Złe aneksy do umowy kredytowej

Dzisiaj wpadł mi w ręce aneks do umowy o kredyt hipoteczny w Banku Millennium.
Bank stara się do każdego aneksu dołączyć punkt jak poniżej:

Kurs wymiany walut obcych, na podstawie którego przeliczane są na złote polskie zobowiązania Kredytobiorcy wyrażone w walucie obcej, podawany jest w Tabeli Kursów Walut Obcych Banku. Podstawą do ustalenia kursów kupna i sprzedaży zawartych w Tabeli Kursów Walut Obcych Banku jest kurs bazowy, stanowiący średnią arytmetyczną z ofert kupna i ofert sprzedaży tej waluty oferowanych przez profesjonalnych uczestników rynku walutowego i podanych na stronie serwisu Reuters w chwili tworzenia Tabeli Kursów Walut Obcych. Wartości kursu kupna i wartości kursu sprzedaży z Tabeli Kursów Walut Obcych mogą odbiegać od kursu bazowego o nie więcej niż 10%.

Punkt ten, wedle wyjaśnień Banku, „zastępuje” punkt zdelegalizowany przez UOKiK (co z prawnego punktu widzenia nie było by dla kredytobiorców specjalnie szkodliwe).
Jednak w rzeczywistości jest on dodatkiem do umowy.
Jeżeli kredytobiorca zaakceptuje ten aneks to ma zamkniętą (albo mocno utrudnioną) drogę do dochodzenia od Banku naprawy szkody, o którą będziemy walczyć.

Większość kredytobiorców jest informowana, że podpisanie aneksu jest konieczne aby zrealizować sprawę o którą wnioskują, ale wystarczy się Bankowi „postawić”, wysyłając reklamacje i ewentualnie powołując się na Arbitraż Bankowy. Wtedy Bank jest zmuszony wycofać dodatkowe punkty, bo nie mają one związku ze zmianami w umowie kredytowej wnioskowanymi przez klienta (np. zmiany spłacania z PLN na CHF).
Procedura reklamacyjna jest do przejścia dla każdego osobno, ale warto.

I na koniec powtórzę: NIE NALEŻY PODPISYWAĆ aneksów, które zawierają punkty, których sensu nie jesteście pewni.

31 komentarzy

 1. marzenka182

  wszystko ładnie i pięknie, tylko dlaczego czytam o tym dopiero teraz? kiedy podpisałam już ten aneks.. oszukują swoich klientów, odradzam wszystkim interesy z BM

 2. lukasz

  No właśnie – czy mam rozumieć, że taki aneks już zamyka drogę do uczestniczenia w pozwie?

 3. lukasz

  ale skoro piszecie, że można to załatwić procedurą rekamacyjną „Procedura reklamacyjna jest do przejścia dla każdego osobno, ale warto.” to czy mogę prosić o więcej szczegółów jak to skutecznie zrealizować?

 4. piotrwk (Autor)

  Jak pisałem i często podkreślam – nie jestem prawnikiem.
  Moja wiedza jest oparta głównie na artykułach z sieci i zasłyszanych informacjach.

  Aneks zapewne utrudni dochodzenie roszczenia od Banku, ale nie wiem czy uniemożliwi.

  Proszę wysłać umowę i aneksy do kancelarii – nic to nie kosztuje, a kancelaria lepiej będzie wiedzieć czy aneks taki utrudnia/uniemożliwa/jest bez znaczenia w naszej spawie.
  Można się też udać do Rzecznika Ochrony Konsumentów po opinię.

  I jeszcze może – z podpisanego aneksu trudno się będzie wycofać (chociaż może prawnik coś wymyśli). Reklamacje, o których wspominam, dotyczą aneksu do podpisania którego próbuje zmusić Bank. Bank musi wyjaśnić dlaczego dany punkt jest niezbędny w aneksie.

  1. a.komorowski

   Cześć,
   Jeżeli w umowie kredytowej jest wyraźnie napisane, że „kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z par.2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millenium SA” to czy nie wystarczy otworzyć konto walutowe i zmienić tylko nr konta, z którego Bank ma pobierać ratę kredytu? Dodając do tego to, że w regulaminie do kredytu jest zapis mówiący, że „wszelkie zmiany Umowy wymagają zawarcia aneksu do Umowy pod rygorem nieważności, za wyjątkiem:(…) zmiany rachunku do spłaty kredytu/pożyczki” to czy można wobec tego podważyć w ogóle zasadność podpisywania tego aneksu. Jak myślisz?
   Pozdrawiam
   Arek Komorowski

 5. piotrwk (Autor)

  Oczywiście, że wystarczy i klientom oraz Tobie właśnie o to chodzi. Bank dodaje do tego dodatkowe punkty, których należy się pozbyć, bo nie odnoszą się do wnioskowanej przez Ciebie zmiany spłacania z PLN na CHF.

 6. maciasos

  Witam,
  Oczywiscie rodzice podpisujac aneks do umowy podpisali rowniez wprowadzenie do umowy kredytowej tego pkt o ktorym jest mowa. Piszesz ze mozna to reklamowac a jest jakis czas po uplywie ktorego nie mozna tego reklamowac. Rodzicie aneks podpisali 18.10.2012r. Umowa kredytowa podpisana w dniu10.03.2006r. Pozdrawiam MK

 7. piotrwk (Autor)

  Możesz mi podesłać skan tego aneksu?
  Jest szansa, że jeśli Bank powiązał go z punktem, który uległ delegalizacji na skutek wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych, to aneks będzie także nielegalny i można go nie uznać. Ale to dopiero po uprawomocnieniu się wyniku procesu, bo wcześniej ryzykujesz zatarg z Bankiem i wypowiedzenie umowy.
  Natomiast aneks jako taki jest ważny z chwilą złożenia podpisu. To nie transakcja online, którą można odwołać przez X dni :-)

 8. PKN_2606

  Czytam, czytam, czytam. Już podnoszę rękę aby przyłączyć się do grupy a tu taki Zonk. Jak chyba wszyscy, którzy spłacają kredyt bezpośrednio w walucie podpisałem aneks zmieniający par.2 na ten zakazany – przytoczony wcześniej.
  I co, już? Koniec mojej przygody z procesowaniem się. Godzina zmarnowana, niestety. Pozdrawiam i życzę wygranej sprawy.

 9. piotrwk (Autor)

  Proszę nie wpadać w panikę :-)
  Podpisany aneks obowiązuje Pana od dnia jego podpisania.
  Natomiast nasz proces dotyczy klauzuli, która została prawnie unieważniona od dnia wpisania jej w umowę. Z tego wynika, że dotyczy Pana i obniżenie kursu waluty na kurs średni NBP kwoty kredytu lub zmiana kredytu na kredyt złotówkowy z pierwszego punktu umowy (zależnie od strategi procesu).
  Tak samo jak przeliczenia rat od zawarcia umowy do podpisania załącznika.

  Dodatkowo, jak pisałem w kolejnym artykule, jest szansa na unieważnienie tego załącznika jeśli uda się sądownie wywalczyć unieważnienie punktu wpisanego do rejestru UOKiK.
  Tak więc zapraszam do nas :-)

 10. mari

  Moi drodzy, nie dajcie się bankowi wprowadzic w maliny. Mnie się udało i podpisałam aneks bez spornego paragrafu. Oczywiście musiałam wcześniej powalczyc z bankiem składając na treśc aneksu dwie reklamacje. Ostatecznie bank złożył broń i przedstawionon mi do podpisania anes w formie jaką żądałam. Walczcie o swoje prawa. Trzymam kciuki za wytrwałych!

  1. agnieszkasadowska22

   Witam, mogę otrzymać wzory do walki z bankiem. POdpisałam aneks na prowizję, po trzech latach chcę pozycję rozłożyć na raty. A Bank chce wpisać sobie zmianę par. 2. dabrowskaa@wp.pl

 11. maciasos

  Witam,
  @mari
  To podpisales aneks „z wcisnietym info o ryzyku walutowym” czy zaraz poczules pismo nosem i podpis zlozyles tylko na tym aneksie bez „wcisnietej info”.
  Pozdr.
  MK

 12. piotrb

  Witam
  Kilka dni temu uzbrojony w wiedze wyniesioną z tego forum udałem się do banku podpisać aneks do umowy kredytowej pozwalający spłacać kredyt we frankach kupionych u cinkciarzy:). Miesięcznie splacam około 480 CHF czyli na samym spreedzie mam około 70 pln oszczędności – gra warta świeczki.
  Pierwsza wizyta:
  Pani grzecznie informuje mnie że aneks bedzie za 3 dni. Oczywiście treści aneksu nie mogę poznać wcześniej, ale bystry pan pracownik banku który siedział przy stanowisku obok napomknął coś o klauzuli dotyczącej indeksacji kredytu. Lampka ostrzegawcza się zapaliła.
  Druga wizyta:
  Dostaje aneks do podpisania. Paragraf 1 zajmuje pół strony maszynopisu i dotyczy indeksacji kredytu. Pozostałe dotyczą istoty sprawy, czyli zmiany sposobu spłacania kredytu. Informuje pracownika banku że nie odpowiada mi treść tego aneksu i proponuje wykreślenie paragrafu 1. W tym momencie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiła sie przy stanowisku kierowniczka oddziału. Pani dyskretnie poinstruowała swojego pracownika jak zgłosić centrali banku moje uwagi. I w tym momencie zaczęło się najciekawsze. Poprosiłem pracownika o kserokopię treści aneksu. Oczywiście okazało się to zabronione. Więc teatralnym gestem wyjąłem telefon i odegrałem próbę zrobienia zdjęcia (mam solida – nie da sie nim skutecznie sfotografować maszynopisu). Pracownik banku zabrał mi aneks sprzed nosa i poinformował że jest to zabronione. Po krótkiej dyskusji dostałem aneks do dalszej lektury, w miedzyczasie poprosiłem o kartkę papieru. Korzystając z okazji zacząłem sporządzać notatkę z treści aneksu. Tego było już za wiele. Doigrałem sie. Pani wyrwała mi aneks spod ręki i schowała. Nie wiem sie śmiać czy płakać.
  Finał wizyty jest taki że pracownik banku napisał emaila do centrali. Ja mam czekać na telefon.
  Proszę napiszcie jak dalej ciągnąć tą sprawę.
  Piotrb

 13. pozwalembank

  1. Zgłoś skargę do KNF (formularz on line), opisz sprawę z info, że oczekujesz pomocy w uzyskaniu wzoru aneksu (to samo może zrobić zgłaszając sprawę do UOKiK – tutaj koniecznie napisz o zbiorowym naruszeniu praw konsumentów).
  2. Miałem podobną sytuację kilka lat temu z mBankiem. Nie chcieli udostępnić aneksu. Umówiłem się zatem na podpisanie. Położyli aneks na stole, ja go podniosłem i wyszedłem, mówiąc, że zapoznam się z nim w domu.

  1. lu

   @ piotrb

   myślałam, że takie rzeczy to u Barei :-)

   @ pozwalembank

   Przepraszam, ale zaczęłam się śmiać :-D Rąbnął Pan wzór aneksu z banku??
   dobrze, że nie zaczęli do Pana strzelać z karabinu

   1. pozwalembank

    Była chwila konsternacji z ich strony i informacja, że nie mogę tego zrobić (aneks miałem już spakowany). Poprosiłem o obecność dyrektora placówki, poprosiłem o ich nazwiska oraz może to nie ładnie ale ich wyśmiałem. Dyrektor powiedział, że oczywiście mogę zabrać aneks do domu.

 14. motoko9

  Jeśli jest osoba, która wywinęła się ze spornego aneksu bez wpisu o
  „Kurs wymiany walut obcych, na podstawie którego przeliczane są na złote polskie zobowiązania Kredytobiorcy wyrażone w walucie obcej, podawany jest w Tabeli Kursów Walut Obcych Banku. Podstawą do ustalenia kursów kupna i sprzedaży zawartych w Tabeli Kursów Walut Obcych Banku jest kurs bazowy, stanowiący średnią arytmetyczną z ofert kupna i ofert sprzedaży tej waluty oferowanych przez profesjonalnych uczestników rynku walutowego i podanych na stronie serwisu Reuters w chwili tworzenia Tabeli Kursów Walut Obcych. Wartości kursu kupna i wartości kursu sprzedaży z Tabeli Kursów Walut Obcych mogą odbiegać od kursu bazowego o nie więcej niż 10%.”
  to prośba do niej o podesłanie reklamacji, która to umożliwiła :). e-mail. motoko9@wp.pl

  1. piotrb

   Dzwonili z BM i odpisali przez millenet. Nie wiem czy moge tutaj wkleić tą odpowiedz, wole nie ryzykować. W skrócie jest tak że BM ma obowiązek zmiany tej klauzuli i jak nie chcę podpisac tego w aneksie to musze podpisac oświadczenie. Nie znam treści tego oświadczenia. Dowiem sie w oddziale. Pani obiecała sprawdzić czy będę mógł poznać treść oświadczenia przed wizytą w banku. Czekam…

   1. piotrwk (Autor)

    Obowiązku podpisywania niczego poza zmianą konta/waluty Pan nie ma. To bank ma obowiązek udostępnić Panu spłatę w CHF.
    Ale nie wiem czy bez niego uda się zmienić spłatę – trzeba popytać czy komuś się to udało. W zasadzie można na aneksie wykreślić „trefne” punkty, albo podpisać oświadczenie, ale nie wiem czy w nim nie przemycą kolejnych „ciekawostek”.

  2. pozwalembank

   Moim zdaniem to też jest klauzula niedozwolona.
   1. Brak wskazania konkretnych ,,profesjonalnych uczestników rynku walutowego i podanych na stronie serwisu Reuters”
   2. Brak wskazania kiedy dokładnie tworzona jest tabela kursowa.
   3. Sformułowanie ,,mogą”

   Jeśli macie taki aneks to polecam złożenie pozwu do SOKiK. Koszt ok 60 zł za I instancję. Może to zrobić Wasza kancelaria lub ktoś z Was. Czas oczekiwania na I rozprawę ok 12 mc. Jeśli uda się wpisać klauzulę do rejestru (pewnie za 2-3 lata) to może się to Wam przydać w sporze z Millenium. W przypadku wygranej koszty ponosi przegrywający.

 15. piotrb

  Zwycięstwo :)
  W międzyczasie odebrałem z banku wzór oświadczenia i aneksu. Pan w banku wyjął papiery z szuflady i położył na stole. To był koniec formalności – nie można było tak odrazu ?
  Po tym zadzwonili po raz kolejny że jest przygotowany aneks zgodny z moimi oczekiwaniami (tylko informacja o zmianie konta) oraz poinformowany zostałem że nie muszę podpisywać tego dodatkowego oświadczenia.
  Wnioski:
  1. Trzeba się twardo postawić i straszyć prawnikami.
  2. Nie rozmawiać z pracownikami w oddziale, bo nie są kompetentni.
  3. Gdyby nie informacje z tego forum z niewiedzy podpisałbym pierwszą wersje aneksu.
  Pozdrawiam

  1. piotrwk (Autor)

   A czy poza wpisem z 10 grudnia 2014 o 08:22 robił Pan jeszcze coś? Czy to wystarczyło?
   Przy takim sukcesie, to może warto by było z Pana drogi po aneks ułożyć pojedynczy wpis – „Jak uzyskać prawidłowy aneks”.
   Jeśli może Pan oczywiście opublikować swoje i banku odpowiedzi.

   1. piotrb

    Pierwsze pismo do BM:
    Witam
    W dniu dzisiejszym otrzymałem w oddziale banku w Gdańsku przy ul Opata rybickiego aneks do umowy kredytowej dotyczący zmiany sposobu spłaty rat. Dotyczy kupna CHF w kantorze a nie w banku. W aneksach ( mam dwie umowy kredytowe) znajduje sie paragraf 1 mówiący o sposobie przeiczania kredytu. W mojej skromnej opini nie ma on nic wspólnego z istotą aneksu czyli zmianem sposobu spłaty rat kredytu.
    Proszę o wykreślenie tego paragrafu z treści aneksu.
    W przypadku nieprzychylenia sie do mojej prośby będę zmuszony skierować sprawę do arbitrażu bankowego.
    Odpowiedź:
    Szanowny Panie,

    Dziękuję za kontakt z Bankiem. Uprzejmie informuję, że zaproponowanie przez Bank Millennium S.A. podpisania przedmiotowych aneksów do Umów o kredyty hipoteczne o określonej treści wynika z obowiązku dostosowania przez Bank umów o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej do przepisów ustawy Prawo Bankowe (Dz. U. z 2012 r., poz. 1376 j.t. ze zm.), zmienionej ustawą tzw. antyspreadową (Dz. U. z 2011 r., Nr 165, poz. 984). Jednocześnie wyjaśniam, że zmieniony przepis ustawy Prawo bankowe znajduje zastosowanie również do umów kredytu podpisanych przed wejściem w życie ustawy nowelizującej.

    Wskutek nowelizacji przepisów ustawy Prawo bankowe banki zobowiązane są do wprowadzenia do umów kredytu denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska postanowień normujących „szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut”, o czym stanowi dodany pkt 4a do przepisu art. 69 ust. 2 zgodnie, z którym „Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności (…) 4a) w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu”.

    W sytuacji , kiedy nie zgadza się Pan, aby wspomniane zapisy znalazły się w treści aneksu, konieczne jest podpisanie stosownego oświadczenia w dowolnym oddziale Banku.

    W przypadku dalszych pytań pozostaję do dyspozycji. Pomocą służą również konsultanci TeleMillennium dostępni pod numerem telefonu 801 331 331 lub +48 22 598 40 60 (numer dedykowany obsłudze produktów hipotecznych) oraz nasi doradcy w placówkach.
    Moja odpowiedz:
    Witam
    Proszę o wzór oświadczenia które miałbym podpisać. Chciałbym żeby mój prawnik zapoznał się z treścią tego oświadczenia przed podpisaniem.
    ______
    Po tym były już tylko rozmowy telefoniczne – krótkie i rzeczowe.
    Idę dzisiaj do banku podpisac ten aneks

    1. AiPP

     Jesteśmy na etapie „negocjacji” aneksu do umowy kredytowej i właśnie otrzymaliśmy do zapoznania powyższe oświadczenie (na skutek wniosku o wykreślenie z aneksu paragrafu 1).
     Pani w oddziale powiedziała, że jeśli nie zdecydujemy się podpisać oświadczenia, to musimy napisać reklamację…
     Czy przed podpisaniem aneksu podpisywał Pan to oświadczenie?

 16. motoko9

  Wzór oświadczenia jakie podkładają klientowi, który chce wycofania spornych punktów dotyczących „Kursu wymiany walut obcych”:

  „Ja niżej podpisany oświadczam, iż po zapoznaniu się z treścią przedstawianego mi aneksu do umowy kredytowej nr (wstawiamy nr swojej umowy kredytowej), zawierającego informację o sposobie ustalania Tabeli Kursów Walut Obcych w Banku Millenium S.A. oraz zasadach przeliczania zobowiązań wynikających z tej umowy na złote polskie, mimo wyjaśnień pracownika Banku Millenium S.A. o obowiązku dostosowania przez banki umów o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej do postanowień ustawy – Prawo Bankowe znowelizowanych ustawą tzw. „antyspreadową” (Dz. U. z 2011r., Nr 165, poz. 984), nakładającą na banki obowiązek zawarcia w umowie kredytowej „szczegółowych zasad określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu”,
  nie wyrażam zgody na dodanie tych postanowień do mojej umowy kredytowej i wnoszę o przygotowanie przez Bank Millenium S.A. aneksu do umowy nie zawierającego w/w postanowień. (data i podpis).”

  Czy takie oświadczenie jest poprawne i potrzebne z prawnego punktu widzenia?
  Proszę o komentarz i dołączenie tego dokumentu do wglądu prawnikom (może znów jest to pismo, niepotrzebne które bank „narzuca” klientowi z pozycji „siły”.

  1. AiPP

   Jesteśmy na etapie „negocjacji” aneksu do umowy kredytowej i właśnie otrzymaliśmy do zapoznania powyższe oświadczenie (na skutek wniosku o wykreślenie z aneksu paragrafu 1).
   Pani w oddziale powiedziała, że jeśli nie zdecydujemy się podpisać oświadczenia, to musimy napisać reklamację…
   Czy ktoś pisał taką reklamację? Czy Pan @piotrb przed podpisaniem aneksu podpisywał to oświadczenie?

 17. Robson

  Witam,
  Zamierzam dołączyć do pozwu, mam kredyt z klauzulami z czerwca 2005. W roku 2011 podpisałem aneks o zamianie jednego kredytobiorcy na innego. W samym aneksie nie ma nowej wzmianki o innym sposobie wyliczania spłat , o którym piszecie. Może pytanie jest głupie …. ale czy mogłem podpisać wówczas oświadczenie zmieniające brzmienie klauzul z umowy? Takiego dokumentu nie mam w papierach i nie przypominam sobie nawet faktu przedstawienia mi takiego oświadczenia a papierów było wtedy sporo. Pytanie brzmi czy w czerwcu 2011 bank zabezpieczał się już wciskając klientom walutowym takie oświadczenia ? Było to już przecież po wyroku z 2010 kwestionującym sporne klauzule. Pozdrawiam. Robert

  1. piotrwk (Autor)

   No naprawdę trudno powiedzieć co Pan podpisał ;-)
   Zawsze można iść do banku i poprosić o wszystkie załączniki, bo się Panu zgubiły.
   Może nawet da się bez kosztu – tylko sprawdzą w systemie i porówna to Pan ze swoją listą.

 18. AiPP

  @piotrb
  Jesteśmy na etapie „negocjacji” aneksu do umowy kredytowej i właśnie otrzymaliśmy do zapoznania powyższe oświadczenie (na skutek wniosku o wykreślenie z aneksu paragrafu 1).
  Pani w oddziale powiedziała, że jeśli nie zdecydujemy się podpisać oświadczenia, to musimy napisać reklamację…
  Czy przed podpisaniem aneksu podpisywał Pan to oświadczenie?

 19. aerith

  Dzień dobry,
  Czy komuś udało się wycofać z podpisanego aneksu? Dwa lata temu podpisałam aneks do umowy (umowa z roku 2007). Jak rozumiem na chwilę obecną mogę dochodzić roszczeń do dnia podpisania aneksu i ustalenia, ze kredyt był kredytem złotówkowym? Czytałam również, że można próbować powołać się na nieskuteczność aneksu z uwagi na powiązanie go z klauzulą niedozwoloną. Czy ktoś wnosił już pozew, mając podpisany aneks i mógłby podzielić się doświadczeniem?

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]