Wezwanie do zapłaty Banku Millennium

Dzięki pomysłowi z Grupy Inicjatynej i poprawkom wniesionym przez Kancelarię DTW stworzono wezwanie do zapłaty.

Wezwanie nie jest konieczne do udziału w pozwie, ale pozwoli uzyskać odsetki ustawowe od dnia złożenia do dnia wypłaty kwoty roszczenia.
Wezwanie to należy złożyć w Banku Millennium z potwierdzeniem odbioru, czyli należy wydrukować 2 kopie i na kopii dla siebie uzyskać pieczątkę z datą przyjęcia i podpisem pracownika banku. Alternatywnie można nadać pismo listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

 1. W wezwaniu należy podać szacunek roszczenia do dnia złożenia wezwania. Najlepiej, aby kwota była zawyżona – Sąd (ewentualnie bank, ale na to bym nie liczył) przeprowadzi własne obliczenia, ale nie może wypłacić więcej niż na wezwaniu. Za to może wypłacić mniej.
 2. Kwota powinna zostać obliczona przy założeniu, że kredyt został udzielony w PLN i oprocentowany według stopy podanej w umowie (tj. LIBOR plus marża).
 3. Dla celów oszacowania kwoty aneks o spłacie w CHF może zostać pominięty, tzn. ratę w CHF przeliczamy na PLN według kursu bankowego.
 4. Jest dostępny kalkulator, który może nieco pomóc w obliczeniach.
 5. Kalkulator nie jest doskonały, ale daje kwoty zbliżone do realnych.

Kwotę nadpłaty rat kapitałowo-odsetkowych na wezwaniu obliczamy z wzoru:
„kwota wpłacona do Banku” – „kwota wyliczona jak w punkcie 2” = „kwota roszczenia”

Kwotę wpłaconą do Banku można wyliczać kalkulatorem, albo spisać ze stron Millenet (w szczegółach kredytu). O ile ktoś ma uprawnienia do dysponowania kredytem, jest tam opcja wygenerowania „Zaświadczenie o zapłaconych odsetkach”.
Uprawnienia takie można uzyskać składając pismo w placówce Banku – potrzebne są na nim podpisy wszystkich osób podpisanych na umowie kredytowej.

Proszę pamiętać, że powyższe wyliczenie zawiera tylko kwotę nadpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych do dnia złożenia wezwania. Należy do niej, we własnym zakresie, obliczyć i dodać inne pozycje, jak w punkcie 4. wezwania.
Zysk w całym okresie kredytowania będzie znacząco wyższy, co widać min. w kalkulatorze patrząc na ostatnią ratę kredytu.

Kancelaria prosi o przesyłanie skanów złożonych wezwań, jak i ewentualnych odpowiedzi Banku. Mogą się one okazać istotne na dalszych etapach postępowania.

Wzór wezwania:
plik PDF
wersja edytowalna – plik DOC

PS. Na koniec nieśmiało przypomnę, że kliknięcie w reklamę w prawym, górnym rogu pozwoli w pewnym stopniu pokryć ponoszone koszta, a dla Was nie jest przecież problemem :-)

84 komentarze

 1. aneta3103@gmail.com

  Mam pytanie do Pana Piotra czy to nie kancelaria powinna skladac takowe wezwania? udzielilismy pelnomocnictwa dla kancelarii do dzialania w powyzszej sprawie.

  1. piotrwk (Autor)

   Nie :-)
   Nie mają uprawnień dotyczących kredytu.

 2. MoNo

  Dobre, chciałbym zobaczyć minę pracowników banku jak wejdzie ok 1 tys takich wezwań, ja swoje złoże w tym tygodniu

 3. MoNo

  Mam prośbę o Pana Piotra, mógłby Pan ten kalkulator wrzucić w jakieś formie edytowalnej, wtedy możliwe by było wyliczenie realnych kwot, zgodnie z datami transz wypłaty kredytu

  1. piotrwk (Autor)

   A co to forma edytowalna? To program w PHPie. Korzystający z tabel danych i klas finansowych do obliczeń.

 4. ab

  A ja mam pytanie: czy możliwe jest ustalenie, ile osób jest w całej grupie np. na dzień 9 maja (pierwotny termin złożenia pozwu) ……… a miało to być publikowane sukcesywnie ?

  1. piotrwk (Autor)

   Jest możliwe, należy wystosować zapytanie do Kancelarii. Ale jest nas z pewnością ponad 1100 i 100 w jedną czy w drugą chwilowo nie ma znaczenia.
   Lepiej poczekać aż zostaną zamknięte wszystkie zgłoszenia doręczone do 9 maja 2014r.

   1. ab

    pytałem już kancelarię 2 razy !

 5. Krystian Wielogorski

  To jest kpina, że każdy samodzielnie wzywa millenniumbank. Ponadto kwestia takiego wezwanie nie ma nic wspólnego z odsetkami – to powinien określać pozew. Chodzi o to, że jeżeli Bank uzna wasze roszczenie przy pierwszej czynności to zostaniecie obciążeni kosztami procesu – czego wam oczywiście życzę. Pozdrawiam

  1. piotrwk (Autor)

   Oj chyba musi się Pan nieco dokształcić w tych sprawach by wygłaszać komentarze. Bez wezwanie odsetki się nie należą – czasem sąd może zadecydować inaczej, ale lepiej być zabezpieczonym.
   I druga sprawa – Pan raczej nie jest członkiem Grupy, a już z pewnością nie zna Pan założeń pozwu.
   Pozew zbiorowy służy ustaleniu odpowiedzialności banku. Odsetki zostaną odzyskane po procesie w ewentualnych pozwach indywidualnych lub ugodzie.

 6. Krystian Wielogorski

  A w ogóle to niestety jedyne co można ugrać jeżeli w ogole się coś ugra to zwrot nadpłaconych rat do 2011 r. czyli do zmiany regulaminu. Jeżeli ktoś wziął kredyt w wysokości 250 000 w 2008 to będzie to około 4 tysięcy złotych

  1. kaelpl

   Jeżeli sąd uzna, że zmiana regulaminu w 2011 r. znosi abuzywność czyli wprowadza ponownie indeksację, to super bo saldo PLN zostanie przeliczone na CHF w dniu wprowadzenia tej zmiany czyli coś około 3,60 zł za 1 CHF.

   Jeżeli Bank pójdzie tą drogą to zrobi wszystkim prezent :-)

   Oprócz tego odsetki liczą się od daty pobrania zawyżonej raty i tak też orzekają sądy w przypadku nienależnych świadczen. Przykład: http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155025450000503_I_C_000908_2013_Uz_2013-10-30_001

  2. piotrwk (Autor)

   A może Pan podać podstawę swoich wyliczeń? Bardzo mnie ona ciekawi.
   Mnie wychodzi na dzień dzisiejszy 40.000 zł i w całym okresie kredytowania 116.000 zł.

 7. MoNo

  Panie Piotrze, a co się stanie w sensie prawnym, jeżeli po tym wezwaniu (u mnie na dzień dzisiejszy 43 tys PLN) bank wypłaci 50 lub 100 zł ?

 8. piotrwk (Autor)

  Sytuacja analogiczna do takiej jakby Pan wystawił fakturę na 43.000zł, a klient Panu zapłacił 100zł :-)
  … komornik u bram :-)

  1. adriannaS

   przepraszam, ale ja z matematyki jestem cienka. Nie potrafię obliczyć kwoty do wezwania:(
   Czy ktoś mógłby mi pomóc?

   Kwota wpłacona do banku
   ( we CHF? czy w PLN? Jeśli w PLN, to wg jakiego kursu? czy to mają byc kwoty odestek, które wpłaciłam do banku? mogę je odczytać na zaświadczeniach o wysokości odsetek)

   minus

   kwota wyliczona jak w pkt 2
   (Kwota powinna zostać obliczona przy założeniu, że kredyt został udzielony w PLN i oprocentowany według stopy podanej w umowie (tj. LIBOR plus marża)
   ??? jak to obliczyć? czy chodzi o kwotę kredytu w PLN np 200tys PLN x stopa?(Libor -ale z jakiego dnia? + oprocentowanie np 1%)

   pomocy:(

   1. MoNo

    Proszę Pani.
    Aby zrobić to dokładnie potrzebuje Pani wielu wielu danych i to zależne jest typy kredytu (jedna wypłata, czy wypłata w transza z różnymi data, po różnych kursach)
    Dla zgrubnego określenia należnej na dzień dzisiejszy kwoty proponuję 2 rozwiązania (ja skorzystałem z 1)
    1. Na stronie z kalkulatorem wpisuje Pani taką kwotę kredytu w PLN aby rata na dzień dzisiejszy wyrażona w CHF zrównała się z tym co Pani rzeczywiście płaci.
    2. Na stronie z kalkulatorem wpisujemy rzeczywistą kwotę kredytu udzielonego w PLN i kalkulator sam nam zgrubnie powie ile bank nam wisi :).
    Proszę pamiętać o podaniu właściwej daty spłaty 1 raty.
    Życzę powodzenia

    1. adriannaS

     czyli, ze „wisi”tyle, ile na dzień wpłaty ostatniej raty- w moim przypadku 28.04 – na czerwono jest kwota i ta kwotę wpisuję w wezwanie?

     Bardzo przepraszam, ze jak krowie na rowie i po chłopsku, ale umysł humanistyczny jestem zdecydowanie….

     1. MoNo

      Do tej kwoty dodaje Pani 5-8 tys, za straty moralne oraz ewentualne błędy matematyczne spowodowane błędnym działaniem kalkulatora na poczet niejasnych przewalutowań banku i będzie git. :)

 9. piotrwk (Autor)

  Proszę skorzystać z kalkulatora.
  http://millennium.arkis.pl/kalkulator/

  Chodzi o pełne raty i można je odczytać z zaświadczenia.

  Do obliczeń jest potrzebna znajomość LIBORa. Można go znaleźć w internecie.

  Ale to wszystko liczy kalkulator.

 10. adriannaS

  Panowie, bardzo dziękuję za pomoc.
  Jesteście nieocenieni!

 11. aneta3103@gmail.com

  Mam jeszcze jedno pytanie do Pana Piotra. W informacji pisze Pan o tym ze wezwanie zawiera tylko odsetki zas w samym wezwaniu jest mowa o ratach kapitalowo-odsetkowych i innych oplatach.chyba jakas niespojnosc sie wkradla? Prosze o wyjasnienie czy zlozenie takowego wezwania jezeli bank nie uzna roszczenia zaplaty ma jakikolwiek sens?

 12. piotrwk (Autor)

  Mój opis/instrukcja dotyczy tylko obliczania nadpłaty z rat. Dodatkowe kwoty (np. z UNWW) należy doliczyć osobno.
  Bank wezwania w 99,99% nie uzna, ale stanowi ono podstawę prawną do żądania odsetek ustawowych w trakcie sprawy sądowej.

 13. revi

  Można bardziej szczegółowo to opisać jak wypełnić ten wzór wezwania?

 14. piotrwk (Autor)

  A co konkretnie?

  1. revi

   nie wiem jak to wyliczyć żeby wpisać w tych trzech punktach

 15. aneta3103@gmail.com

  Pani Piotrze jesli pisze Pan informacje prosze odnosic sie do calego wezwania a nie tylko jego kawalku. Inaczej trzeba rozszyfrowac co kto mial na mysli. czy nie jest za wczesnie na wystosowanie takowego wezwania? sprawa kwot miala byc rozstrzygana w pozwach indywidulanych po wygraniu sprawy o wykreslenie klauzl abuzywnych. skad taka zmiana postepowania?

 16. piotrwk (Autor)

  To jest wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zostanie wystosowany, to przez następnych kilka lat (trwanie pozwu) nie będą naliczane odsetki. Taki jest sens jego złożenia.
  Jak pisałem – złożenie nie jest obowiązkowe.

 17. Krystian Wielogorski

  Ja już widzę że nic z tego nie będzie, a uczestnicy pozwu zostali wpuszczeni w jeden wielki kanał.

  pozdrawiam

  1. lu

   Czyzby byl Pan przedstawicielem banku? :-) patrzac na Pana wpisy tak to wlasnie odbieram.
   Zero konkretow tylko sianie fermentu.

  2. piotrwk (Autor)

   Pozdrawiam pierwszego hejtera ;-)

  3. MoNo

   Chwała hejterom, bez takich ludzi świat nie ma smaku.

  4. Marek Sz

   Wiesz, nawet jeśli, to uważam, że warto zaryzykować. 500 zł opłaty to nic w porównaniu z tym, że mogę wygrać 250-400 tys. w perspektywie całej spłaty. Grzech nie spróbować.

 18. pchemeque

  Witam serdecznie!

  Zapewne takie pytania już padało, ale jestem tu nowy.
  Czy podpisanie przeze mnie aneksu o spłaci w CHF nie stoi na przeszkodzie przyłączeniu się do grupy? Czy aneks też musi trafić do Kancelarii? Bo nie mogę go znaleźć…
  Tak w ogóle bardzo ładnie to wszystko wygląda:).
  Z góry dziękuję za pomoc!
  Przemek

  1. piotrwk (Autor)

   Proszę przejrzeć FAQ.
   Tak, należy przesłać jego oryginał lub kopię poświadczona notarialnie.

 19. seb33

  Witam Grupe! Kieruje pytanje dot. Obliczeń roszczenia. Rozumiem ze jestesmy na tym etapie ze musimy obierac najlepsze rozwiazania dla grupy. Nie dziwi mnie fakt ze trzeba indywidualnie wzywac bank do zaplaty, jest wzór wiec merytorycznie wszystko jasne i wystarczy podpis. Jednakze dla mnie i mojej zony jest niewatpliwie problemem zrobienie szacunkowej kalkulacji. Mysle ze dla niejednego czlonka grupy bedzie to problem. Stad moje pytanie-czy kancelaria posiadajaca pelnie wiedzy moze dokonac obliczen i zasugerowac poszczegolnym osobom o jakie koszta powinny walczyc ?

  1. piotrwk (Autor)

   Można o to prosić Kancelarię, ale w umowie zawarta jest klauzula, że udzielają porad prawnych, a nie finansowych. Wobec tego ich pomoc w tej kwestii jest mało prawdopodobna.

 20. agnes_2014

  witam
  wiem ze padlo juz duzo pytan .Niemoge sie doliczyc np :jaka” marza banku w procentach” w tym kalkulatorze??ile mam wpisac i z kad to mam wziasc ??
  2-wpisuje kwote kredytu w zl a na franki mi przelicza np.114.950 chf a w banku mi naliczyli 118.79 chf (chyba nie ma duzego znaczenia???)
  aha co ciekawe od 04.2008-09.2009 splacalam odestki dopiero potem kapital +odsetki czy ktos z was tez tak mial??
  czy ktos moze mi pomoc ??z kad mam wziasc ta sume dla banku gdzie w formularzu musimy wpisac i od jakiego czasu mam to liczyc czy od dnia pierwszej raty odsetek??czy juz od kapitalu+odsetki???

  1. revi

   Ja też nie wiem. Czarna magia jak dla mnie:-)

  2. MoNo

   Marża banku – par 6 pkt 3 – umowy kredytowej, przynajmniej mojej
   Ilość i rodzaj rat – w umowie kredytowej, przynajmniej mojej
   Okres karencji – w umowie kredytowej, przynajmniej mojej
   Daty uruchomienia transz – z Millenentu,
   Kwoty transz – z dyspozycji jakie składaliście osobiście
   W kalkulatorze wpisujemy kolejne transze z rzeczywistą datą ich wypłaty (wtedy będzie realny kurs z danego dnia wzięty!!!!), marżę, ilość rat, rodzaj rat, i karencję jeżeli mieliśmy, resztę robi automat, spisujemy kwotę z ostatniej kolumny w drugiej tabelce (kolor czerwony) + jak kto woli dodaje sobie straty moralne w wysokości wg uznania (od 5 tys do nieskończoności) i wpisuje w wezwanie do zapłaty.
   Pozdrawiam

   1. MoNo

    Aby sprecyzować moją poprzednią wypowiedź, dodam że spisujemy kwotę z ostatniej kolumny z drugiej tabelki przypadająca na maj 2014 r. ale to chyba oczywiste.

   2. revi

    Wakacje kredytowe to skąd mam wiedzieć kiedy brałem? a wiem, że korzystałem z tego. W par 4 pkt 2 ubezp. wkładu własnego to wpisać tyle ile zapłaciłem . Teraz znowu drugi raz w czerwcu będę miał do zapłaty uww. A raty kapitałowo-odsetkowy to jak wyliczyć?

 21. MoNo

  Oczywiście w wezwaniu można jeszcze w par 4 pkt 2 umieszczać kwotę z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, nienależnie pobranego oraz nienależnej kwoty składki z ubezpieczenia na życie (w związku z innym rzeczywistym zadłużeniem, jeżeli nie było żadnego przewalutowania na CHF i dzisiejszego dużego kursu franka), ale pozew nasz raczej tym się nie zajmuje, trzeba by było wytoczyć następny o zwrot nienależnie pobranych składek, w przypadku ubezpieczenia na życie, za 5 lat w moim przypadku wychodzi 3 tys zl, nie warto nawet się kłócić.

 22. mzadora

  panie piotrze, potrzebny chyba dokładniejszy opis. w komentarzach mnóstwo rozbierznych metod, co gdzie i jak podać i wpisać. o którą przykładowo kolumnę chodzi w punkcie 2? Kalkulator zwraca tego trochę i przyznam szczerze, że nie wiem o co chodzi.

  Co w przypadku gdy wartości się nie zgadzają? Dla mnie przeliczenie transzy na chf jest za niskie o jakies 10 tys frankow, co wtedy? raty kompletnie się nie zgadzają z tym co płacę teraz? kredyt mam raczej prosty, żadnych kilku transz, mimo to nie mam pojęcia jak poprawnie obliczyć wartości.

  1. piotrwk (Autor)

   Jeśli przeliczenie jest nieprawidłowe, to na 99% data jest nieprawidłowa. Proszę sprawdzić w Millenecie kiedy kredyt był wypłacony. Jeśli jest prawidłowa to proszę o jej podanie – sprawdzę u mnie nie wkradł się błąd przy jej pobieraniu.

  2. mzadora

   jeszcze coś do głowy mi przyszło, stwierdzenie :

   Kwotę wpłaconą do Banku można wyliczać kalkulatorem, albo spisać ze stron Millenet (w szczegółach kredytu).

   byłoby lepsze z podaniem, która kolumna w kalkulatorze opisuje kwotę wpłaconą do banku.

   1. piotrwk (Autor)

    Tabela: Kredyt oryginalny w Banku Millennium
    Wiersz zaznaczony na różowo (czyli obecnie maj 2014)
    Kolumna: Suma spłat

    Do wezwania wpisać:
    Tabela: Kredyt po wygranym pozwie zbiorowym
    Wiersz zaznaczony na różowo (czyli obecnie maj 2014)
    Kolumna (zaznaczona na czerwono): Twój zysk w PLN

 23. Pingback: Instrukcja obliczenia kwoty wezwania do zapłaty Millennium w kalkulatorze | Millennium – wyrok przeciwko bankowi i wpis UOKiK do rejestru klauzul niedozwolonych

 24. aneta3103@gmail.com

  juz zlozylam wezwanie. na szczescie bank nie robil zadnych problemow sprawdzili moja tozsamosc i przyjeli wezwanie. teraz czekamy na reakcje….

 25. agnieszkasadowska22

  A co z 3 letnim okresem przedawnienia. Składam wezwanie do zapłaty. Bank oczywiście go nie uznaje. Mam 3 lata na wytoczenie powództwa. Sprawa co do zasady dochodzona w pozie zbiorowym trwa. I co dalej. Czy moje roszczenie nie przedawni się przed rozpatrzeniem sprawy głównej i będę sama musiała wytaczać powództwo.

  1. piotrwk (Autor)

   W tym przypadku przedawnienie to 10 lat. A pozew przerywa upływ czas przedawnienia.

 26. kwiatek

  czy wliczamy odsetki do tego? od dnia kredytu do dnia zapłaty? bo juz nie wiem

  1. piotrwk (Autor)

   Nie. Chociażby dlatego, że nie wiadomo jakie one będą. 13%? A może 10%? A może 25%?

   1. kwiatek

    czy zadośćuczynienie to na powaznie mozna dopisac?

 27. agnieszkasadowska22

  Można wezwać do zapłaty odsetek w pozwie indywidualnym. Zgodnie z wyrokiem http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155025450000503_I_C_000908_2013_Uz_2013-10-30_001, podawanym wyżej, odsetki za nienależne świadczenie należą się od dani ich pobrania.
  Moje pytanie brzmi, jaka była opinia kancelarii, czy zgłaszała tez takie wątpliwości.

  1. piotrwk (Autor)

   Jest taka możliwość, ale że polskie prawo nie działa na zasadzie precedensu to lepiej się zabezpieczyć już teraz wezwaniem do zapłaty niż czekać do zakończenia pozwu i decyzji sądu czy i od kiedy przyznać odsetki.

  2. kaelpl

   Wyroki sądów nie są w tym zakresie odsetek jednakowe bo przepisy nie są jednoznaczne. Cała sprawa opiera się tak naprawdę o to kiedy nienależne świadczenie staje się wymagalne. Dopiero od okresu wymagalności można naliczać odsetki ale UWAGA dopiero od tego okresu występuje też przedawnienie. Istnieją więc dwie powiązane ze sobą ścieżki związane z art. 120 i 455 k.c., które wymagalność (tym samym moment naliczania odsetek) oraz termin przedawienia trakują różnie bo od chwili:

   1. Wezwania dłużnika do zapłaty (art. 455 k.c.) czyli przedawnienie dopiero po 10 latach od wysłania wezwania.

   2. Spełniania nienależnego świadczenia (pobrania nienależnej raty) lub momentu, w którym wezwanie można było wnieść w najbliższym możliwym terminie np tego samego dnia lub w ciągu kilku dni po pobraniu raty (art. 120 § 1 k.c. zdanie 2). Tym samym bieg przedawnienia czyli 10 lat biegnie od momentu pobrania zawyżonej raty.

   Dla kogoś komu grozi przedawnienie roszczenia oczywiście ścieżka nr 1 jest bardziej korzysta. Dla wszystkich, który pozywają bank, odsetki będą jednak większe w ścieżce nr 2 bo będą obejmowały okres 6-9 lat wstecz.

   W orzecznictwie Sądu Najwyższego jest wieksza przychylność do ścieżki nr 2 z uwagi na to aby istało jednak przedawnienie przewidziane przez ustawodawcę, niezależne od faktu wystosowania do zapłaty.

   1. krystyna

    Czyli, jeżeli wyślę do banku wezwanie do zwrotu zawyżonych rat to od daty wysłania tegoż wezwania będzie biegł termin przedawnienia ? Pytam dlatego bo gdzieś wcześniej czytałam, że tylko wniesienie sprawy do sądu przerywa bieg przedawnienia.

    1. kaelpl

     Tak jak to opisałem, orzecznictwo nie jest jednakowe. Przedawnienie biegnie albo od terminu pobrania zawyżonej raty albo od chwili wysłania wezwania.

     Wniesienie pozwu przerywa bieg przedawnienia.

 28. kwiatek

  ja posiadam w umowie kredytowej ten pierwszy zapis, a tego drugiego już nie, tzn wydaje mi sie że jest w innej formie

  kredyt indeksowany do CHF – to mam słowo w słowo, ale ten drugi zapis zaczyna się tak:
  Po uruchomieniu kredytu lub pierwszej transzy kredytu wypłacanego w transzach Bank wysyła do kredytobiorcy pismo, informujące o wysokości pierwszej raty kredytu, kwocie kredytu w CHF oraz jego równowartości w PLN zgodnie z kursem kupna CHF wg tabeli kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku millenium w dniu uruchomienia kredytu/transzy przy czym zmiany kursów walut w trakcie okresu kredytowania maja wpływ na wysokośc kwoty zaciągniętego kredytu oraz raty kapitałowo-odsetkowej”

 29. kwiatek

  czy kwalifikuje sie do pozwu?

  1. piotrwk (Autor)

   Prawdopodobnie tak, ale opinię może wydać tylko Kancelaria.

 30. kwiatek

  jeszcze pytanie mam, wpisuję z kalkulatora kwotę zawyzonych rat, w drugą poztycję kwote za ubezpeczenia – moze być wymyslona mniej więcej, tak około? bo ja nie wiem jak to policzyc? no i wpisać zadośćuczynienie?

  1. piotrwk (Autor)

   Nie wiem czy można ją sobie od tak wpisać dowolnie. W pozwie indywidualnym zapłaciłby Pan od tej kwoty procenty na wpis sądowy. Tu tego nie będzie, ale może będą jakieś inne reperkusje. Proszę wykombinować jakąś realną kwotę. Ja Panu w tym nie jestem w stanie pomóc.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]