Arkusz obliczający wielkość szkody

Dzięki pracy wykonanej przez jednego z członków grupy, jego talentowi i uprzejmości załączam arkusz kalkulacyjny pozwalający obliczyć szkodę wyrządzoną klientom przez Bank w wyniku zastosowania klauzuli zabronionej przez UOKiK.

Póki co nie obejmuje on wszystkich wariantów, ale jest już podstawą do oceny czy warto przystępować do naszego pozwu zbiorowego.

Cytując G.:
Arkusz wypełniony jest przykładowymi wartościami dla kredytu 250tys PLN udzielonego na 30lat na początku 2008, wypłacanego w trzech transzach.

Pola oznaczone na zielono należy wypełnić parametrami kredytu oraz kwotami i datami wypłaconych transz.
Po wypełnieniu ostatniego pola w czerwonym polu pojawi się wyliczona szkoda.

Arkusz zawiera pewne uproszczenia, nie powinny one w znaczący sposób wpłynąć na wyliczenia:
– na razie dostępna jest tylko rata stała,
– w razie kredytu w transzach raty odsetkowe obliczane są od wypłaty pierwszej transzy, natomiast raty kapitałowe od ostatniej. Symulacja nie bierze pod uwagę rat odsetkowych spłacanych pomiędzy pierwszą i ostatnią transzą,
– odsetki naliczane miesięcznie, zgodnie z umową,
– zakładamy spłatę 1-go dnia miesiąca,
– LIBOR jest z pierwszego dnia kwartału, a nie z ostatniego roboczego dnia poprzedniego kwartału,
– w przypadku przeliczania transz kredytu z PLN na CHF kurs BM należy uzupełnić ręcznie – o ile spłacanie rat odbywa się po kursie z końca dnia, o tyle wypłaty transz odbywały się po kursach z różnych godzin i nie chyba nie można tego zautomatyzować. Tabela w zakładce ‚Kursy BM’ zawiera tylko kursy z końca dnia.

Arkusz służy do oszacowania szkody na podstawie najlepszej wiedzy jego autorów. Dokładne wyliczenie nie jest możliwe bez znajomości wyroku sądu.
Wyniki uzyskane za pomocą arkusza nie powinny służyć jako jedyne kryterium decydujące o przystąpieniu do pozwu.

Obliczenie szkody, wariant minimum – arkusz kalkulacyjny do pobrania

Komentarz

  1. Marcin

    Tych, którzy potrzebują nieco więcej pomocy w obliczeniach, proponuję zapoznać się z 2-godzinnym kursem video pokazującym jak dokonać obliczeń ws. zawyżania oprocentowania (mBank). Nie jest to ten sam problem omawiany na tym blogu… ale zapewne prezentowane narzędzia i techniki przydadzą się.

    http://wygralem-z-mbankiem.pl/2013/10/kurs-wyliczania-wartosci-roszczenia/

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]