Pozew grupowy dot. UNWW złożony w Sądzie

W dniu dzisiejszym – 25 września 2015 roku – Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy sp.k złożyła pozew zbiorowy dotyczący Ubezpieczenia Niskiego Wkładu Własnego przeciwko Bankowi Millennium SA.
Kancelaria DTW występuje w imieniu 450 kredytobiorców.

Pozywający domagają się zwrotu nieprawnie pobranych przez bank środków, na tak zwane „ubezpieczenie” wartości kredytu przekraczającej 80% wartości finansowanej nieruchomości.

Konstrukcja UNWW już dawno budziła wątpliwości – jest to „ubezpieczenie”, które kredytobiorca wnosi do banku, a bank (częściowo) przekazuje towarzystwu ubezpieczeniowemu. Kwota ta ubezpiecza jedynie bank. W razie problemu ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę bankowi i natychmiast stosuje regres wobec kredytobiorcy.
Skutkiem czego opłacający ubezpieczenie nie tylko nie ma z tego żadnych korzyści, ale jeszcze jest ścigany przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Osobnym problemem jest to, że bankowi nie zależy na pomocy kredytobiorcy – swoje pieniądze zawsze dostanie, nawet jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana mocno poniżej jej wartości.

Dodatkowo UNWW było w większej części (niejawnie, bo treść umowy z ubezpieczycielem stanowi tajemnicę bankową) zatrzymywane przez bank jako ukryta prowizja. A jest to duża część kwot rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, których bank wymaga co 36 miesięcy (okres płatności UNWW) od kredytobiorcy.

Problem opłat ponoszonych na poczet UNWW pogłębił się po znaczącym wzroście kursu franka.
Od jakiegoś czasu Bank Millennium proponował kredytobiorcom, którzy nie mogli udźwignąć ogromnego UNWW, aneksy rozkładające je na raty lub zmieniający na prowizję obniżona o 0.5%. Już w tym postępowaniu (i w treści aneksu) można łatwo zauważyć, że Bank dostrzegł problem UNWW i tego, że kredytobiorcom łatwo będzie te kwoty odzyskać.

Przez kilka ostatnich lat odbyło się już wiele spraw indywidualnych, w których kredytobiorcy odnieśli sukces.

Pozytywna strona pozwu grupowego jest poniesienie znacząco niższej opłaty początkowej niż w pozwie indywidualnym.

Do pozwu nadal można przystąpić.
Informacje o przystąpieniu na stronie DTW.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]