Pozew grupowy złożony w sądzie

Dzisiaj pozew zbiorowy Grupy klientów Banku Millennium trafił do warszawskiego Sądu Okręgowego. Wygrana w pozwie otworzy drogę do odzyskania konkretnych kwot nienależnie pobranych przez bank od swoich klientów.

Liczba uczestników sporu: 2273 osób
Wartość przedmiotu sporu: 45 156 629 zł
„Objętość” pozwu przy składaniu: 112 segregatorów

Celem pozwu jest ustalenie odpowiedzialności banku z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia w efekcie stosowania we wzorcach umownych niedozwolonych klauzul, wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych przez prawomocny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Klauzule takie nie są wiążące dla klienta, a ich stosowanie przez przedsiębiorcę naraża klienta na ponoszenie strat.
Wyrok Sądu potwierdził nielegalność klauzul umów hipotecznych, w których określono, że kursy kupna i sprzedaży walut, na potrzeby transakcji wykonywanych przez klientów banku, są pobierane z Tabeli Kursów Walut Obcych. Tabela ta jest wewnętrznym dokumentem banku ustalanym przez zarząd banku. Nie ma oparcia w kursach średnich czy rynkowych i nie daje klientom banku możliwości przewidywania warunków spłaty kredytu.
Bank stosował, prawomocnie określone jako nielegalne, klauzule mimo składanych reklamacji (które zawsze odrzucał) i prób ugody. Jedynym sposobem rozwiązania problemu stało się wytoczenie pozwu.

Nasz pozew jest największym pozwem zbiorowym w Polsce.

Aktualnie czekamy na przyjęcie pozwu przez Sąd i komentarz banku.

22 komentarze

 1. Yoannay

  Uff… Może Kancelaria zacznie wreszcie odsyłać umowy i dawać dostęp do forum.

 2. HerbaszZW16

  Skoro dzisiaj zgłosiłam swój udział w pozwie zbiorowym przeciwko bankowi millennium, czy koszt wynagrodzenia dla kancelarii wzrośnie?

  1. piotrwk (Autor)

   Pozew był składany od raza, więc ewentualnie może Pan liczyć na dobrą wolę Kancelarii. Ale to proszę u nich zasięgać informacji.

 3. Yoannay

  Na jaki dzień ustalona jest ta liczba uczestników…?

 4. piotrwk (Autor)

  Na dzisiaj, czyli na dzień złożenia pozwu.
  Ale nie jest to ostateczna liczba uczestników pozwu.
  Wiele osób złożyło akces do pozwu zbyt późno i jeszcze nie są dopisani do pozwu. Obecnie czekamy aż Sąd po wstępnym przyjęciu pozwu i stwierdzeniu, że nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, ogłosi kilkumiesięczny termin w czasie którego będziemy zapewne musieli opublikować ogłoszenia w prasie ogólnopolskiej zapraszające do udziału w pozwie.

  1. Yoannay

   Sądzę, że teraz media nagłośnią sprawę złożenia pozwu i wiele osób wkrótce dołączy do grupy. Skala sprawy zapewni pozwowi stałe i duże zainteresowanie nie tylko mediów ale i opinii publicznej.

 5. Justyna

  Witam,
  jestem nieszczęśliwym posiadaczem kredytu w Millennium od 2006 roku. Tydzień temu byłam w oddziale chcąc wziąć wakacje kredytowe na najbliższy miesiąc i Pani namówiła mnie na otwarcie konta w chf abym sama kupowała franki i mniej płaciła. W związku z tym muszę podpisać aneks do umowy. Chciałabym zapytać czy jeśli zamierzam przystąpić do pozwu zbiorowego to lepiej nie podpisywać tego aneksu i czekać na wyrok? Bo co w przypadku kiedy wygramy proces i kredyt stanie się złotówkowym to może się okazać że będę go spłacała kontem w chf- przewalutowywanym na pln bo bank nie pozwoli mi podpisać kolejnego aneksu? Więc sytuacja będzie jak teraz? (proszę mi wybaczyć jeśli to głupie pytanie ale jestem laikiem jeśli chodzi o kredyty hipoteczne). I drugie moje pytanie, jaki jest ten kilkumiesięczny termin czekania na decyzję sądu? Czy to jest są 2-3 miesiące czy więcej? Czy po tej decyzji sądu koszty kancelarii mogą jeszcze wzrosnąć?

  1. piotrwk (Autor)

   Większość uczestników pozwu spłaca w CHF. Trochę to komplikuje sprawę roszczeń, ale nie przeszkadza w udziale w pozwie. Jeśli nie zależy Pani na spłacaniu w CHF to lepiej nie podpisywać aneksu, bo mogą w nim przejść jakieś punkty, które Panią pogrążą. Najlepiej skonsultować jego treść z prawnikiem lub Grupą przed podpisaniem.
   Ile sąd będzie rozpatrywał nie wiem – aż rozpatrzy. Nie ma terminów.
   Koszt Kancelarii nie wzrośnie, ewentualnie mogą się pojawić zabezpieczenia sądowe, ale jest to mało prawdopodobne, bo reprezentuje nas urząd państwowy – Rzecznik Praw Konsumenta – który z definicji jest zawsze wypłacalny :-)

   1. Justyna

    Witam ponownie,
    bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Aneksu nie podpisałam, chociaż anulowanie konta wirtualnego w chf które było założone przez pracownika banku było bardzo uciążliwe. Na poważnie przymierzam się do przyłączenia się do pozwu, więc starałam się przeczytać o tym jak najwięcej informacji oraz FAQ i zmartwiła mnie jedna rzecz i odpowiedź na pytanie: „Czy bank może w akcie zemsty zażądać zwiększenia zabezpieczenia, spłaty, itp”? Bo co w przypadku gdy Bank zechce zerwać umowy z nami i zażąda natychmiastowej spłaty kredytów? W odpowiedzi jest napisane że ryzyko jest niewysokie ale zawsze istnieje… Czy orientował się Pan może, czy wtedy można wziąć kredyt w innym Banku na spłatę zadłużenia w Millennium? Czy nie ma takiej opcji? Rozumiem że zyskać można bardzo wiele ale chyba stracić również? Przecież zabezpieczenia nie będę mogła „dać” w innym Banku bo hipoteka jest zajęta na rzecz Millennium a innych nieruchomości nie posiadam…
    Czy całkowity koszt kancelarii to 1250 zł? Czy w przypadku wygrania i odwołania się Banku będziemy musieli coś dopłacić? 500 zł dopłacamy po wygranym całym procesie? Czy już po wygranej w pierwszej instancji a w przypadku odwołania się Banku trzeba będzie ponieść ponowne koszty?

 6. piotrwk (Autor)

  Teoretycznie taka możliwość jest, ale praktycznie niewykonalna wobec klientów, którzy nie dokonali żadnego uchybienia w umowie. Nawet żądanie ponownej oceny możliwości kredytowania od kogoś kto prawidłowo spłaca kredyt jest, w świetle prawa bankowego, nieuzasadniona.
  Umowa wiąże obie strony i daje możliwości zerwania tylko w określonych przypadkach.

  Obecny koszt Kancelarii to 500zł teraz i 500zł po wygranym, prawomocnym wyroku. 250zł to składka na koszty dodatkowe. Jeśli nie zostanie wykorzystana to prawdopodobnie pomniejszy drugą ratę opłaty dla Kancelarii.

 7. kieper

  Witam.

  Nurtuje mnie jedna sprawa. Jeśli podpisałem już aneks (możliwość spłaty we frankach) + inne przemycone przez bank zapisy/zmiany (dopisek do niedozwolonej klauzuli) to czy mogę liczyć w razie wygranej na pełne uwzględnienie potencjalnej wygranej w mojej sprawie czy jednak tylko do czasu podpisania aneksu?

  1. piotrwk (Autor)

   Inne będą przeliczenia w sprawie indywidualnej, bo od czasu podpisania aneksu bank nie pobiera już spreadu. Ale pozew określenia odpowiedzialności i zmiana na kredyt złotowy Pana dotyczy. Oczywiście nie wiemy jak sąd podejdzie do aneksu, bo wtedy będzie trzeba przeliczyć kredyt z PLN, na dzień podpisania aneksu, na CHF. Prawdopodobnie będzie to przeliczenie po kursie średnim NBP.
   Ale jakby na to nie spojrzeć zmniejszenie kredytu będzie duże.

 8. Justyna

  Witam,
  czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jak obliczyć (do wezwania do zapłaty) kwotę nienależnie pobranych opłat uzależnionych od salda kredytu w związku z płaceniem przeze mnie ubezpieczenia na życie?

  1. piotrwk (Autor)

   Jeśli dobrze pamiętam, to ubezpieczenie na życie to kwota 0,2% wartości kredytu rocznie. Dzielona na kredytobiorców w zależności od ich dochodu.
   Czyli można to obliczyć licząc ile by ta kwota wynosiła dla każdego roku po zmianie kwoty kredytu związanej ze zmianą po wygraniu pozwu. I potem licząc różnicę kwot pobranych i właściwych.

 9. amigoos

  Szanowni Kredytobiorcy Banku Millennium.
  Jestem po pierwszej sprawie z bankiem niestety dla mnie przegranej, ale jestem dobrej myśli, lecz nie o tym będę pisał. Przy okazji zapoznania z aktami sprawy po pierwszym wyroku, okazało się, że bank dokonał znaczącego oszustwa. Otóż ja wziąłem kredyt frankowy w 2007 roku na budowę domu, jedną z promocji jaką bank wtedy oferował, było 0 (zero) zł. za wycenę nieruchomości. Co się okazało bank takowej wyceny nie zrobił, nie ma jej w aktach sprawy pomimo żądania adwokata, a jako wartość nieruchomości przyjął wartość otrzymanego kredytu. Jakie to rodzi skutki każdy może łatwo sobie sprawdzić, chociażby jeżeli chodzi o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Ja pomimo tego, że wniosłem w trakcie budowy własne środki i tak wybudowałem dom poniżej wartości, gdyż bank nie przyjął mojej wyceny. To tak pokrótce. Jestem po konsultacji całej sprawy z prokuratorem, który po analizie stwierdził, że jest podstawa do wszczęcia sprawy karnej, z tym, że warunkiem jest, że nie tylko ja zostałem w ten sposób oszukany. Dlatego Szanowni Państwo proszę o sprawdzenie waszych wycen nieruchomości, czy w ogóle takowe były robione, jeżeli nie, to także padliście ofiarą oszustów bankowych. W przypadku gdybyście byli zainteresowani złożeniem zbiorowego zawiadomienia o przestępstwie to proszę o kontakt z biurem prawnym, biuro@pomocprawnalexus.pl, http://www.pomocprawnalexus.pl . Ja ze swojej strony napiszę do kancelarii która złożyła pozew zbiorowy z prośbą o powiadomienie swoich klientów o takim stanie rzeczy, bo jeżeli jest nas więcej to jest dodatkowy atut do wygrania spraw, w tym cywilnych. Pozdrawiam
  amigoos

 10. amigoos

  O ile to możliwe proszę admina o nagłośnienie powyższej informacji.

 11. Tomasz M.

  Witam
  Mam pytanie, niestety troche późno dotarłem do tego forum, natomiast pytanie brzmi, czy można jeszcze dołączyć do pozwu zbiorowego. Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  1. piotrwk (Autor)

   Tak, można.
   Proszę przesłać na mój adres prywatny: imię, nazwisko i adres email (najlepiej w domenie gmail.com by uzyskać dostęp do archiwum grupy).

   1. Anousia

    Czy to ten adres „grupa.millennium@dozwrotu.pl” czy inny?

    1. Justyna

     Witam,
     ja wysłałam skan umowy kredytowej bezpośrednio na adres mailowy kancelarii: pozewgrupowymillennium@dt.com.pl
     i przyznam że już po paru minutach otrzymałam wszelkie informacje: czy moja umowa kwalifikuje się do pozwu, dok do podpisania jak i inne krótkie informacje jak to wypełnić i co z tym dalej zrobić (+gdzie i jak dokładnie dostarczyć oryginały).

   2. Natasza

    Witam,
    ja też za późno dotarłam do tej strony, czy jest sens teraz dołączać się do pozwu czy czekać na ogłoszenie w prasie?
    Pozdrawiam

    1. piotrwk (Autor)

     Różnica teoretycznie żadna. Jedyna kwestia czy po ogłoszeniu w prasie Kancelaria będzie w stanie odpowiednio szybko obrobić te wszystkie dodatkowe zgłoszenia. Radziłbym więc zgłosić się wcześniej.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]