Termin przedawnienia roszczeń to 10, a nie 3 lata

Przeglądając różne strony trafiłem na orzeczenie sądu (połączona sygnatura akt XVIII C 1696/12) , w który sąd uznał, że termin przedawnienia roszczeń klientów wobec źle naliczonych rat umowy kredytowej wynosi 10 lat, a nie 3.

Nie sposób podzielić argumentacji pozwanego co do przedawnienia dochodzonych roszczeń. Stanowisko to opiera się na tezie, że dochodzone są odsetki od kredytu, a te – jako świadczenia okresowe – przedawniają się z upływem trzech lat. W sytuacji dochodzenia zwrotu nienależnego świadczenia, przedmiotem żądania jest spełnienie świadczenia polegającego na zwrocie w naturze spełnionego świadczenia nienależnego, względnie jego wartości (art. 410 § 1 w związku z art. 405 k.c.). Jest to odrębna, pozaumowna podstawa świadczenia. Nie są to więc żadne odsetki od kredytu, bo żeby spełnione świadczenie miało taki status, musi mieścić się w granicach wyznaczonych umową.„.

Sąd oderwał roszczenie od samej umowy kredytowej. Bank obliczał raty według klauzuli zabronionej, po jej unieważnieniu obliczenia rat wychodzą poza czynniki opisane w umowie i nie mają z nią związku. Skoro tak, to czas przedawnienia, ustalony według Kodeksu Cywilnego, wynosi 10 lat.

Prawdopodobnie ta decyzja sądu będzie skarżona do kolejnych instancji sądu, ale daje sporą szansę na odzyskanie naszych nadpłaconych odsetek od początku kredytu.

Więcej o sprawie można przeczytać tutaj i tutaj.

Komentarz

  1. pozwalembank

    Wyrok o którym piszesz (sygnatura akt XVIII C 1696/12) jest już prawomocny – Sygn. akt III Ca 39/13. Do wyroku sporządzono już pisemne uzasadnienie. Wiem jeszcze o jednym wyroku potwierdzającym 10 letni okres przedawnienia. Wyrok jest nieprawomocny – I C 91/12, Sąd Rejonowy w Wrocławiu.

    pozdrawiam
    http://pozwalembank.pl

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]