Instrukcja obliczenia kwoty wezwania do zapłaty Millennium w kalkulatorze

Pani Daria pozbierała i ujednoliciła wszystkie porady jak uzyskać kwotę do wpisania w formularz wezwania do zapłaty Banku Millennium używając do tego kalkulatora z bloga.
Olbrzymie podziękowania.
Ja odpowiadałem pojedynczo i na konkretne kwestie, ale takie kompendium to świetna rzecz i może pomoże wielu osobom.

Oddając głos Pani Darii:

Dla mojego kredytu wypłaconego w transzach, z karencją i wakacjami kredytowymi bez aneksu umożliwiającego spłatę we frankach (wszystkie raty płacone bez opóźnień) opisałabym cały „proces” tak:

1. Przygotowujemy:

 • umowę kredytową,
 • zaświadczenia o zapłaconych odsetkach za każdy rok od podpisania umowy;
  Zaświadczenia można pobrać ze strony internetowej banku. W tym celu należy zalogować się do Millenetu wejść w zakładkę kredyty a następnie:

  • lista kredytów;
  • informacje szczegółowe;
  • więcej;
  • zaświadczenie o zapłaconych odsetkach (trzeba pobrać zaświadczenie za każdy rok osobno).

  Problem może wystąpić w przypadku więcej niż jednego kredytobiorcy, wtedy aby uzyskać dostęp do w/w operacji w Millenet, wszyscy kredytobiorcy muszą udać się do oddziału Millennium i podpisać pełnomocnictwo do dokonywania zmian umowy samodzielnie za pośrednictwem KBE (gdy stroną umowy jest jeden kredytobiorca powyższe operacje są dostępne automatycznie).

 • jeśli kredyt wypłacany był w transzach – kwoty w złotówkach poszczególnych transz (na zaświadczeniu są tylko kwoty we frankach).

 

2. Przystępujemy do uzupełnienia danych w kalkulatorze na stronie /kalkulator/

 • kwota kredytu w PLN w chwili pobrania,
  Informację o ilości transz i dacie ich wypłacenia mamy na zaświadczeniu o zapłaconych odsetkach (strona 3). Niestety kwoty transz na zaświadczeniu podane są we frankach więc konieczna jest wiedza ile otrzymaliśmy w złotówkach (jeśli nie pamiętamy trzeba odnaleźć dyspozycje wypłat kredytu, które składaliśmy w banku).
  Wpisujemy do kalkulatora każdą transzę osobno (kwota w PLN z dyspozycji wypłaty kredytu, data wypłaty z zaświadczenia). W celu dodania kolejnej transzy korzystamy z przycisku „Dodaj transzę”.
 • liczba rat w miesiącach,
  Gdyby ktoś nie pamiętał informacja ta jest w umowie kredytowej w paragrafie 7 Spłata kredytu
 • marża banku w procentach,
  Informacja ta znajduje się w umowie w paragrafie 6 Oprocentowanie
 • rodzaj rat (malejące lub równe),
  Gdyby ktoś nie pamiętał informacja ta jest w umowie kredytowej w paragrafie 7 Spłata kredytu
 • wakacje kredytowe/karencja,
  Jeśli korzystaliśmy z obu lub którejś z tych opcji zaznaczmy TAK.
  Do wskazania miesięcy, za które kalkulator ma uwzględnić wakacje kredytowe/karencję wykorzystujemy informacje z zaświadczeń o zapłaconych odsetkach.
  Karencja ma zazwyczaj miejsce na początku spłaty umowy kredytowej (informacja czy i z jak długiej karencji korzystamy znajduje się w paragrafie 7 umowy).
  W kalkulatorze podajemy kolejno wszystkie miesiące, za które korzystaliśmy z karencji i płaciliśmy tylko odsetki (na zaświadczeniu w kolumnie 3 i 4 kwoty 0,00) i zaznaczmy opcję  „Spłata tylko odsetek”.
  Jeśli chcemy dodać kolejny miesiąc to używamy przycisku „Dodaj wakacje”.
  Informacje o miesiącach, w których korzystaliśmy z wakacji kredytowych możemy również znaleźć na zaświadczeniach o zapłaconych odsetkach. Trzeba po prostu sprawdzić, czy nie brakuje na zaświadczeniu któregoś miesiąca w danym roku. Jeśli tak to najprawdopodobniej znaczy, że korzystaliśmy wtedy z wakacji kredytowych.
  Wpisujemy ten miesiąc i rok do kalkulatora ale już BEZ zaznaczania opcji „Spłata tylko odsetek”.
 • na koniec używamy przycisku „Przelicz”

 

3. Otrzymujemy dwie tabele:

 • Kredyt oryginalny w Banku Millennium
  Dane z tej tabelki możemy porównać z zaświadczeniami o zapłaconych odsetkach (saldo kredytu, wysokość rat).
 • Kredyt po wygranym pozwie zbiorowym
  Z tej tabeli z pozycji odpowiadającej bieżącej dacie (dodatkowy wiersz zaznaczony na różowo) możemy odczytać kwotę „zysku w PLN” do ewentualnego wpisania w wezwanie do zapłaty w punkcie 4 – „nadpłata bezprawnie naliczonych i pobranych przez Bank Millennium rat kapitałowo-odsetkowych, w kwocie __________”

KONIEC :-)
PS.

 1. Aneks spłaty w CHF można dla obliczeń kwoty pominąć.
 2. Strona z kalkulatorem: http://millennium.arkis.pl/kalkulator/
 3. Strona z wezwaniem do zapłaty: http://millennium.arkis.pl/2014/05/12/wezwanie-do-zaplaty-banku-millennium/
 4. Do kwoty pozwu można dodać jeszcze kwoty, które chcemy odzyskać z UNWW i z ubezpieczeń kredytobiorców i nieruchomości. Ale to należy wyliczyć samodzielnie.

 

64 komentarze

 1. PaulinaP

  Tutaj pismo do UOKiK, ale odpowiada automat:)

  Pismo do UOKiK w sprawie klauzul niedozwolonych

  adres mailowy: frank@uokik.gov.pl

  tytuł: Bank Millenium narusza zbiorowe interesy konsumentów

  Szanowni Państwo,

  Jako konsument dziękuję za prowadzone postępowania w celu wyeliminowania z obrotu gospodarczego klauzul niezgodnych z przepisami prawa.

  Z przykrością informuję, iż nawet prawomocne wyroki SOKiK nie przekładają się na respektowanie przez część przedsiębiorców obowiązującego prawa.

  Bank Millennium do dnia dzisiejszego nie respektuje dwóch wyroków w zakresie klauzul o treści:

  1. Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.

  2. Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF/USD/EUR ustaloną zgodnie z par 2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium SA.

  Jako obywatel tego kraju proszę o podjęcie pilnych działań mających na celu przymuszenie Banku Millennium do zaprzestania naruszania zbiorowych interesów konsumentów poprzez ignorowanie wyroków Sądów RP i rozliczenie z konsumentami umów zgodnie z ich nowym brzmieniem tj. bez zastosowania klauzul abuzywnych.

  Jako jednostki – konsumenci najczęściej stoją na przegranej pozycji w stosunku do np. wielkich i bogatych instytucji finansowych, a jedyną nadzieją na poprawę sytuacji są działania urzędów typu UOKiK oraz niezawisłych Sądów.

  UOKiK dysponuje różnymi instrumentami wywierania presji na instytucje, które łamią prawa konsumentów. Jednym z nich są surowe kary finansowe (nawet 10% rocznych przychodów), proszę zatem o pilne nałożenie kary na Bank Millenium, który od kilku lat nie stosuje się wobec prawomocnego wyroku sądowego.

  Łączę wyrazy szacunku,

  …………….

  A tutaj petycja, jak ktoś jeszcze nie podpisywał to proszę bardzo spełnić swój frankowy obowiązek:)
  http://www.petycjeonline.com/list_otwarty_osob_okradanych_przez_banki

 2. dot77

  szkoda ze UOKIK nie zapytal bankow jak idzie im przestrzeganie prawa i usuwanie nielegalnych klauzul…
  http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/uokik-zapytal-banki-jak-ida-na-reke-frankowiczom-oto-odpowiedzi,518246.html

 3. PaulinaP

  Przeciez to wszystko sa zagrania pod publike. Chca pokazac jak to banki ida na ree pazernym frankowiczom, slabo sie robi! Nie zapomnijmy o tym, ze frank spada, i o co tu sie tak awanturowac. Juz nie mam sily na te glupoty. Do zobaczenia w Warszawie!

 4. Raf

  Dzięki za odpowiedzi, wyślę dla zasady ale widzę, że BM ma już szablon przygotowany

 5. Mariola

  Wydaje mi się, że kalkulator nie działa prawidłowo.
  Gdy wprowadziłam dane, między innymi transzę z dnia 30.09.2005, wyświetlił się komunikat:
  Dzień pobrania raty musi być mniejszy lub równy 28.

  Obliczenia pojawiają się dopiero po zmianie daty transzy na 28.09.

  1. piotrwk (Autor)

   Kalkulator działa dobrze. Niestety nie wiem jak bank przelicza kredyt w dniach, które się nie powtarzają każdego miesiąca (czyli 29, 30 i 31).
   Dlatego zrobiłem ograniczenie.

   1. Mariola

    Czyli przyjmuję 28.09.
    Ok, dziękuję.

 6. sebastian

  Witam serdecznie. Zabrałem się za skorzystanie z kalkulatora… Wyszła mi dość spora suma nadpłaty ok. 40tys. zł. Kredyt brałem na ok. 100tys.CHF w 2008 – możliwe, że ta nadpłata jest tak duża? Wam też wychodziły tak duże kwoty?

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]