Czy Bank Millennium wprowadzi ujemne raty?

Bank Millennium (w osobie prezesa Joao Bras Jorge) deklaruje gotowość zastosowania ujemnych rat.
Chodzi o sytuację gdy oprocentowanie równe marża+LIBOR 3M (przy ujemnym LIBOR 3M) spadnie poniżej zera.
W tej sytuacji umarzana byłaby część raty kapitałowej.

Niestety ograniczył to tyloma warunkami, że prawdopodobieństwo zajścia takiej sytuacji jest nikłe.

Warunki:
ZBP wyda rekomendację, że banki mogą stosować ujemne oprocentowanie tylko w przypadku hipotecznych kredytów frankowych;
– zgodzi się na to KNF i UOKiK;
– rekomendacje muszą zatwierdzić zmniejszanie raty kapitałowej, a nie dopłaty;
– Ministerstwo Finansów wyda wyraźne wytyczne czy klient musi zapłacić podatek od umorzonej części raty.

Joao Bras Jorge wyjaśnił także, że wszystkie banki muszą zaakceptować rekomendację ZBP, lecz nie wszystkie muszą do niej stosować.

Czy instytucje naszego Państwa pozwolą na takie działanie?
Wprowadzenie odpowiednich przepisów jest proste i szybkie – potrzebne tylko działanie polityków, tak bardzo przecież przejętych losem swoich wyborców.

Oczywiście prezes nie wspomniał, że w każdej z umów hipotecznych jest zapis:
„§6 p3: Oprocentowanie kredytu wynosi X%, co stanowi sumę stopy referencyjnej LIBOR 3M (CHF) oraz marży w wysokości Y p.p, stałej w całym okresie kredytowania.
§6 p5: Oprocentowanie kredytu ulega zmianie w zależności od zmiany stopy referencyjnej LIBOR 3M (CHF).”
.
Czyli żadnych warunków bank stawiać nie może, gdyż umowa jest bardzo jasna w tej kwestii.

28 komentarzy

 1. Entliczek

  Millennium jest uparte, bo może mają asa w rękawie? Na forum mówią, że odpowiedź millennium na pozew jest ostra. Nie czytam 90 stron, aby się nie denerwować. A może powinienem?

  1. piotrwk (Autor)

   Warto wiedzieć co się dzieje w pozwie z naszym udziałem.

  2. roy1

   ja czytałem odpowiedź BM i nie powiedziłabym, że jest ostra, raczej szukają dziury w całym i wymyślają rzeczy oderwane od rzeczywistosci z prostego powodu – bo wiedzą jaką trefną umowę wciskali klientom

  3. painless

   Witam, jestem tu nowy, więc nie za bardzo się orientuję. Gdzie mogę znaleźć tę odpowiedź BM?

   1. piotrwk (Autor)

    Na forum wewnętrznym Kancelarii. Jest ono dostępne tylko dla uczestników pozwu.

    1. painless

     Rozumiem, a czy mógłbym prosić o przynajmniej główne punkty (kontr)argumentacji BM?

     1. piotrwk (Autor)

      No nie bardzo. To jednak pismo procesowe. Proszę się zgłosić do Kancelarii, może oni udostępnią.

 2. erkacper

  Są jakieś propozycje KNF w sprawie przewalutowania kredytów CHF na PLN, tylko, że przy tym rozwiązaniu tracimy, po wygranym procesie bank musiałby oddać nam więcej. Nie ma być co prawda przymusu przystąpienia do systemowego przewalutowania ale co będzie jak większość uczestników pozwu podpisze z bankiem przewalutowanie na warunkach zaproponowanych przez KNF, reszta może zostać na lodzie.

  1. piotrwk (Autor)

   Warunki ugody musi przyjąć więcej niż 50% pozywających.
   Zważywszy ułomność tej ugody mała jest na to szansa.
   Ale niestety – taka jest zasada demokracji :-)

 3. PaulinaP

  Czy zgoda na propozycje rzadowa to tez rodzaj ugody w postepowaniu procesowym? Przeciez to nie jest propozycja banku. Pomijam juz koszty tej ugody…ktos kto sie tym pomyslem zachwyca chyba nie zrobil kalkulacji.

 4. Agula11

  Jaki Państwo macie stosunek do propozycji KNF w sprawie przewalutowania, dzielenia kredytu itd ? Dla mnie to jest kolejny bełkot, żeby tylko zagmatwać temat. Powinno być tak, że na wniosek każdego kredytobiorcy bank przedstawia dokładne wyliczenia i wtedy dopiero można będzie się zastanowić, czy warto robić jakieś ruchy. Na chwilę obecną nie ogarniam tego wcale.

  1. piotrwk (Autor)

   Propozycja jest nie do końca precyzyjna i daje duże pole dowolności dla banku.
   Ogólnie, nawet jeśli wejdzie w życie, to zbyt wielu kredytobiorców z niej nie skorzysta.

 5. taras

  Żaden bank udzielający kredytów pod hipotekę nie traktuje KNF jako partnera, jeszcze nie tak dawno mówiło się o przewlautowaniu po cenie z dnia udzielania kredytu, moim zdaniem przedwyborczy bełkot. W sytuacji gdy rolnicy, górnicy, lesnicy, nauczyciele, kierowcy itp. itd. wystąpią ze swoimi żalami nikt o tych kredytach pamiętać nie będzie. Pozostaje tylko cierpliwa walka w sądzie i uzyskanie klauzul wykonalności wyroków.

 6. darek1314

  Witam. Szanowni Państwo nie potrafię odszukać odpowiedź millennium na pozew.
  Proszę o pomoc.

  1. piotrwk (Autor)

   Jest dostępna tylko dla uczestników pozwu.

   1. marcyk123

    Z tym się nie zgodzę. Ja nie mam dostępu do odpowiedzi, mimo iż już jestem dołączony do grupy i mam dostęp do forum. Ale na forum nie ma odpowiedzi… :(

    1. piotrwk (Autor)

     Uczestników, czyli osób zgłoszonych do Sądu. Druga tura Grupy będzie miała dostęp po przyjęciu ich do pozwu.
     (bezpośrednie linki do dokumentów z forum już nie działają :-)

     1. marcyk123

      Dzięki za info. Wreszcie rzeczowo i konkretnie dostałem info o tym czemu nie mam dostępu do odpowiedzi.

 7. marc07

  A czy słyszeliście o zaleceniach jakieś tam bankowej organizacji o tym aby banki stosowały LIBOR bieżący już od 1 lutego 2015, a nie czekały na przeliczenie liboru 3 miesięcznego do początku kwietnia 2015 (po I kwartale)?

  W TVN CNC Biznes był artykuł Pawła Blajera który informował o tym jaka to organizacja, ale nie zdążyłem zapisać…

  U mnie rata z 3 lutego obejmowała Libor 3Mies z początku stycznia 2015, wiec się nie załapałem – ktoś ma inaczej?

 8. zair

  U mnie ujemny LIBOR 3M jest uwzględniany od 1 stycznia 2015 (-0,0630%). W oddziale powiedziano mi, że w zależności od zapisu w umowie kwartalny LIBOR może być uwzględniany w kwartałach kalendarzowych lub od daty zawarcia umowy.

 9. PaulinaP

  U mnie tez w styczniu byl libor -0,063%.

 10. damnar

  Może ktoś podać sygnaturę akt?

 11. dot77

  takie tam info o ochlapach dla kredytobiorcow rozsylaja w millenecie:

  Informacja Banku Millennium dla Klientów posiadających kredyty hipoteczne w CHF
  Szanowni Państwo,
  Uprzejmie informujemy, iż Bank Millennium od 1 stycznia 2015 roku uwzględnia ujemną wartość stawki referencyjnej LIBOR ustalając oprocentowanie kredytów hipotecznych w CHF.
  Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w CHF po 1 stycznia 2005 roku, o wysokości oprocentowania kredytu z uwzględnieniem ujemnej stawki LIBOR zostali poinformowani już na początku stycznia br. w treści swoich wyciągów z ROR za miesiąc grudzień 2014.
  Każda kolejna aktualizacja oprocentowania dokonana zostanie zgodnie z warunkami określonymi w umowie kredytowej i będzie uwzględniała właściwą stawkę LIBOR. Przy czym ze względu na brak podstaw prawnych do przyjęcia ujemnej wartości oprocentowania, nie może być ono niższe niż zero.
  Obecnie prowadzone są prace analityczne nad rozwiązaniami techniczno-operacyjnymi oraz procesowymi z zastosowaniem ujemnego oprocentowania kredytów w CHF. Trwają również analizy skutków prawno podatkowych proponowanego rozwiązania zarówno dla Klientów, jak i dla Banku.
  Ponadto, w związku z decyzjami Narodowego Banku Szwajcarii, które spowodowały skokowy wzrost kursu CHF i w konsekwencji spowodowały wzrost obciążeń finansowych Klientów, Bank od 26 stycznia br. obniżył czasowo do 3% spread dla waluty CHF przy rozliczaniu transakcji związanych z kredytami w CHF. O dacie powrotu do podstawowej stawki spreadu Bank poinformuje w formie komunikatu na stronie internetowej z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
  Zarówno przy obliczaniu wysokości raty kredytu w CHF jak i przeliczeniu kwoty wcześniejszej spłaty stosowany jest kurs ustalony w oparciu o obniżony spread.
  Przypominamy, że w przypadku, gdy Tabela Kursów Walut Obcych ustalana jest w danym dniu co najmniej 2-krotnie, do ustalenia wysokości raty kredytu przyjmowany jest zawsze kurs sprzedaży dewiz dla danej waluty najkorzystniejszy dla kredytobiorcy z kursów obowiązujących w dniu płatności raty.
  Dla Klientów zainteresowanych przewalutowaniem kredytu z CHF na PLN, z dniem 02.02.2015 Bank wprowadził czasowo możliwość przewalutowania po kursie równym kursowi średniemu NBP z dnia złożenia wniosku o przewalutowanie. O dacie zaprzestania stosowania kursu średniego NBP w zakresie o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, Bank poinformuje w formie komunikatu na stronie internetowej z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
  Jednocześnie Bank Millennium przypomina, iż do dyspozycji Klientów są następujące rozwiązania pozwalające obniżyć bieżące obciążenia z tytułu kredytu hipotecznego:
  -1 miesięczne wakacje kredytowe polegające na zawieszeniu spłaty całej raty kredytu (dostępne raz w każdym roku kalendarzowym)
  -karencja w spłacie kapitału kredytu – w przypadku kredytu hipotecznego maksymalnie łącznie 24 miesiące w całym okresie kredytowania; w przypadku pożyczki hipotecznej maksymalnie 6 miesięcy*
  -wydłużenie okresu kredytowania – do maksymalnie 35 lat w przypadku kredytu hipotecznego, 30 lat w przypadku kredytu konsolidacyjnego i 25 lat w przypadku pożyczki hipotecznej*.
  Dodatkowo informujemy, iż Bank czasowo zawiesił pobieranie opłat związanych z ww. czynnościami. O dacie powrotu do stosowania wszystkich opłat zgodnie z cennikiem Bank poinformuje w formie komunikatu na stronie internetowej z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.

  1. wojtas44

   W tym piśmie stoi, że:

   „Jednocześnie informujemy, że w dniu 05 marca 2015 roku Bank podjął decyzję w odniesieniu
   do Kredytów/Pożyczek Hipotecznych denominowanych/indeksowanych do waluty CHF, dla których
   suma marży i stopy referencyjnej daje wartość ujemną o wprowadzeniu dopłaty do raty dla klienta.
   Mechanizm dopłaty do raty obowiązywać będzie (wyłącznie dla kredytów dla których ujemna stopa
   referencyjna przekroczy wysokość marży) w okresie od 01 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku.

   Ktoś wie, czy od 2016 przy ujemnej stopie bank będzie też dopłacał?

 12. przemo

  Otrzymałem wiadomość z bm , że będzie stosował ujemny LIBOR zgodnie z zapisem w umowie, jednak tylko do „0” stawki oprocentowania, dalej w wiadomości informują, że nie ma podstaw prawnych, aby pojawiło się ujemne oprocentowanie. Jednakoż bm prowadzi konsultacje prawne w tej sprawie o czym poinformuje oddzielnie.

 13. PaulinaP

  Taka wiadomosc jest rowniez rozsylana przez millenet. Dodatkowo laskawcy umozliwiaja przewalutowanie pi srednim nbp

  1. marcinbor

   Witam. Sprawdźcie jak zmienił się Wasz harmonogram spłat po 1 kwietnia 2015r. W moim przypadku bank bez powiadomienia mnie zmienił wysokość rat kapitałowych podnosząc ratę o ponad 40 CHF, czego zgodnie z zapisami umowy czynić bez aneksu nie może. Oczywiście robią tak ażeby zminimalizować sobie straty wynikające z ujemnej stawki LIBOR ale jednocześnie wysokim kursie franka. Ja złożyłem już skargi do KNF i UOKiK

   1. piotrwk (Autor)

    A jakiego typu ma Pan raty? Stałe czy malejące. Jeśli stałe, to proszę sprawdzić swoją historię spłat – zawsze jak LIBOR się zmienia to rata kapitałowa się zmienia.

Skomentuj

Strona używa plików cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki. [ więcej ]