Cel do osiągnięcia

Strona powstała by pomóc wszystkim klientom Banku Millennium w podjęciu decyzji o upomnienie się o naprawę szkody spowodowanej naruszeniem prawa przez Bank w postanowieniach umowy o kredyt hipoteczny.

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem naprawę można uzyskać tylko z pomocą sądu powszechnego.  W procesie cywilnym lub w pozwie zbiorowym. W chwili obecnej jestem w trakcie zbierania osób, które do takiego procesu chciałyby dołączyć.

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy Sp. K. przygotowała umowę. Zainteresowanych zapraszam do przesłania swoich danych. W odpowiedzi otrzymacie Państwo informacje o dalszym postępowaniu.

POZEW
Pozew, który wytoczyliśmy Bankowi Millennium, dotyczy uznania odpowiedzialności Banku za wprowadzenie nielegalnej klauzuli do umów hipotecznych.
Po uznaniu przez sąd naszych racji, z umowy i regulaminu zostaną usunięte punkty wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dla kredytobiorców oznacza to brak odniesienia w umowie do przeliczeń walutowych – kredyt pozostanie kredytem złotówkowym z dnia jego wypłaty. Oprocentowanie się nie zmieni, pozostanie jak zapisano w umowie – marża plus LIBOR 3M.
Przy takim przeliczeniu większość spłaconych dotychczas rat jest mocno nadpłacona – to nadwyżka do wypłaty przez Bank. Wartość kapitału kredytu osiągnie wartość kredytów spłacanych, a nie podbijanych na 150%-200% przez zawyżany kurs CHF.
Kalkulator, pozwalający zorientować się w kwotach o jakie będziemy walczyć, można znaleźć tutaj.
Dodatkowym plusem jest rozwiązanie problemu UNWW – kwota kredytu automatycznie spadnie mocno poniżej wartości nieruchomości.

PODSTAWA PRAWNA
Naprawa szkody oparta jest o decyzję wydaną przez Sąd Okręgowy w Warszawie – XVII Wydział Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzeczenia nr 3178 wobec Banku Millennium spółka akcyjna w Warszawie o wpisaniu do rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK klauzuli: „Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.” (Strona z decyzją sądu).

Każda osoba, której umowa hipoteczna zawiera powyższą klauzulę, ma prawo do żądania od Banku naprawy poniesionej szkody.
Na stronie tej przedstawiono:

  • wymianę pism z Bankiem (i wzory tych pism),
  • informacje od poszczególnych instytucji chroniących klienta,
  • korespondencję/informacje od prawników, którzy pomagają/mogą pomóc w sprawie,
  • informacje od klientów Banku,
  • dyskusje nad dalszym postępowaniem,
  • informacje o, wybranej przez członków Grupy, kancelarii adwokackiej,
  • proces zbierania chętnych i wymagania dla uczestników pozwu,
  • informacje o kolejnym pozwie zbiorowym dot. UNWW,
  • informacje o odzyskaniu kwot za nieprawnie pobrane ubezpieczenie pomostowe.

Mam nadzieję, że poniższa strona pomoże klientom Banku w dochodzeniu swych praw oraz pozwoli zgromadzić wiedzę, która pomoże osiągnąć nasz cel – pieniężną naprawę szkody wywołaną nielegalnym wpisem w umowach hipotecznych Banku Millennium.

Dla przypomnienia – naprawa dotyczy szkody poniesionej przez klientów poprzez przeliczanie kursów walut kursem ustalanym dowolnie przez Bank, który to kurs znacząco podnosił koszty kredytu.
Po wygraniu kredyt będzie kredytem złotowym, z dnia pobrania kredytu, z odjęciem już spłaconych kwot z niezmieniony poziomem oprocentowania.

Osoby chcące przystąpić do pozwu proszę o kontakt.

Termin zamknięcia Grupy został wyznaczony przez Sąd na dzień 23 kwietnia 2018 roku. Po tym terminie przystąpienie do pozwu będzie niemożliwe.

152 komentarze

  1. iness5

    My na razie wysłaliśmy zgłoszenie. Liczymy na szybkie szczegóły, co dalej przesłać :)

    1. piotrwk (Autor)

      Zgłoszenie gdzie? Mam nadzieję, że do Kancelarii DTW :-)

  2. AnetaM

    My 08.05.2014 wysłaliśmy zgłoszenie na mail’a: pozewgrupowymillennium@dt.com.pl. Do dzisiaj nie mamy żadnej odpowiedzi. Czy mamy czekać na odpowiedź z kancelarii czy przelew należy zrobić od razu po wysłaniu zgłoszenia?

    1. piotrwk (Autor)

      Proszę jutro zadzwonić do Kancelarii i dowiedzieć się o status swoje sprawy.

  3. AnetaM

    Dziękuje za wskazówkę. W kancelarii uzyskałam pozytywną informację o statusie mojego zgłoszenia. Pozdrawiam.

  4. Czechu

    Czy ktoś może mi powiedzieć jak wyliczyć mniej więcej ile bank jest mi winny ? No bo że wziął za dużo to chyba pewne, ale cymes w tym ile za dużo , może gra jednak nie warta świeczki… ?

    1. piotrwk (Autor)

      Proszę użyć kalkulatora. Po to został napisany.

  5. marcinek

    Ja o kalkulatorze: czyli proszę, jak krowie na miedzy:
    To co tabelka pokazuje „do dziś” jest tym co bank ma oddać. A to co jest na końcu tabelki to ile nie oddam bankowi kończąc spłatę?
    A koszt to w sumie 1250 zł w przypadku wygranej?

    1. piotrwk (Autor)

      1. Tak, to nasze nadpłaty na dziś. Chociaż bez ewentualnych odsetek.
      2. Tak.
      3. Mniej więcej. 1000zł dla Kancelarii (lub 500zł dla zarejestrowanego przez złożeniem pozwu) i koszta dodatkowe – zakładamy, że to 250zł, ale może być mniej lub więcej (zważywszy liczbę uczestników, raczej mniej).

  6. olgierd

    Jeszcze w kwestii kalkulatora. Po wciśnięciu „przelicz” otrzymuję komunikat: Dzień pobrania raty musi być mniejszy lub równy 28. Data wypłaty jednej z transz nastąpiła w dn. 31 lipca i dopiero po zmianie na „28” nastąpiło przeliczenie. Dlaczego tak się dzieje?

    1. piotrwk (Autor)

      Tak zostało zapisane w algorytmie. Nie wiem jaki bank stosuje kurs jeśli kredyt był wypłacony powiedzmy 31. grudnia, a ratę trzeba spłacić za luty. 28. luty? 1. marca? 2.? 3.? Założyłem więc, że posługuję się „bezpiecznymi” datami.

  7. mileniak

    Nie bardzo rozumiem tego „celu”. Mam kredyt indeksowany do CHF, z LIBOR 3M, teraz pozew dotyczy anulowania klauzul przeliczania spreadu i pozostawienia oprocentowania LIBOR 3M. To się kupy nie trzyma. Czyli będę miał kredyt w PLN z oprocentowaniem CHF? To chyba jasne że sąd nie zadziała na szkodę banku i nie przeliczy kredytu tak by był liczony tak jak PLN z oprocentowaniem 5x niższym. Np teraz LIBOR 3M 0.001% a WIBOR 3M 2%. Czy była jakaś opinia biegłego w tej sprawie.

    Drugie pytanie:
    Koszt przystąpienia 1000PLN plus dodatkowe kwoty wymagane pod groźbą olania całej grupy przez prawników. Czy po ewentualnej wygranej koszty te zostaną pokryte przez Millenium? Czy tak czy owak prawnicy zgarniają jakąś pulę?

    1. piotrwk (Autor)

      Proszę przeczytać Najczęściej Zadawane Pytania, a najlepiej wszystkie pytania.

      Koszty nie zostaną zwrócone. Inwestuje Pan całą kwotę.

  8. mileniak

    Trzecie pytanie:
    Doczytałem u was, że w przypadku ugody odbędzie się głosowanie i decyduje 50% głosów. To trochę (…redakcja…), bo ja np nie chciałbym mieć przeliczonego kredytu od początku jego brania na PLNy bo na początku miałem (…redakcja…) niską ratę ze względu na to że franek spadał od 2.45 – kurs wypłaty do 2.02 a potem kurs złotówy (…redakcja…). Więc w początkowym okresie bym musiał oddać chyba z 15 tysięcy do milenium za tę „wygraną ugodę”.
    Czwarte pytanie:
    Czy ty koleś masz z tego jakąś prowizję za naganianie frajerów? Bo de fakto kancelaria zgarnęła już kilkaset tysiaków za ten pozew a cały czas pisze na ten temat jakiś anonimowy gostek. Kim ty jesteś dla tej kancelarii? Pracownikiem? Kolesiem? Naganiaczem?

    PS. Nie pracuję, nie pracowałem w millenium oraz posiadam od 8 lat kredyt w millenium w chf.

    1. piotrwk (Autor)

      Ugoda ma swoje umocowanie prawne w ustawie o pozwie zbiorowym. Jeśli akurat ten warunek Panu nie pasuje, to udział w pozwie nie jest obowiązkowy. Pozew cywilny jest równie dobrym wyjściem. Można także spokojnie sobie spłacać kredyt.

      PS. Proszę pisać zachowując pewną kulturę osobistą. Nawet w minimalnym stopniu. Jeśli chce Pan wypowiadać się bez ograniczeń językowych, to proszę znaleźć sobie inne miejsce.

  9. Multiplanista

    Witam
    Posiadam kredyt w CHF, ale w multibanku.
    W mojej umowie jest klauzula niedozwolona (Kwota kredytu wyrażona w waloryzacji… według kursu kupna waluty z tabeli…”)
    Napisaliście tutaj, że po jej usunięciu, nie będzie już słowa w umowie o spłacaniu we frankach, co niestety nie jest do końca prawdą (a przynajmniej w moim przypadku).
    w &10 mam zapis o sposobie spłaty rat, oto wycinek z niego:
    „Harmonogram spłat jest sporządzony w CHF…
    Raty kapitałowo-odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej…”

    Dodatkowo w harmonogramie spłat (raty wyrażone w CHF a nie w zł), które raczej każdy z nas otrzymał, jest zapisana dokładna kwota ile CHF mamy oddać…

    Czy to nie jest przeszkoda w celu, który zamierzacie osiągnąć?

    Pozdrawiam

    1. piotrwk (Autor)

      Niestety Pan ma kredyt w MULTIBANKU (aktualnie mBank), a nie w Millennium i ma Pan nieco inną umowę.
      W związku z tym do pozwu nie może Pan przystąpić, głównie dlatego, że pozywany jest nie ten bank.
      O ile wiem, to mBank też jest skarżony w podobnej sprawie, ale nieco inną argumentacją.
      Proszę się zapoznać ze stroną http://pozwalembank.pl

      1. Multiplanista

        Nie planowałem przystąpić do waszego pozwu z wiadomego powodu.
        Chciałem się jedynie upewnić, czy w waszych umowach są podobne zapisy co u mnie, włączając to harmonogram wyrażony w CHF z kwotą całkowitą do spłaty.

        1. piotrwk (Autor)

          Nie, nie ma. W naszych umowach wszelkie punkty indeksacyjne są zawarte w nielegalnych klauzule.

  10. yarecki7272

    mam kredyt hipoteczny w CHF i co radzicie ?
    oczywiście w Banku Millenium

  11. mariuszgt

    Dzien dobry, Mam rowniez kredyt w BM w CHF. Jeszcze w grudniu myslalem o sprzedazy mieszkania gdyz wyliczylem ze po sprzedazy i splaceniu kredytu zostanie jeszcze pare zlotych. Teraz to niestety juz niemozliwe bo przy wzroscie kursu CHF moze sie okazac ze po sprzedazy bedzie trzeba jeszcze doplacic do pelnej splaty kredytu. Tak czy owak pytanie, jesli jeszcze zdaze przystapic do pozwu a w czasie przebiegu spawy przed sądem bede chcial znów sprzedac mieszkanie (np kurs CHF spadnie do poziomu z 12.2014) czy bedzie to problem. Jak chec sprzedazy mieszkania i pozbycia sie kredytu w tej sytuacji ma sie do udzialu w pozwie?
    Pozdrawiam Mariusz

    1. piotrwk (Autor)

      Spłata kredytu nie powoduje żadnego problem. Szkodę ze strony banku Pan poniósł i może dochodzić rekompensaty.
      Więcej odpowiedzi na podobne pytania na stronie FAQ.

  12. arturkacper

    dzień dobry,
    mam pytanie. ile osób przystąpiło juz do pozwu?

    pozdrawiam,

    Artur

    1. piotrwk (Autor)

      Wystarczy spojrzeć w prawą kolumnę :-)

  13. arturkacper

    ok dziękuję, nie zauważyłem.

    dostałem dzisiaj potwierdzenie z kancelarii, że moja umowa kwalifikuje się do pozwu.
    Do końca tygodnia załatwiam sprawę.

    Pozdrawiam,
    Artur

  14. Multiplanista

    Zawiało optymizmem…
    Banki zaczynają się bać pozwów:
    http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,17286484,Szef_KNF_dopuszcza_przewalutowanie_kredytow_we_frankach.html#ixzz3PSV4Ubz6

    To jeszcze nie to o co nam wszystkim chodzi, ale sprawa idzie w dobrą stronę!

  15. Koko

    Witam,
    Czy ja dobrze rozumiem, że będzie można przystępować do procesu jeszcze przez dłuższy czas? Czy jest jakiś ustalony termin? Pytam, ponieważ najpierw chcę spróbować napisać pismo do Banku w tej sprawie, poczekać na ich reakcję, a dopiero potem przyłączyć się do Państwa.

    1. piotrwk (Autor)

      Do pozwu można będzie przystępować dopóki Sąd nie wyznaczy terminu zakończenia.
      Pisma można składać, ale z grupy poszło ich już kilka tysięcy – na każdy wariant jest jakaś standardowa odpowiedź i nic to nie wnosi.

  16. Koko

    Rozumiem. A czy jest jakieś przewidywanie na kiedy Sąd może wyznaczyć to zakończenie terminu? Jest to dzień, tydzień, miesiąc??
    Dziękuję.

    1. piotrwk (Autor)

      Zapewne kilka miesięcy. Ale czy 3 czy 9 – nie wiadomo.

  17. arturkacper

    uff, dzisiaj byłem w kancelarii i złożyłem wszyskie niezbędne dokumenty :-)

  18. rajko.m

    Mam pytanie co w praktyce oznacza, że:
    „– kredyt pozostanie kredytem złotówkowym z dnia jego wypłaty. Oprocentowanie się nie zmieni, pozostanie jak zapisano w umowie – marża plus LIBOR 3M.” Jak mam to rozumieć? Z góry dziękuję. Zamiarzam przyłączyć się do pozwu jeżeli jest jeszcze taka możliwość

    1. piotrwk (Autor)

      hmmm… nie za bardzo wiem co odpowiedzieć. Przykładowo: otrzymał Pan kredyt 100.000zł indeksowany do CHF. Po wygraniu pozwu będzie miał Pan 100.000zł, pomniejszone o spłacone już raty, przy oprocentowaniu marża+LIBOR.
      Do pozwu można się przyłączyć.

      1. rajko.m

        dziękuję za informację

  19. Koko

    Panie Piotrze, mam jeszcze takie oto pytanie i wątpliwość, jeśli Pan pozwoli..
    Nie wiem czy to wszystko dobrze robię i rozumiem..
    Chodzi o to, że jak dzielę kwotę początkową udzielonego mi kredytu w PLN przez kwotę początkową CHF, to wychodzi mi liczba 2,43, tzn, że po takim kursie bank policzył mi początkową kwotę we frankach, prawda? Ale z kolei jak patrzę na średni kurs franka w grudniu 2005 (wówczas brałam kredyt), to kurs ten wynosił 2,46 (o ile dobrze patrzę). Wynikałoby z tego, że bank mi policzył taniej niż wynosił średni kurs NBP. Czy to jest możliwe? I w takim razie jak to się ma do klauzul niedozwolonych, Tabel Kursu Walut banku i do całego mojego udziału w procesie.. Już się pogubiłam. Proszę mnie poprawić jeśli to wszystko źle liczę i źle rozumuję i może coś podpowiedzieć. Będę wdzięczna również za inne odpowiedzi, również specjalistów. Dziękuję.

    1. PaulinaP

      Bank nie przeliczal pln do chf po kursie srednim NBP a po swoim kursie kupna. Dlatego kurs jest inny. Prosze w tabeli banku sprawdzic kurs kupna z tego dnia.

    2. piotrwk (Autor)

      Bank przeliczył Pani złotówki jakie chciała Pani pożyczyć na franki swoim kursem z Tabeli Kursów Banku. Nie ma ona nic wspólnego z kursem średnim NBP. Właśnie na tym polega nielegalność tych przeliczeń.
      Bank mógł swoimi decyzjami ustalić dowolny kurs. Mogło to być 2,43, 1.50 czy 9.89. To zakwestionował SOKiK.
      Proszę znaleźć dokładną datę wypłaty kredytu (wypłaty, nie podpisania umowy) i wpisać ją w kalkulator. On jest oparty na kursach pobranych ze stron banku.

  20. Koko

    No właśnie wiem. Ale z tego obliczenia wynika, że bank policzył po niższym kursie niż byłoby to na tamtą chwilę policzone po średnim kursie NBP, tak? No bo jak to się liczy? A gdzie mogę znaleźć archiwalne tabele banku?

    1. lu

      koko
      Dla banku najkorzystniej jest przeliczyć kredyt po jak najniższym kursie (kurs kupna) , bo generuje to już na wstępie większą liczbę CHF, a potem raty przelicza po jak najwyższym kursie (kursie sprzedaży) , bo również to generuje dla niego większy zysk.

  21. PaulinaP

    Bank ma dwa kursy. Nizszy i wyzszy. Po tym nizszym udzielil kredytu a po wyzszym sciagal raty. Kazda splata byla juz przeliczana po wyzszym kursie. Powojna strata. Kursy archiwalne sa na stronach banku.

  22. Dorotta

    Witam wszystkich,
    chciałabym przystąpić do pozwu, ale mam wątpliwości dotyczące powoływanego już par. 7 pk1., który to według powyższych informacji, wyklucza z udziału w pozwie.
    Brzmi on w całości: „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z par.2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millenium S.A.”
    Proszę o wyjaśnienie, dlaczego kancelaria wyklucza umowy z tym par. Jest tutaj odniesienie do par. 2, czyli klauzuli niedozwolonej, wobec czego ten punkt powinien również zostać usunięty z umowy. Dodatkowo jest mowa o przeliczaniu CHF według kursu ustalonego przez MB – czyli to, co stanowi m.in. podstawę pozwu.

    1. piotrwk (Autor)

      O ile wiem to dla kredytobiorców spłacających od początku w CHF, inna jest konstrukcja umowy i nie da się tego objąć tym samym pozwem.
      Szczegóły można poznać konsultując się z Kancelarią.

    2. PaulinaP

      A gdzie jest informacja ze ten punkt eliminuje z pozwu? W FAQ ten punkt jest wpisany jako prawidlowy. Panie Piotrze jak to jest? To nie jedt splata od poczatku w chf tylko w pln.

      1. roy1

        z forum pozwu:
        Co do zasady brzmienie §2 pkt 2 zdanie 1 tego wzorca jest następujące:
        „Kredyt jest indeksowany do CHF, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.”

        Natomiast §7 pkt 1 sformułowany jest tak:
        „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z §2 w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millennium S.A.”

        W nielicznych przypadkach jednakże §7 pkt 1 ma brzmienie odmienne:
        „Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w CHF.”

        Osoby, które w umowach kredytowych posiadają ten odmienny zapis, proszone są przez kancelarię o wstrzymanie się z wysyłaniem oświadczeń w wersji, która została opracowana w oparciu o założenia pozwu.

  23. Koko

    Bardzo dziękuję. Zatem to przeliczenie początkowej wartości kredytu z PLN na CHF mogło być nawet „korzystne” dla klienta, ale bank sobie potem to odbijał przy ściąganiu rat, tak? Bo do tej pory rozumiałam to tak, że już początkowe przeliczenie kredytu było totalnie enigmatyczne i zawyżone dla klienta, ale jak wynika z mojego obliczenia wcale nie musiało tak być. Byłam w sobotę pod Pałacem Prezydenckim. Czekam na legalną manifestację! Pozdrawiam wszystkich „nabitych w Millennium”!

    1. lu

      koko

      to nie jest korzystne dla klienta.
      Przeliczenie początkowego kapitału w PLN po jak najniższym kursie, to zysk dla banku, bo kredytobiorca ma więcej CHFów już na dzień dobry.

      Jeśli Twoj kredyt opiewał na kwotę np. 200.000 PLN a kurs kupna CHF był powiedzmy 2.0 a sprzedaży np. 2,20, to wyszło Ci 100.000 CHF kredytu.

      Gdyby liczył po wyższym kursie sprzedaży to twój kredyt wynosiłby 90.909,09.
      Więc juz na samym przeliczeniu kredytu jesteś w plecy.

      1. lu

        90.909,09 CHF oczywiscie

  24. Koko

    No tak, teraz mnie oświeciło! Dziękuję. Już od czytania, myślenia, przeliczania od kilku tygodni wszystko się w głowie miesza… Przepraszam za zamieszanie.
    Dzięki!:-)

  25. taras

    jeżeli klauzule są niedozwolone, to ja chcę się dowiedzieć jak to było z moją umową zawieraną w Olsztynie z pracownikiem BM, który po kilku miesiącach czmychnął do innego banku i oddział zamknęli przy ul, Dąbrowszczaków jeśli ktoś to pamięta, zamierzam napisać zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i skierować do prokuratury, jak w procesie karnym ustali sąd, że wyczerpali znamiona oszustwa to materiał dowodowy przyda się w procesie cywilnym, ciekawe czy wogóle odbyło się posiedzenie komisji kredytowej i czy faktycznie kupili te moje franki

  26. terezzia

    Cel pozwu jest świetny i podnoszący na duchu. Nie bardzo jednak rozumiem, dlaczego w przypadku usunięcia klauzul abuzywnych Bank miałby przeliczyć kredyt wg kursu z dnia jego wypłaty, a nie np. wg tabel średnich kursów NBP? Skąd ta pewność, żę tak się stanie. Czy sąd może nakazać inaczej, niż zakładają twórcy pozwu?
    Dodatkowo, jaki będzie koszt indywidualnych pozwów po szczęśliwym wygraniu pozwu grupowego?

    1. piotrwk (Autor)

      Sąd nie może nakazać zmiany klauzuli nielegalnej. Polecam pełne wyjaśnienie w oparciu o adekwatne przepisy.
      Informacje o stawce za pozew indywidualny po wygraniu pozwu zbiorowego znajdują się w umowie, jaką otrzymuje się od Kancelarii.

  27. jagodka196

    Witam Wszystkich, jestem kolejna osoba ktora zglosila swoj udzial w pozwie i pomimo,ze nie wiem jak to sie dla nas skonczy, jestem pelna nadziei i obaw jednoczesnie chcialabym juz teraz podziekowac Panu Panie Piotrze,ze odwazyl sie Pan zorganizowac taka akcje, oby wiecej takich ludzi jak Pan bylo w naszym kraju.Marze o tym zeby decyzja, ktora zapadnie byla dla nas pomyslna i zeby skonczyl sie ten caly koszmar,aczkolwiek boje sie ze tak sie nie stanie.Bank czuje sie bezkarny i nic sobie z tego nie robi,maja sztab prawnikow ktorzy zrobia wszystko zeby wyszedl z tego obronna reka.Czy naprawde mozemy wygrac Panie Piotrze,jest Pan w stanie procentowo to oszacowac?

    1. piotrwk (Autor)

      Nie da się tego procentowo oszacować.
      Prawdopodobieństwo jest duże i to zdanie wielu prawników i Kancelarii.
      Jednak decyzja należy do niezawisłego sądu.

  28. Krzysiekn

    Witam
    chciałbym Wam przedstawić mój przypadek

    Kredyt był zaciągnięty w PLN w 2006 roku.
    Przewalutowanie na CHF nastąpiło w 2008 roku. Aneks zawierał następujące zapisy: oświadczenie o aktualnej wysokości kredytu w PLN, postanowienie i kwota zadłużenia w PLN, która zostaje przewalutowana na CHF po kursie z TKWO i wartość tego zadłużenia w CHF, dalej jest zmiana oprocentowania i sposób aktualizji oprocentowania w oparciu o LIBOR. KONIEC. Co ciekawe, mimo przewalutowania z PLN na CHF sposób spłaty kredytu okreslony w par. 7 pozostał bez zmian i nadal brzmi tak jakbym spłacał kredyt w PLN „…zobowiązuję się spłacić kwotę kredytu w PLN określoną w par 2.”. Nic o CHF.
    Tematu nie było do dziś. Chciałem zmienić rachunek, z którego spłacany jest kredyt z PLN na walutowy. Dostałem do podpisania aneks, w którym bank próbuje „naprawić” treść umowy kredytowej i wcześniejszego aneksu z roku 2008, dotyczącego przewalutowania na CHF, przemycając kilka dodatkowych zapisów, w tym sposób ustalania kursu walut obcych i brakujący zapis mówiący o tym, że zobowiązuję się spłacić kwotę kredytu w walucie, do której kredyt jest indeksowany lub denominowany ( par. 7 ust 1. Umowy ulega zmianie i otrzymuje następujące brzmienie – Kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kwotę kredytu w walucie do której kredyt ten hest indeksowany lub denominowany. W przypadku przedterminowej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu, spłata nastąpi w walucie do której kredyt jest indeksowany lub denominowany”)
    Nie podpisałem przedkładanego mi dokumentu. Bank nie chciał udostępnić mi treści aneksu, ale w końcu ustąpił i zrobił mi ksero bez nagłówka.

    czy mój przypadek nadaje się na udzial w pozwie?
    Krzysiek

    1. piotrwk (Autor)

      Wygląda na to, że tak.
      Proszę przesłać zapytanie do Kancelarii.

      1. Krzysiekn

        ok. dziękuję. pozdrawiam

    2. rimoval

      Mój przypadek jest podobny do Krzysiekn, jeżeli chodzi o aneks do umowy o mozliwość spłacania kredytu we frankach. Ja taką umowę podpisałem w 2012 r. kiedy to było głośno o spreadach, i banki poszły na rękę kredytobiorcom umożliwiając im spłate w walucie do jakiej kredyt jest indeksowany. Podpinam sie pod pytanie czy z takim podpisanym dokumentem mogę wziąć udział w pozwie zbiorowym.
      Sławek

      1. piotrwk (Autor)

        Proszę sprawdzić: http://millennium.arkis.pl/faq/#aneks
        lub telefon do Kancelarii, ewentualnie mail do Krzysiekn.

  29. abcd

    1. Pytanie w związku z przedawnieniem 10 letnim roszczenia wobec banku. Przyjmijmy, że „nielegalne” przewalutowanie nastąpiło w 2007, to przedawnienie skutków tej czynności nastapi w 2017. Przystąpienie do pozwu spowoduje zawieszenie biegu przedawnienia. Załóżmy, że korzystny wyrok zapadnie w 2019. Wznowi to jednocześnie bieg przedawnienia dla nowych postępowań – tych o wyznaczenie wielkości odszkodowania i zapłatę (jeśli dobrze zrozumiałem).

    W jaki sposób, drugi – indywidualny i odrębny proces miałby być skuteczny, skoro przedawnienie wznowi w międzyczasie bieg? Dla kolejnego, osobnego postępowania o zapłatę wszczętego w 2019 będą to już roszczenia częściowo lub w całości przedawnione.

    2.Z ustawy o pozwach zbiorowych wynika, że roszczenia uczestników muszą być w zasadzie jednakowe. Jest co prawda możliwość tworzenia podgrup, ale w tym przypadku wartość finansowa roszczenia jest różna dla każdego uczestnika, lub nawet niemozliwa obecnie do określenia, w związku z dalszą spłatą rat.
    W jaki sposób został rozwiązany ten problem?

    1. piotrwk (Autor)

      Odnośnie drugiego pytania – pozew zbiorowy nie wyznacza kwot. To pozew o ustalenie stosunku prawnego. Konkretne kwoty będą wyznaczane dopiero w pozwach indywidualnych (lub w podgrupach po 2 osoby).

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]