Podsumowanie działań naszych i Kancelarii DTW w roku 2014

Zbliża się koniec roku.
Życzę wszystkim spokojnych, ale dostarczających wielu okazji do uśmiechu, Świąt oraz by zbliżający się rok był pomyślny dla Waszych zamierzeń i marzeń.

Warto podsumować to co się nam udało osiągnąć w ciągu tego roku.

 • 21 stycznia 2014r., po analizie ofert kilkudziesięciu kancelarii i negocjacjach z kilkoma z nich, ustalona została ostateczna wersja umowy z najlepszą, zdaniem grupy inicjatywnej, Kancelarią Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy sp. k.

 • Kancelaria w styczniu 2014 r. przygotowała pełne założenia pozwu o klauzule indeksacyjne, zaopiniowała proponowane ścieżki postępowania i cele do osiągnięcia. Podstawowe założenia pozwu podane zostały do publicznej wiadomości.
 • Przeprowadziliśmy negocjacje z wieloma Rzecznikami Praw Konsumentów. Ostatecznie pozyskaliśmy poparcie Pani Rzecznik z Olsztyna.
  Pani Rzecznik nie tylko jest naszym reprezentantem w pozwie, ale broni naszej sprawy przy każdej możliwej okazji.
 • Na nasz wniosek Kancelaria opracowała rozbudowany wzór wezwania do zapłaty dla banku – dzięki temu mamy zabezpieczone odsetki ustawowe od naszym roszczeń, minimum od dnia złożenia wezwania, a nie od dnia uprawomocnienia wyroku.
 • Opracowaliśmy kalkulator pozwalający wyliczyć efekt pozwu dla warunków dowolnego kredytu.
 • 13 czerwca 2014r. Kancelaria DTW złożyła w sądzie pozew grupowy reprezentując 2273 osoby przeciwko Bankowi Millennium S.A. Pozew dla tej pierwszej grupy pozywających, z załącznikami, zajął 112 segregatorów.
 • Opracowaliśmy procedurę odzyskiwania nieprawnie pobranych świadczeń za ubezpieczenie pomostowe (wpis do hipoteki). Ja w procesie sądowym, ale większość osób przez Arbitra Bankowego.
 • Merytoryczna praca Kancelarii została zauważona w przestrzeni publicznej. Obrana linia powództwa uznana została za trafną i powielona przez inne kancelarie w wielu skierowanych dotąd do sądu sprawach. Potwierdził jej słuszność również Sąd Okręgowy w Szczecinie w najgłośniejszym ostatnio wyroku w sprawie kredytów indeksowanych do CHF.
 • Kancelaria na bieżąco śledzi i analizuje orzecznictwo i publikacje naukowe w sprawach dotyczących Grupy oraz udziela informacji na wewnętrznym forum utworzonym dla uczestników pozwu.
 • Dodatkowo Kancelaria obsługuje szereg pozwów indywidualnych, gdzie mierzy się z argumentacją banku, gromadząc doświadczenia dla naszej sprawy.
 • Do grudnia 2014r. akces do pozwu zgłosiło kolejne 1000 osób. Dokumentacja dla nich jest gromadzona i w odpowiednim terminie zostanie dołączona do akt pozwu.
 • Kancelaria odpowiedziała na ponad 10 000 maili i przeprowadziła niezliczone rozmowy telefoniczne.
  Dodam, że mój osobisty folder pocztowy w sprawie pozwu zawiera 10.630 maili, a dla pozwu dot. UNWW 1.090 maili.
 • Kancelaria zajmuje się także zagadnieniem UNWW, gdzie, dla sprawy indywidualnej, uzyskała pierwszy pozytywny wyrok Sądu.
 • Opracowaliśmy proces odzyskiwania od Banku Millennium nieprawnie pobranych świadczeń UNWW, punktując nieuzgodnioną zmianę ubezpieczyciela, przez Arbitra Bankowego.
 • Opublikowano wywiad przeprowadzony ze mną przez dziennikarza onet.pl Wywiad trafił 11 grudnia 2014r. na stronę główną serwisu.
 • Kancelaria przygotowała zawiadomienie do UOKiK dotyczące podejrzenia stosowania przez Bank Millennium praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

To chyba tyle co ważniejszych zdarzeń.
Mam nadzieję, że rok 2015r. będę mógł podsumować równie pozytywnym zestawieniem.

13 komentarzy

 1. roy

  hm czy aby nie zbyt szczegółowa jest relacja dostępna powszechnie poza zamkniętym forum, tak się zastanawiam czy to korzystne

  1. piotrwk (Autor)

   Informacje te są przydatne nie tylko uczestnikom pozwu, ale także wszystkim, który chcieliby przystąpić oraz mediom, jeśli będą szukali informacji.
   A w danych nie ma nic tajnego (o ile jakkolwiek tajna może być informacja podana do wiadomości kilku tysiącom osób ;-)

 2. martac

  witam serdecznie. krotkie pytanie: pisze wlasnie wezwanie do Banku o zwrot sum wyniklych z nieprawidlowego przeliczania transz kredytu i rat kredytowych ( tj wg wlasnych tabel kursow banku). Czy prawidlowym jest powolanie sie na srednie kursy NBP z dnia poprzedniego? dziekuje i pozdrawiam zyczac sukcesow w Nowym Roku!

  1. piotrwk (Autor)

   Cóż, trudno powiedzieć. Nie ma żadnej bezpośredniej wykładni prawnej. Można się powoływać na klauzule nieważne i KC, ale bank tego nie uznaje.
   Nie do końca wiem co Pan chce tym wezwaniem osiągnąć, ale niewykluczone, że to samo co reszta grupy w pozwie, dla którego napisane (i zamieszczone na tym blogu) zostało wezwanie.

   1. millefranek

    Witam, piszesz że bank nie uznaje powołania się na klauzule nieważne i zapisy KC.
    Jaka jest ich linia obrony? Czy ktokolwiek dyskutował wcześniej z nimi w sądzie w tej sprawie?
    Czy chodzi o Art 385 KC w części w której mówi, że (nieważność klauzul niedozwolonych) „nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.” – mogą starać się udowodnić, że jest to klauzula regulująca główne świadczenia stron.

    Inna sprawa, wykreślenie klauzuli niedozwolonej „Kredyt jest indeksowany…” powoduje, że punkt umowy w którym mówi się że „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną w Par.2” nie ma odniesienia (bo teoretycznie właśnie wykreślony został z umowy) na czym cierpi logika umowy.
    Swoją drogą, tej drugiej klauzuli nie ma bezpośrednio na liście UOKIK, jak to wpływa na istotę sporu?

    1. PaulinaP

     Rowniez jestem ciekawa odpowiedzi na to pytanie. Panie Piotrze czy kancelaria wypowiedziala sie w temacie spojnosci umowy po wykreslenie par.2 i par.7. Czy bedzie wiadomo jak kredyt ma byc splacany? Zakladam ze jest to juz przedyskutowane i znamy stanowisko w tej sprawie.

     1. piotrwk (Autor)

      A gdzie Pani ma jakiekolwiek nawiązanie do CHF w umowie (poza punktami nielegalnymi, które zostaną usunięte)?
      I na czym cierpi logika umowy? Proszę sobie zamazać lub zakryć usunięte punkty i przeczytać umowę. Gdzie występuje nielogiczność?

 3. roy

  wg nie można się powoływać na kursy średnie NBP z dnia poprzedniego bo mamy do czynienia ze złotowym kredytem nielegalnie indeksowanym do chf, to jakby pożyczyć z młynu mąkę a potem młynarz żąda zwrotu długu w jabłkach

 4. roy

  a bardziej w mące z jabłek albo śliwek

 5. roy

  lepiej uczciwie zażądać zaniechania przez Bank przeliczenia rat kredytu wg kursu stosowanego w Tabeli na podstawie wyroku Sądu w Szczecinie.

 6. Arturkowski

  Witam,

  W połowie listopada nawiązałem korespondencję mailową z Kancelarią DTW informując o chęci dołączenia do pozwu i prosząc o listę potrzebnych dokumentów. Kancelaria odpowiedziała na maila i zebrałem wszystko, co potrzebne. Chciałem umówić się na przekazanie tych dokumentów osobiście, ale na maila z prośbą o spotkanie, nikt mi już nie odpowiedział.

  1. piotrwk (Autor)

   Proszę próbować ponownie lub dzwonić. Liczba maili jaka do nich przychodzi jest olbrzymia. Pewnie niektóre gubią :-(

 7. Yoannay

  Na ostatnim miejscu wyliczenia jest punkt dot. przygotowania przez Kancelarię zawiadomienia do UOKiK dot. podejrzenia stosowania przez Bank Millennium praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
  Czy wiadomo Panu czy takie zawiadomienie zostało złożone do UOKiK…?

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]