbiorowego ale zanim to zrobię chciałabym się zapoznać z treścią samego pozwu. Czy jest gdzieś opublikowany ?

    1. piotrwk (Autor)

      Treść pozwu stanowi własność intelektualną Kancelarii DTW. Proszę do nich napisać – jeśli uznają to za stosowne to zostanie on Pani udostępniony.

  17. piotr80

    Witam, mam umowę kredytową ale nie mogę doprosić się od miesiąca od banku kopii aneksu do spłaty kredytu we frankach. Czy mogę wysłać samą umowę kredytową? Do kiedy można przystąpić do pozwu?

    1. piotrwk (Autor)

      Niestety wszystkie odnośniki są niezbędne.
      Rozprawa o dopuszczenie pozwu do postępowania grupowego odbędzie się 14 maja 2015r. A potem jeszcze kilka miesięcy zapewne.

    2. pozwalembank

      Polecam skargę do KNF (jest formularz on line).
      Powinni dostać przyspieszenia :-)

      1. piotr80

        Dziękuję, skorzystam. Orientujesz się do kiedy można przystąpić do pozwu?

        1. piotrwk (Autor)

          Do czasu terminu wyznaczonego przez Sąd. Wiązać się to będzie z ogłoszeniem w dzienniku ogólnopolskim, co spowoduje spore zainteresowanie i jest możliwe, że części tych osób nie uda się złożyć prawidłowej dokumentacji. Dlatego lepiej podejść do sprawy szybciej niż później.

          1. piotr80

            Witam. Ok 2 tyg temu wysłałem maila na adres pw.pozew@gmail.com w związku z chęcią przystąpienia do pozwu. W odpowiedzi miałem otrzymać szczegółowe informacje co mam zrobić, ale do dzisiaj nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

          2. piotrwk (Autor)

            Konkretnie to tydzień temu. 24 kwietnia :-)
            Przepraszam za zwłokę, miałem problemy techniczne z silnikiem bloga i z pocztą.
            Informacje wysłane.

  18. kowae

    http://www.radio.opole.pl/warto-posluchac/loza-radiowa/dabrowski-o-frankowiczach.html

    do posłuchania; szkoda, że sądy nie podzielają tego podejścia, bo byłoby już pozamiatane.

  19. mosad

    Wpadł mi taki pomysł na zneutralizowanie kwestii ostatnio często poruszanego przedawnienia roszczenia zwrotu UNWW. Ciekawy jestem co myślicie, wydaje się prosty ale może jest do wyrzucenia.
    Otóż może po prostu należy złożyć takie roszczenie o zwrot ostatniego dnia wygasającej trzylatki? (np. poprzez millenet)

    Jak rozumiem, nie ubiegamy się o zwrot składki za istniejący okres ubezpieczenia by uniknąć zarzutu (po zwrocie), że nie spełniamy danego warunku umowy. Ale zapewne bank nie zwróci nam składki wciągu 24 godzin, więc składając roszczenie ostatniego dnia ochrony unikniemy zarzutu przedawnienia (nieważne czy słusznego czy nie) i nie wpadniemy w ryzyko, że nie spełniamy warunków umowy bo przecież procesowanie zwrotu / arbiter zajmie więcej niż 24h:)

    Jak to widzicie? Ma to sens czy nie bardzo?

    Pozdrawiam

  20. ch_franek

    Witam mam pytanie wiem ,że gdześ to było poruszane ale nie jestem w stanie czasowo ogarnac tego więc proszę Was o odpowiedź : podpisałem w 2013 aneks do spłaty kredytu w CHF ( umowa kredytowa 2007) w którym jest napisane ,,że zmienia się brzmiene par. 7 pkt 1. „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF.” to co oznacza dla mnie gdybym przystapił do pozwu zbiorowego ? czy to ,że dalej od momentu podpisania aneksu mam kredyt franowy i musze dalej spłacac frankami , a mille oddaje tylko nadpłatę do aneksu ? czy pomimo ankesu kredyt jest odfrankowiony definintywnie czy inaczej mam rozumiec cel pozwu zbiorowego dla mnie ? diękuje za odpowiedź pozdrawiam

    1. piotrwk (Autor)

      Podpisanie aneksu nie powoduje problemu w uczestnictwie w pozwie.
      Być może Sąd orzeknie nieco inne zasady dla „aneksowiczów”, ale tego się nie dowiemy dopóki nie zapadnie wyrok.

  21. Dobrolicy

    A czy jest szansa żeby nasze umowy w wyniku zastosowania w nich klauzul abuzywnych sąd całkowicie unieważnił ?

  22. Artur

    Dzieje się coś z tym pozwem? Proszę o opinie osób które wpłaciły 750zł na koszty postępowania.

  23. piotrwk (Autor)

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]