Sąd Najwyższy przyjął wniosek kasacyjny mBanku

Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania na rozprawie wniosek kasacyjny mBanku w sporze z frankowiczami („stary portfel” lub „nabicie w mBank”). W przeciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie wyznaczony termin rozprawy.

Sprawa dotyczy największego jak dotąd polskiego pozwu zbiorowego rozstrzygniętego w sądzie – 1247 kredytobiorców pozwało mBank o odszkodowania za krzywdzące klauzule w umowach kredytów hipotecznych denominowanych do franka szwajcarskiego. Przy niekorzystnej zmianie sytuacji ekonomicznej, bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej dla klientów nie obniżał lub obniżał w niewystarczającym zakresie.

Jak widać, mimo przegranych w dwóch instancjach, bank nie ma zamiaru się poddać i przeciąga postępowanie.

Sygnatura: II CSK 768/14
Link do strony Sądu Najwyższego: http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sprawa.aspx?ItemID=9796&ListName=ESprawa2014&Search=II%20CSK%20768/14

38 komentarzy

 1. przemo

  Nic nowego. Bank będzie przeciągał jak się tylko da, a bezwład „wymiaru sprawiedliwości” jest nie do przeskoczenia. Czekam!

 2. PaulinaP

  Jak mbank wygra w SN to mocno zwatpie w wygranie naszej sprawy.

 3. kartezjusz

  cóż ja zaryzykuję i postawię na to, że Sąd Najwyższy oddali kasację, a argumenty jakie padną w uzasadnieniu tego orzeczenia będzie mogło wykorzystać wielu konsumentów jak tez sądy niższych instancji rozpoznające tego typu sprawy.

 4. PaulinaP

  Oby się Pan nie mylił. Wierzy Pan w niezawisłość sądów w Polsce? Ja powoli zaczynam wierzyć w teorie spiskowe :(

 5. zair
 6. PaulinaP

  Slyszalam. Rozumiem, ze juz wpisane klauzule nie znikna.

 7. zair

  No właśnie propozycja typu „”Możliwość wprowadzania uwag o braku aktualności wpisanego do rejestru postanowienia, jeżeli zmieni się stan prawny, który wpływa na jego abuzywność” może spowodować, że klauzule indeksacyjne zostaną wykreślone z rejestru klauzul niedozwolonych z racji na zmianę prawa. Pytanie na ile ustawa antyspreadowa wpływa na legalność tych klauzul…

 8. PaulinaP

  Nadzieja w nowym rzadzie. A poki co pozostaje nam jedynie modlic sie o sprawiedliwosc.

 9. PaulinaP

  Z drugiej strony jesli abuzywna klauzula nie wiaze klienta od dnia wpisania do umowy to ewentualna zmiana przepisow w przyszlosci nie oznacza ze juz moze wiazac strony umowy. Moze w umowach zawieranych po zmianie przepisow, ktore maja wplyw na abuzywnosc klauzuli, mozna by ja znowu stosowac ale do staryc umow raczej nie. Takie mi sie to wydaje logiczne…

 10. erkacper

  Słabo to wszystko wygląda. Jeśli ta inicjatywa przejdzie niezmieniona i zostanie uchwalona zostaniemy na lodzie, a już na pewno dochodzenie sprawiedliwości w nierównych sporach konsumentów i banków wydłuży się w czasie. Ewidentny układ pod banki.Wał jakich mało, niech państwo tak robi ja też zrobię swoje i będę kombinował jak mogę. Podatki!!! Jakie podatki? Po co? Na co?

 11. PaulinaP

  Panie Piotrze czy Kancelaria widzi zagrożenie w planowanych zmianach w rejestrze klauzul abuzywnych? Mamy się czego obawiać, czy możemy spać spokojnie?

  1. piotrwk (Autor)

   Nie wiem, tak jak deklarowali, nie wypowiadają się w sprawach okołopozwowych. Forum czytają, a temat zmian w klauzulach ma już minimum rok, jeśli nie więcej. No i w końcu – co mogą zrobić? W komisjach i parlamencie nie siedzą.

 12. rafalek

  Czy zasadnym jest płacenie kredytu jeśli umowa jest nieważna. Może powinniśmy nie spłacać kredytów do czasu aż bank nie zajmie się sprawa. http://wpolityce.pl/gospodarka/231803-nie-dajmy-sie-strzyc-jak-barany-czyli-list-kredytobiorcy-do-banku-dlaczego-bank-kontynuuje-proceder-nielegalnego-zawlaszczania-moich-pieniedzy

  1. piotrwk (Autor)

   Jak Pan chce długo i wyraźnie rozmawiać z komornikiem z bankowym tytułem egzekucyjnym w swoich drzwiach, to można nie spłacać :-)
   Podobno można próbować blokować BTE, ale przy braku spłat rat marnie to widzę.

 13. PaulinaP

  Komornik komornikiem ale trzeba jeszcze doliczyć odsetki karne od niespłacanych rat. Ja bym nie ryzykowała.

 14. rafalek

  Trochę dziwne ze bank lamie prawo i nikt nic nie robi (chodzi o instytucje). A jeżeli ja przestane płacić to szybko znajda się organy aby się upomnieć po nieswoje. Po ostatnich wyczynach komornika widać ze wszystko im wolno wiec na konfrontacje nie pójdę. Droga sądowa jak najbardziej słuszna ale długa tym bardziej ze rzad coś knuje jest inny sposób aby uprzykrzyć bankowi życie? Bank nie wykonuje wyroku sądu nie podlega pod prokuraturę , knf? Dzisiaj dzwoniłem do kancelarii pani powiedziała ze jest 3000 wniosków w tym wiele jeszcze nie dołączonych do pozwu. Zamierzam poszukać posła z partii rządzącej i nawiedzić go w biurze poselskim. Niech odpowie dlaczego prawo w tym kraju nie działa. Jak każdego posła odwiedzi ze 20 osób możne się jakaś refleksja urodzi w głowach tych ludzi

 15. Jenefer

  Witam,
  a mnie wcale nie dziwi, że BM łamie prawo, a instytucje pod obecnym rządem nic nie robią. Czy sprawdzał ktoś skład Rady Nadzorczej Banku Millennium?
  POlecam.

 16. Wojewoda

  Są to informacje publiczne:

  Źródło: ems.ms.gov.pl
  BANK MILLENNIUM SPÓŁKA AKCYJNA
  Numer KRS: 0000010186
  Stan na dzień: 20.02.2015
  Rada Nadzorcza (z wyłączeniem nazwisk obcobrzmiących):

  BEDNARKIEWICZ MACIEJ http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Bednarkiewicz
  ROCKI MAREK http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Rocki
  KOŹMINSKI ANDRZEJ http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Ko%C5%BAmi%C5%84ski
  ROSATI DARIUSZ KAJETAN http://pl.wikipedia.org/wiki/Dariusz_Rosati
  FURTEK MAREK
  JĘDRYS GRZEGORZ ANDRZEJ
  KOTT BOGUSŁAW JERZY http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Kott

  1. Koko

   Trudno to nawet skomentować… Niedobrze się robi… Mam ochotę wyjechać z tego kraju!

   1. Wojewoda

    Po prostu warto mieć kogoś takiego w Radzie nadzorczej. Wszak „strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

 17. PaulinaP

  Mam pytanie z innej beczki, bedziecie 28 lutego w Warszawie?

  1. Koko

   Oczywiście! Mam nadzieję, że wszyscy będą, a przynajmniej większość z Państwa.

 18. Yoannay

  My z BM gromadzimy się przy bramie Ministerstwa Kultury, vis a vis Pałacu.
  Z gwizdkami…;)

 19. PaulinaP

  No to do zobaczenia! Ze Szczecina kawal drogi ale nie mozna siedziec i nic nie robic.

 20. _GREG_

  Związkowcy górniczy mogli to i nasze postulaty o łamaniu prawa przez banki bedą słyszalne, o ile zobaczą nas fizycznie, bo wirtualnie nic z nas sobie nie robią. Do zobaczenia w Stolicy.

 21. _GREG_

  Patrzę na tą radę i zastanawiam sie czy Szczurek i reszta z knf ma już miękkie lądowiska w radach banków …

 22. PaulinaP

  Słyszeliście Państwo o poniższych akcjach?

  1. przenoszenie rachunków bankowych i oszczędności do banków niezaangażowanych w kredyty w CHF:
  http://wpolityce.pl/gospodarka/234778-pro-futuris-frankowicze-przenosza-konta-do-bankow-ktore-nie-udzielaly-kredytow-denominowanych-we-frankach

  2. solidarne opóźnienie zapłaty raty w miesiącu marcu:
  https://pl-pl.facebook.com/events/1550265018587461/

  Jeśli ktoś nie dotarł jeszcze do informacji o przewrocie bankowym i rządowym w Islandii to proszę (ciekawa lektura):
  https://www.facebook.com/FrankowiczeStrajk/posts/420744224762163

 23. zair

  Nie wiem, czy opóźnienie spłaty będzie mieć znaczący wpływ na działanie banków, ale myślę, że już przenoszenie rachunków i oszczędności na pewno. Liczę na to, że znajdzie się jakiś wiarygodny bank, który przedstawi ciekawą ofertę dla nas. SKOKi jakoś do mnie nie przemawiają.

 24. PaulinaP
 25. Mastark

  http://wpolityce.pl/gospodarka/234996-prof-modzelewski-o-kulisach-grozb-piechocinskiego-puscily-mu-nerwy-rzad-nic-nie-robi-ws-frankowiczow-nasz-wywiad
  A są jeszcze tacy wśród nas, którzy wierzą iż politycy im pomogą. To są chyba ostatni naiwni.

  Tylko siła tłumu może ten antypolski rząd przekonać, a banksterów zmusić do działania tylko skuteczna akcja np. akcja likwidacji kont i lokat w ich bankach i pozostawienia tylko konta technicznego, za które już dawno zapłaciliśmy poprzez złodziejski kursie franka !

 26. PaulinaP

  Odzew spoleczny jest bardzo maly! Na wyjazd ze Szczecina nie mozemy uzbierac 45 osob! Jak nic sie nie zmieni to banki nas polkna a my jeszcze bedziemy sie usmiechac…

 27. Raf

  Proponuję, aby w sprawie przeniesienia kont z BM (pozostawiając tylko techniczne i walutowe) do innych banków nie związanych z kredytami w chf (np: PKO BP, BOŚ, SKOKów nie analizowałem więc się nie wypowiadam) poczekać do 11.03. Jeżeli propozycje instytucji państwowych i banków będą dla nas nie do przyjęcia, a tak raczej będzie, to proponuję za pomocą tej strony internetowej zorganizować jakąś formę ankiety za zgodą i przy udziale gospodarza. Wg mnie można by w ten sposób koordynować ten protest oraz poznać przybliżoną jego skalę i skuteczność co mogłoby innych zachęcić do takiego działania. Wymienialibyśmy się również opiniami np: czy i jak BM reaguje na nasze działanie.

  1. Mastark

   czy Ty naprawdę wierzysz, że 11 przedstawią nam korzystne propozycje ?
   Będą korzystne ale dla banksterów !
   Wybacz ale jesteś bardzo naiwny.
   Konta należy już przenosić i ukarać BM za całokształt krętactw !

   1. Raf

    Przeczytaj jeszcze raz mój wpis ale powoli! Akcja protestacyjna na większą skalę, żeby przyniosła założony efekt musi być dobrze zorganizowana pod przewodnictwem odpowiednich ludzi, którzy mogliby swym autorytetem zachęcić do masowego udziału. Dla bardziej bojaźliwych należałoby przedstawić ewentualne negatywne konsekwencje tej decyzji lub ich brak. Możnaby również współdziałać z istniejącymi już organizacjami typu np. Profuturis. To tylko moje uwagi, które mają coś wnieść do tematu. Pokrzykiwanie nic nie da a co nagle to po diable!

 28. lu

  Przecież BOŚ ma kredyty frankowe, Pekao Bank Polski r ownież.

 29. Raf

  PKO BP tak ale w niewielkiej skali, o BOŚ nie znalazłem informacji. Bardziej chodziło mi o banki bezpieczne jak na polskie warunki, tzn. nie zagrożone drenażem od strony swoich zagranicznych matek czyli z jak największym udziałem naszego państwa i dobrymi parametrami. PKO BP ma lepsze parametry ale mniejsze udziały państwa 31% a BOŚ słabsze parametry ale jest bardziej polski 56% udziałów.

  1. mintek

   A Banki Spółdzielcze polecacie?

 30. Raf

  Banki spółdzielcze zrzeszają się w grupy i należy je analizować indywidualnie. Raczej nie powinno być w nich kapitału zagranicznego ale się zdarzają niewielkie ilości. Zyski tych banków pozostają w Polsce co jest bardzo istotne.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]