Zawiadomienie dot. podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

W czwartek, 22 października, mec. Jacek Czabański i mec. Maciejem Zaborowskim złożył zawiadomienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów poprzez podawanie im nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji przez:

 • Bank Millennium SA
 • Getin Bank SA (obecnie Getin Noble Bank SA)
 • GE Money Bank (obecnie Bank BPH SA)
 • Kredyt Bank (obecnie Bank Zachodni WBK SA).

Wskazane banki zaniżały deklarowany w umowach kredytowych całkowity koszt kredytu.

W zawiadomieniu podano przykłady z kilku umów kredytowych (za zgodą kredytobiorców):

Bank Kwota kredytu Deklarowany przez bank całkowity koszt kredytu Rzeczywisty całkowity koszt kredytu Wielkość zaniżenia kosztów kredytu
Bank Millennium S.A. 240.784,00 zł 224.644,01 zł 239.949,91 zł 15.305,90 zł
Getin Bank S.A. (obecnie Getin Noble Bank S.A.) 628.421,17 zł 678.808,40 zł 790.754.64 zł 111.937,24 zł
GE Money Bank (obecnie Bank BPH S.A.) 313.922,40 zł 163.141,65 zł 202.833,91 zł 39.692,26 zł
Kredyt Bank (obecnie Bank Zachodni WBK S.A.) 680.000,00 zł 587.421,84 zł 627.836,64 zł 40.414,80 zł

Zgodnie z wydaną w 2006 r. przez Komisję Nadzoru Bankowego Rekomendacją S:

Bank powinien przedstawiać kredytobiorcom informacje o całkowitym koszcie kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopie procentowej uwzględniające koszty znane w momencie zawarcia umowy. Służyć temu powinno również zamieszczanie w ogłoszeniach i reklamach dotyczących kredytu, zawierających warunki udzielania kredytu rzeczywistej rocznej stopy procentowej, wyliczonej od całkowitego kosztu kredytu.

Obowiązek ten później został podtrzymany w kolejnych wersjach Rekomendacji S, wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Definicja kosztów kredytu zawarta jest w ustawie o kredycie konsumenckim (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1497 ze zm.). Zgodnie z nią „całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami, innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt”. Choć kredyty hipoteczne nie podlegają uregulowaniom tej ustawy, to jednak nie oznacza to, że banki mogły podawać nieprawdziwe informacje, zwłaszcza że wysokość kosztu kredytu była bardzo istotną informacją dla konsumenta zaciągającego kredyt hipoteczny. Taka informacja bowiem pokazuje kredytobiorcy, czy stać go na kredyt, jak również czy oferta danego banku jest lepsza czy gorsza od oferty innego banku.

Tymczasem we wszystkich kilkudziesięciu przeanalizowanych umowach kredytowych wskazanych banków, deklarowany całkowity koszt kredytu był znacząco zaniżony. W żadnym przypadku deklarowany całkowity koszt kredytu nie odpowiadał prawdziwej wartości.

Różnice w wyliczeniach biorą się stąd, że banki obliczając całkowity koszty kredytu  nie wliczały do niego uwagę różnicy wynikającej z zastosowania przez nie dwóch kursów walut – innego przy obliczaniu zobowiązań banku (wypłata kredytu) oraz konsumenta (spłata raty). Ten drugi był wyższy. Powoduje to, że kredytobiorca musi spłacić znacząco wyższą sumę niż pożyczył, co stanowi dodatkowy koszt kredytu.

Ponieważ wskazane banki udzieliły kilkadziesiąt tysięcy kredytów indeksowanych do CHF każdy, problem występuje na masową skalę.

Wprowadzanie w błąd klientów może mieć dotkliwe skutki dla banków. Z jednej strony, Prezes UOKiK, jeżeli stwierdzi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może nałożyć na banki karę w wysokości do 10% rocznych przychodów.

Z drugiej strony, kredytobiorcy, którzy zostali wprowadzeni w błąd, mogą uchylić się od skutków zawarcia umowy. W rezultacie, umowa kredytu byłaby uznana za nigdy nie zawartą, a strony byłyby zobowiązane do zwrotu tego co wzajemnie otrzymały. Innymi słowy, bank ma prawo wyłącznie do zwrotu kredytu, ale już nie odsetek, no i oczywiście w związku z brakiem umowy, upada hipoteka oraz nie ma żadnej indeksacji do CHF.

 

Zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów w formacie PDF.

12 komentarzy

 1. Rozwodzkredytem

  Załączam przykład oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wypływem błędu.

  Przypominam, że na złożenie oświadczenia mamy tylko 1 rok od kiedy dowiedzieliśmy się o błędzie – Piotr pamiętaj proszę o tym, gdyż Twój czas już biegnie !

  https://www.dropbox.com/s/39ohkd4jkj7f36y/oswiadczenie-blad-ckk.doc?dl=1

  1. piotrwk (Autor)

   A możesz jeszcze podać link do kalkulatora lub plik Excela, który pozwala wyliczyć kwoty podane w tym oświadczeniu?
   I gdzie to należy złożyć?
   Bankowi?
   Do Sądu?

   1. Rozwodzkredytem

    Kalkulator: http://pomocfrankowiczom.pl/wp-content/uploads/2015/02/Kalkulator-odsetek-9-www-31.xlsx

    Oświadczenie należy złożyć w banku ale wpierw uzgodnijcie to z kancelarią, która prowadzi pozew zbiorowy.

 2. nie lubiana Frania

  Bardzo przepraszam z góry że zapytam na inny temat
  Ale zupełnie nie wiem jak odnalezc po ataku hakerskim na kancelarie, forum na którym były min. ogłoszenia kancelarii….nie jestem na bieżąco przez to, nie mam pojęcia co się dzieje z pozwem i na jakim jest etapie.
  Zawsze bylo wiele wpisów uczestników pozwu, linki zamieszczane, ciekawe artykuły a tutaj marnie…porsze o podpowiedz.

  dziekuje,
  Ewelina

  1. piotrwk (Autor)

   Stan pozwu, daty można znaleźć tutaj: http://millennium.arkis.pl/2015/02/12/tryb-postepowania-w-pozwie-zbiorowym/

   Nie do końca wiem o co Pani pyta w kontekście ataku na Kancelarię. Proszę sprecyzować.

 3. jagodka196

  Prosze o wyjasnienie czy to zawiadomienie dotyczy nas wszystkich frankowiczow ktorzy mamy kredyt w Banku Millenium,czy tylko wybranych kredytobiorcow?

  1. piotrwk (Autor)

   Jak widać w artykule zgłoszenie dotyczy 4 banków i wszystkich umów, w których występuje zaniżenie kosztów kredytu w umowie hipotecznej.

 4. Rozwodzkredytem

  Zawiadomienie będzie olane przez UOKiK z powodu przedawnienia:

  Art. 105 [Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów] Nie wszczyna się postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, jeżeli od końca roku, w którym zaprzestano ich stosowania, upłynął rok.

  Ale chwała wnioskodawcom za upublicznienie tematu oraz arykuły w prasie dzięki którym wiele osób może dowiedzieć się o tym problemie.

  Także jedyne środki, która można obecnie przedsięwziąć to złożenie oświadczenia do banku.

  Mam wrażenie, że ogół frankowiczów to są lenie, czekają tylko na gotowe. A tu trzeba działać na własną rękę lub w grupach ! Nikt za nas nic nie zrobi.

 5. Rachela

  Zastanawiam się co w ogóle da złożenie takiego oświadczenia.

  1. Rozwodzkredytem

   Niewiele. Tylko unieważnienie umowy.

   Oczywiście do takiego unieważnienia może dojść tylko na drodze sądowej bo bank nigdy polubownie sie na to nie zgodzi.

   Takie orzeczenia już zapadały:
   https://www.dropbox.com/s/op3h6wd5qszk3qc/Wyrok%20blad%20w%20CKK%20i%20RRSO.pdf?dl=1

   1. Rachela

    To jeszcze pytanie do Pana Piotra – może wie Pan jakie jest zdanie kancelarii na temat tych oświadczeń? Widziałam na forum zapytanie do kancelarii ale bez odpowiedzi.

    1. piotrwk (Autor)

     Nie wiem. Może telefonicznie odpowiedzą.
     Ale, moim zdaniem, jedno z drugim nie ma wiele wspólnego.
     Celem pozwu nie jest anulowanie umowy.
     W/w oświadczenie służy głównie prawnemu zabezpieczeniu sytuacji, w której chcielibyśmy użyć tej wiedzy w pozwie. I to innym pozwie niż pozew zbiorowy.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]