Pani Daria pozbierała i ujednoliciła wszystkie porady jak uzyskać kwotę do wpisania w formularz wezwania do zapłaty Banku Millennium używając do tego kalkulatora z bloga.
Olbrzymie podziękowania.
Ja odpowiadałem pojedynczo i na konkretne kwestie, ale takie kompendium to świetna rzecz i może pomoże wielu osobom.
Oddając głos Pani Darii:
Dla mojego kredytu wypłaconego w transzach, z karencją i wakacjami kredytowymi bez aneksu umożliwiającego spłatę we frankach (wszystkie raty płacone bez opóźnień) opisałabym cały „proces” tak:
1. Przygotowujemy:
- umowę kredytową,
- zaświadczenia o zapłaconych odsetkach za każdy rok od podpisania umowy;
Zaświadczenia można pobrać ze strony internetowej banku. W tym celu należy zalogować się do Millenetu wejść w zakładkę kredyty a następnie:- lista kredytów;
- informacje szczegółowe;
- więcej;
- zaświadczenie o zapłaconych odsetkach (trzeba pobrać zaświadczenie za każdy rok osobno).
Problem może wystąpić w przypadku więcej niż jednego kredytobiorcy, wtedy aby uzyskać dostęp do w/w operacji w Millenet, wszyscy kredytobiorcy muszą udać się do oddziału Millennium i podpisać pełnomocnictwo do dokonywania zmian umowy samodzielnie za pośrednictwem KBE (gdy stroną umowy jest jeden kredytobiorca powyższe operacje są dostępne automatycznie).
- jeśli kredyt wypłacany był w transzach – kwoty w złotówkach poszczególnych transz (na zaświadczeniu są tylko kwoty we frankach).
2. Przystępujemy do uzupełnienia danych w kalkulatorze na stronie /kalkulator/
- kwota kredytu w PLN w chwili pobrania,
Informację o ilości transz i dacie ich wypłacenia mamy na zaświadczeniu o zapłaconych odsetkach (strona 3). Niestety kwoty transz na zaświadczeniu podane są we frankach więc konieczna jest wiedza ile otrzymaliśmy w złotówkach (jeśli nie pamiętamy trzeba odnaleźć dyspozycje wypłat kredytu, które składaliśmy w banku).
Wpisujemy do kalkulatora każdą transzę osobno (kwota w PLN z dyspozycji wypłaty kredytu, data wypłaty z zaświadczenia). W celu dodania kolejnej transzy korzystamy z przycisku „Dodaj transzę”. - liczba rat w miesiącach,
Gdyby ktoś nie pamiętał informacja ta jest w umowie kredytowej w paragrafie 7 Spłata kredytu - marża banku w procentach,
Informacja ta znajduje się w umowie w paragrafie 6 Oprocentowanie - rodzaj rat (malejące lub równe),
Gdyby ktoś nie pamiętał informacja ta jest w umowie kredytowej w paragrafie 7 Spłata kredytu - wakacje kredytowe/karencja,
Jeśli korzystaliśmy z obu lub którejś z tych opcji zaznaczmy TAK.
Do wskazania miesięcy, za które kalkulator ma uwzględnić wakacje kredytowe/karencję wykorzystujemy informacje z zaświadczeń o zapłaconych odsetkach.
Karencja ma zazwyczaj miejsce na początku spłaty umowy kredytowej (informacja czy i z jak długiej karencji korzystamy znajduje się w paragrafie 7 umowy).
W kalkulatorze podajemy kolejno wszystkie miesiące, za które korzystaliśmy z karencji i płaciliśmy tylko odsetki (na zaświadczeniu w kolumnie 3 i 4 kwoty 0,00) i zaznaczmy opcję „Spłata tylko odsetek”.
Jeśli chcemy dodać kolejny miesiąc to używamy przycisku „Dodaj wakacje”.
Informacje o miesiącach, w których korzystaliśmy z wakacji kredytowych możemy również znaleźć na zaświadczeniach o zapłaconych odsetkach. Trzeba po prostu sprawdzić, czy nie brakuje na zaświadczeniu któregoś miesiąca w danym roku. Jeśli tak to najprawdopodobniej znaczy, że korzystaliśmy wtedy z wakacji kredytowych.
Wpisujemy ten miesiąc i rok do kalkulatora ale już BEZ zaznaczania opcji „Spłata tylko odsetek”. - na koniec używamy przycisku „Przelicz”
3. Otrzymujemy dwie tabele:
- Kredyt oryginalny w Banku Millennium
Dane z tej tabelki możemy porównać z zaświadczeniami o zapłaconych odsetkach (saldo kredytu, wysokość rat). - Kredyt po wygranym pozwie zbiorowym
Z tej tabeli z pozycji odpowiadającej bieżącej dacie (dodatkowy wiersz zaznaczony na różowo) możemy odczytać kwotę „zysku w PLN” do ewentualnego wpisania w wezwanie do zapłaty w punkcie 4 – „nadpłata bezprawnie naliczonych i pobranych przez Bank Millennium rat kapitałowo-odsetkowych, w kwocie __________”
KONIEC :-)
PS.
- Aneks spłaty w CHF można dla obliczeń kwoty pominąć.
- Strona z kalkulatorem: http://millennium.arkis.pl/kalkulator/
- Strona z wezwaniem do zapłaty: http://millennium.arkis.pl/2014/05/12/wezwanie-do-zaplaty-banku-millennium/
- Do kwoty pozwu można dodać jeszcze kwoty, które chcemy odzyskać z UNWW i z ubezpieczeń kredytobiorców i nieruchomości. Ale to należy wyliczyć samodzielnie.
Tutaj pismo do UOKiK, ale odpowiada automat:)
Pismo do UOKiK w sprawie klauzul niedozwolonych
adres mailowy: frank@uokik.gov.pl
tytuł: Bank Millenium narusza zbiorowe interesy konsumentów
Szanowni Państwo,
Jako konsument dziękuję za prowadzone postępowania w celu wyeliminowania z obrotu gospodarczego klauzul niezgodnych z przepisami prawa.
Z przykrością informuję, iż nawet prawomocne wyroki SOKiK nie przekładają się na respektowanie przez część przedsiębiorców obowiązującego prawa.
Bank Millennium do dnia dzisiejszego nie respektuje dwóch wyroków w zakresie klauzul o treści:
1. Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.
2. Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF/USD/EUR ustaloną zgodnie z par 2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.
Jako obywatel tego kraju proszę o podjęcie pilnych działań mających na celu przymuszenie Banku Millennium do zaprzestania naruszania zbiorowych interesów konsumentów poprzez ignorowanie wyroków Sądów RP i rozliczenie z konsumentami umów zgodnie z ich nowym brzmieniem tj. bez zastosowania klauzul abuzywnych.
Jako jednostki – konsumenci najczęściej stoją na przegranej pozycji w stosunku do np. wielkich i bogatych instytucji finansowych, a jedyną nadzieją na poprawę sytuacji są działania urzędów typu UOKiK oraz niezawisłych Sądów.
UOKiK dysponuje różnymi instrumentami wywierania presji na instytucje, które łamią prawa konsumentów. Jednym z nich są surowe kary finansowe (nawet 10% rocznych przychodów), proszę zatem o pilne nałożenie kary na Bank Millenium, który od kilku lat nie stosuje się wobec prawomocnego wyroku sądowego.
Łączę wyrazy szacunku,
…………….
A tutaj petycja, jak ktoś jeszcze nie podpisywał to proszę bardzo spełnić swój frankowy obowiązek:)
http://www.petycjeonline.com/list_otwarty_osob_okradanych_przez_banki
szkoda ze UOKIK nie zapytal bankow jak idzie im przestrzeganie prawa i usuwanie nielegalnych klauzul…
http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/uokik-zapytal-banki-jak-ida-na-reke-frankowiczom-oto-odpowiedzi,518246.html
Przeciez to wszystko sa zagrania pod publike. Chca pokazac jak to banki ida na ree pazernym frankowiczom, slabo sie robi! Nie zapomnijmy o tym, ze frank spada, i o co tu sie tak awanturowac. Juz nie mam sily na te glupoty. Do zobaczenia w Warszawie!
Dzięki za odpowiedzi, wyślę dla zasady ale widzę, że BM ma już szablon przygotowany
Wydaje mi się, że kalkulator nie działa prawidłowo.
Gdy wprowadziłam dane, między innymi transzę z dnia 30.09.2005, wyświetlił się komunikat:
Dzień pobrania raty musi być mniejszy lub równy 28.
Obliczenia pojawiają się dopiero po zmianie daty transzy na 28.09.
Kalkulator działa dobrze. Niestety nie wiem jak bank przelicza kredyt w dniach, które się nie powtarzają każdego miesiąca (czyli 29, 30 i 31).
Dlatego zrobiłem ograniczenie.
Czyli przyjmuję 28.09.
Ok, dziękuję.
Witam serdecznie. Zabrałem się za skorzystanie z kalkulatora… Wyszła mi dość spora suma nadpłaty ok. 40tys. zł. Kredyt brałem na ok. 100tys.CHF w 2008 – możliwe, że ta nadpłata jest tak duża? Wam też wychodziły tak duże kwoty?