Wezwanie do zapłaty Banku Millennium

Dzięki pomysłowi z Grupy Inicjatynej i poprawkom wniesionym przez Kancelarię DTW stworzono wezwanie do zapłaty.

Wezwanie nie jest konieczne do udziału w pozwie, ale pozwoli uzyskać odsetki ustawowe od dnia złożenia do dnia wypłaty kwoty roszczenia.
Wezwanie to należy złożyć w Banku Millennium z potwierdzeniem odbioru, czyli należy wydrukować 2 kopie i na kopii dla siebie uzyskać pieczątkę z datą przyjęcia i podpisem pracownika banku. Alternatywnie można nadać pismo listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

 1. W wezwaniu należy podać szacunek roszczenia do dnia złożenia wezwania. Najlepiej, aby kwota była zawyżona – Sąd (ewentualnie bank, ale na to bym nie liczył) przeprowadzi własne obliczenia, ale nie może wypłacić więcej niż na wezwaniu. Za to może wypłacić mniej.
 2. Kwota powinna zostać obliczona przy założeniu, że kredyt został udzielony w PLN i oprocentowany według stopy podanej w umowie (tj. LIBOR plus marża).
 3. Dla celów oszacowania kwoty aneks o spłacie w CHF może zostać pominięty, tzn. ratę w CHF przeliczamy na PLN według kursu bankowego.
 4. Jest dostępny kalkulator, który może nieco pomóc w obliczeniach.
 5. Kalkulator nie jest doskonały, ale daje kwoty zbliżone do realnych.

Kwotę nadpłaty rat kapitałowo-odsetkowych na wezwaniu obliczamy z wzoru:
„kwota wpłacona do Banku” – „kwota wyliczona jak w punkcie 2” = „kwota roszczenia”

Kwotę wpłaconą do Banku można wyliczać kalkulatorem, albo spisać ze stron Millenet (w szczegółach kredytu). O ile ktoś ma uprawnienia do dysponowania kredytem, jest tam opcja wygenerowania „Zaświadczenie o zapłaconych odsetkach”.
Uprawnienia takie można uzyskać składając pismo w placówce Banku – potrzebne są na nim podpisy wszystkich osób podpisanych na umowie kredytowej.

Proszę pamiętać, że powyższe wyliczenie zawiera tylko kwotę nadpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych do dnia złożenia wezwania. Należy do niej, we własnym zakresie, obliczyć i dodać inne pozycje, jak w punkcie 4. wezwania.
Zysk w całym okresie kredytowania będzie znacząco wyższy, co widać min. w kalkulatorze patrząc na ostatnią ratę kredytu.

Kancelaria prosi o przesyłanie skanów złożonych wezwań, jak i ewentualnych odpowiedzi Banku. Mogą się one okazać istotne na dalszych etapach postępowania.

Wzór wezwania:
plik PDF
wersja edytowalna – plik DOC

PS. Na koniec nieśmiało przypomnę, że kliknięcie w reklamę w prawym, górnym rogu pozwoli w pewnym stopniu pokryć ponoszone koszta, a dla Was nie jest przecież problemem :-)

84 komentarze

 1. AgiaSofia

  Witajcie
  kalkulator niewiele odbiega od danych podawanych przez Bank, sprawdziłam i wg elementów składowych i wg salda podanego przez Bank na określony dzień. Świetna robota! zatem spokojnie można przyjąć kwoty w nim wyliczone z lekką górką, jak to Piotr sugeruje. Odsetki od każdej z rat są do policzenia, sporo żmudnej roboty, ale na koniec dnia warto. Stawki odsetek sa dostępne w necie. (Zastanawiałam się jeszcze nad kapitalizacją odsetek, już może żeby nie komplikować tylko roczną). Co do UNWW to także z tabel które są w kalkulatorze wynika kwota zobowiązania wg PLN na konkretne dni, więc jeśli iść tym tropem, to wystarczy porównać zapis umowny nt. momentu „zniknięcia” tej daniny z naszą kwotą kredytu w PLN wyliczoną przez kalkulator.

  1. revi

   To jak wyliczyć ten UNWW?

 2. revi

  Te pismo wysyła się na ten adres co jest na wezwaniu?

 3. marian79

  Witam.
  Chciałem tylko poinformować zainteresowane osoby, że mi pracownik banku (oddział w Rumi) nie przyjął wezwania do zapłaty na zasadzie: nie wiem komu wysłać/co z tym zrobić.
  Jutro postaram się zostawić w innym oddziale.

  1. piotrwk (Autor)

   Musi przyjąć. To jego sprawa komu przekażę czy wyrzuci. Jeśli nie chce przyjąć to prosisz kierownika. Jeśli nie ma/on też nie chce przyjąć to spisujesz nazwiska i piszesz na nich skargę :-)
   A pismo można zawsze wysłać do centrali – polecony z potwierdzeniem odbioru.

 4. kwiatek

  Nie rozumiem nadal. Wzielam kredyt w chf ale kwote zadluzenia mam w zlotowkach. Wiec juz sie pogubilam. Wiec kredyt na dzien wyplaty wynosil pewna kwote, to po wygraniu wracamy do kwoty pierwotnej i co dalej?

 5. Megi

  Witam,
  przymierzam się do wypełnienia wezwania i mam do Państwa zapytanie odnośnie pkt 4 jeśli chodzi o wskazanie części składowych żadnej kwoty.
  Ponieważ płacę ubezpieczenie na życie i wysokość składki jest co roku przeliczana przez ubezpieczyciela w zależności od wysokości zadłużenia, czy w związku z tym nie wystąpią też kwoty zawyżonych składek.
  A tak przy okazji, to czy ktoś z Państwa uzyskał już od Banku odpowiedź na złożone wezwanie?? Jak reakcja Banku?

  1. piotrwk (Autor)

   Tak, występują i można je dopisać do wezwania. Mnie tego wyszło kilkaset złotych. Kwota ubezpieczenia to chyba 0,02% wartości kredytu dzielona na kredytobiorców.
   A na odpowiedź banku chyba jeszcze za wcześnie.

   1. MonikaP

    Panie Piotrze, proszę o podpowiedź: jak wyliczyć koszt nienależnie pobranych (nadpłaconych) składek ubezpieczenia na życie towarzyszącego naszemu kredytowi? Rozumiem, że wpisujemy w pozycję 4.2 wezwania do zapłaty? Ja nie płacę UNWW. Z góry dziękuję za pomoc.

    1. piotrwk (Autor)

     Z tego co pamiętam to ubezpieczenie na życie to 0,2% (ew. 0,24%) wartości kredytu. Trzeba sobie przeliczyć przy którejś zmianie wartości wpłaty wyliczając to z kwot ub. na życie (bez ubezpieczenia mieszkania), pomnożonych przez 12 (miesiące) podzielonych przez wartość kredytu w złotych.
     A różnica to w/w kwota minus kwota jaka by wypadła gdy kredyt byłby naliczany tak jak wnioskujemy w pozwie (czyli liczony jak w kalkulatorze).

     1. MonikaP

      Dzięki Panie Piotrze. Wpisałam do wezwania przybliżoną kwotę, wyliczenia okazały się dla mnie na dziś nie do przeskoczenia. Ale wielkie dzięki za chęć pomocy. Pozdrawiam

 6. JustynaJ

  Witam,
  dołączyłam do Grupy i odnalazłam wątek wezwania …
  Czytam i czytam i bardzo proszę o jeszcze raz pełny opis jak wypełnić wezwanie do zapłaty, co dodatkowo wyliczać krok po kroku bowiem w wątku pojawia się wiele wątpliwości i pomysłów a dla nowego członka grupy jest to na tym etapie zawiłe.

  Po takim czasie czy dostaliście już Państwo jakieś info ze strony Banku odnośnie składania takich wezwań?

 7. chusky

  po jakim kursie należy rozliczyć nadpłatę rat jeżeli zawarty był aneks i spłata następowała bezpośrednio w CHF. Po średnim kursie NBP ??

 8. ch_franek

  Witam serdecznie i proszę o pomoc !
  Mam wątpliwości co do tego jaką sumę muszę wpisać do wzoru wezwania do zapłaty z tego forum i forum dtw ?? (Podpisałem aneks do spłaty kredytu w CHF w 2010 r.)
  Czy w punkcie 4. wezwania, cytuję ,,Co do wysokości żądanej kwoty wyjaśniam, że składa się na nią:
  1) nadpłata bezprawnie naliczonych i pobranych przez Bank Millennium rat kapitałowo-odsetkowych, w kwocie ___________________________ zł (słownie: _____________________________________________ złotych); —CZY tu wpisuję PO PROSTU MOJĄ kwotę wyliczoną za pomocą kalkulatora z odpowiedniej rubryki/wiersza tak zwane w kalkulatorze ŚWIADCZENIE DO WYRÓWNANIA i to tyle ???

  Nie rozumiem czy do tego co piszę powyżej , muszę jeszcze coś doliczyć DODATKOWO ?? cytuję ,,Dla celów oszacowania kwoty aneks o spłacie w CHF może zostać pominięty, tzn. ratę w CHF przeliczamy na PLN według kursu bankowego” i druga dla mnie niejasność cyt.Kwotę nadpłaty rat kapitałowo-odsetkowych na wezwaniu obliczamy z wzoru:„kwota wpłacona do Banku” – „kwota wyliczona jak w punkcie 2” = „kwota roszczenia”
  Bardzo proszę o wyjaśnienie bo już się zamotałem , POZDRAWIAM

 9. ch_franek

  Panie Piotrze bardzo proszę o odpowiedź w chwili wolnej , pozdrawiam może kolejnym paru osobom to pomoże i czy rzeczywiście muszę dodatkowo liczyć nadpłatę po podpisaniu aneksu do spłaty kredytu we CHF , jeśli tak to w jaki sposób i skąd wziąć archiwalne kursy walut NBP -bo chyba takie muszę wziąć do obliczeń ? dziekuję

  1. piotrwk (Autor)

   Kursy średnie NBP znajdzie Pan na stronie http://www.nbp.pl, albo prościej na stronie http://waluty.arkis.pl – można sobie łatwo zmieniać datę i pobierać kurs z konkretnego dnia.

   To o czym Pan pisze – to generalnie uproszczenie. Teoretycznie należałoby, po podpisaniu aneksu, liczyć właśnie kursem średnim NBP. Ale że kalkulator nie ma takiej możliwości, a w zawezwaniu można zawrzeć, bez konsekwencji, zawyżoną kwotę, to można to sobie odpuścić i liczyć tak jakby spread był cały czas. Czyli kalkulatorem po prostu.

   1. ch_franek

    Dziekuję Panie Piotrze !!! czyli dla pewności :) w zawezwanie wpisuję kwotę wyliczoną z kalkulatora z pozycji ŚWIADCZENIE DO WYRÓWNANIA ? A resztę : aneks , ub.na życie i mieszkania pomijam chyba że chcę umrzeć przy obliczeniach :))) POZDRAWIAM

    ps.orientujecie się Państwo czy nasz gmail działa POZDRAWIAM !

 10. ch_franek

  Panie Piotrze poproszę tylko o potwierdzenie TAK lub NIE na ostatnie potwierdzenie :)))
  Proszę o sugestie dlaczego moje zapytania na gmail-a na millennuim-pozew-grupowy NIE DOCHODZĄ ??? POZDRAWIAM DZIEKUJĘ

  1. piotrwk (Autor)

   Odpowiedź jest prosta – nie ma na niej takiego użytkownika (nie podaję tutaj adresu, ale Pan będzie wiedział o jaki email chodzi).

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]