UOKiK zakończył postępowanie wobec towarzystw ubezpieczeniowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zakończył postępowania przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym oferującym polisy inwestycyjne.

W postępowaniach chodziło przede wszystkim o zawyżoną wysokość opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe przerzucając na konsumentów koszty zawarcia ubezpieczenia, uniemożliwiły realne skorzystanie z prawa do wypowiedzenia umowy.

W efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do istotnego obniżenia lub anulowania opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.

UOKiK przyjął zobowiązania 17 TU: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie), PZU Życie, Axa, Europa, Pramerica, Sopocki TUnŻ Ergo Hestia, UNIQA TUnŻ, TUnŻ WARTA, TUnŻ Aegon SA, Compensa TUnŻ SA, Generali Życie TU SA, Open Life TUnŻ SA oraz Skandia Życie.

Postępowanie było odpowiedzią Urzędu na zarzuty konsumentów wobec TU, które przy próbie zamknięcia rachunku w pierwszych latach obowiązywania umowy naliczały opłatę likwidacyjną równą nawet 100 proc. wpłaconych środków.

Cytując wiceprezes UOKiK, Dorotę Karczewską – „We wszystkich postępowaniach wydano decyzje zobowiązujące, ale w pokonaniu problemu wysokich opłat likwidacyjnych jesteśmy dopiero w połowie drogi. Wydane przez nas decyzje nie objęły wszystkich konsumentów. Mogliśmy skontrolować tylko te wzorce, które znajdowały się w obrocie konsumenckim w ostatnich latach„.

Urząd ma zamiar dalej monitorować rynek i walczyć z nieuczciwym postępowaniem TU.

Konsumenci, którzy nie zostali bezpośrednio objęci porozumieniem mogą z niego korzystać w dochodzeniu swoich praw przez sądem.

W uzasadnieniu do naszych decyzji wyraźnie mówimy: opłaty likwidacyjne są nieuczciwe. Aneksy do umów zostały skonstruowane w ten sposób, że przedsiębiorcy poinformują klientów o tym, że decyzja zobowiązująca nie wyłącza ani nie ogranicza uprawnień do dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprawnej w większym rozmiarze niż wynika to z obniżenia opłat w związku z decyzjami UOKiK. Jeśli ci klienci będą uważali, że uzgodniona wysokość opłaty jest wciąż za wysoka i niesprawiedliwa, będą mieli możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem” – powiedziała Karczewska.

O pomoc w takich sprawach można także zwracać się Rzecznika Finansowego, który w istotnym poglądzie wskazuje na niezasadność pobierania opłat likwidacyjnych.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]